آموزش کسب درآمد

میزان سرمایه و درآمد شما چقدر است؟

یکی از رایج‌ترین چیزهایی که مردم هنگام شروع برنامه‌ریزی برای آینده خود می‌پرسند این است: چه مقدار از درآمد خود را باید سرمایه‌گذاری کنم؟

 

اگر این برای شما آشنا به نظر می‌رسد، نشان‌دهنده آن است که به آینده نگاه می‌کنید. سرمایه‌گذاری نه‌تنها به شما کمک می‌کند تا ثروت بسازید، بلکه یک لانه را برای زمانی که زمان بازنشستگی فرا می‌رسد، تضمین می‌کند. درحالی‌که این روزها برای شروع سرمایه‌گذاری به چیز زیادی نیاز ندارید، نکته کلیدی این است که به‌طور منظم فراتر از سپرده اولیه خود عمل کنید تا در طول زمان پول بیشتری برای رشد داشته باشید و این مهم‌ترین قسمت در احتساب میزان سرمایه و درآمد شما است

 چقدر از درآمد شما باید صرف سرمایه‌گذاری شود؟

درواقع باید بپرسیم”رویاهای شما چقدر بزرگ هستند؟” سرمایه‌گذاری یک پروژه طولانی و زمان‌بر است و البته تقریباً همیشه مفید است.” به این فکر کنید که چه چیزی برای شما مهم است و انتظار دارید از یک سرمایه‌گذاری چه چیزی به دست آورید. تصور کنید که چه نوع سبک زندگی دوران بازنشستگی را می‌خواهید: آیا می‌خواهید خانه یا ماشین دیگری را یا بخرید؟یا صرفاً هزینه‌های روزمره را تأمین کنید؟میزان سرمایه و درآمد شما در این امر نقش بسیار پررنگی دارد.

هر کس روند متفاوتی دارد، اما شروع و نتیجه نهایی می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که امروز چقدر باید برای رسیدن به یک هدف تلاش کنید.همان‌طور که به میزان سرمایه‌گذاری و درآمد فکر می‌کنید،می‌توانید پلتفرمی را در نظر بگیرید که  به شما در تجسم اهدافتان کمک کند. برای مثال،پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری مشاور مانند، می‌توانند طرح‌های پس‌انداز شخصی‌شده‌ را دریافت کنند و بر اساس، افق زمانی سرمایه‌گذاری مشخص‌شده، تحمل ریسک و بازده پیش‌بینی‌شده، سبد سرمایه‌گذاری پیشنهادی را محاسبه کند.

اولین قدم برای سرمایه‌گذاری:

شناسایی اهداف خود برای آینده اولین قدم برای افزایش میزان سرمایه و درآمد است؛ به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری یک ماراتن است، نه یک دوی سرعت. اگر امروز توانایی سرمایه‌گذاری بسیار زیادی را ندارید، از کم شروع کنید و سعی کنید هرسال سهم سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهید تا زمانی که به میزان هدف خود برسید.

 سرمایه چیست؟

برای فهمیدن میزان سرمایه و درآمد، ابتدا باید بدانیم سرمایه چیست؟ هر چیزی که دارای ارزش پولی باشد، مانند زمین و ملک، سرمایه‌گذاری و پس‌انداز، اما به‌طور منظم یا با توجه به یک دوره خاص مانند درآمد دریافت نمی‌شود. موارد زیر برخی از رایج‌ترین اقلامی هستند که به‌عنوان سرمایه محاسبه می‌شوند:

 1. پول نقد
 2. حساب‌های پس‌انداز انفرادی
 3. زمین
 4. مبالغ مقطوع مانند پرداخت مازاد بر کار، پرداخت بیمه و پرداخت معوقه مزایای تأمین اجتماعی
 5. اوراق قرضه حق بیمه و اوراق قرضه درآمدی
 6.  دارایی‌هایی که شما یا شریک زندگی شما مالک یا مشترکاً مالک آن هستید
 7.  پول سرمایه‌گذاری شده در یک تجارت و دارایی‌های تجاری
 8.  پولی که در بانک‌ها، انجمن‌های ساختمانی و اداره پست نگهداری می‌شود یا به‌طور مشترک نگهداری می‌شود
 9. پولی که به‌طور مشترک، در هر حساب‌جاری یا کارت‌های پیش‌پرداخت نگهداری می‌شود
 10.  پولی که در امانت نگهداری می‌شود
 11. پولی که قرض گرفته‌اید
 12. سهام، اوراق بهادار دولتی و اوراق قرضه
 13.  حساب‌های پس‌انداز ویژه معاف از بازپرداخت مالیات

باید توجه داشته باشید که این‌یک لیست کامل نیست. سایر اشکال سرمایه‌گذاری، دارایی، پس‌انداز یا هر چیزی که ارزش پولی دارد می‌تواند به‌عنوان سرمایه محسوب شود.

میزان سرمایه و درآمد و اهمیت آن در بین جوانان:

جوانان اغلب از پس‌انداز برای دوران بازنشستگی غفلت می‌کنند. آن‌ها ممکن است هزینه‌های دیگری داشته باشند که احساس می‌کنند ضروری‌تر هستند و زمان بیشتری برای صرفه‌جویی در آن‌ها وجود دارد. بااین‌حال، هرچه زودتر پس‌انداز را شروع کنید، سود مرکب بیشتری می‌تواند به نفع شما باشد، حتی با مبالغ نسبتاً کم. صرفه‌جویی در مبالغ کوچک می‌تواند به میزان قابل‌توجهی نتیجه دهد.

میزان سرمایه و درآمد چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

هرکسی که چک دستمزد خود را خوانده باشد، می‌داند که آنچه بر روی کاغذ به دست می‌آورید کاملاً با آنچه که درواقع به‌حساب بانکی شما وارد می‌شود یکسان نیست. کنترل درآمد سالانه خود و توانایی محاسبه دستمزد دریافتی خود می‌تواند در درک امور مالی، تعیین بودجه و تلاش برای رسیدن به اهداف مالی بسیار مفید باشد.

درآمد ناخالص و خالص و تأثیر آن در میزان سرمایه و درآمد:

درآمد ناخالص سالانه چیزی است که قبل از مالیات و سایر کسرها دریافت می‌کنید. و درآمد خالص سالانه مبلغی است که پس از کسر مالیات و سایر کسورات باقی می‌ماند. برای محاسبه درآمد ناخالص سالانه خود، می‌توانید دستمزد ناخالص خود را در تعداد دوره‌های پرداختی که در یک سال دارید ضرب کنید. برای محاسبه درآمد خالص سالانه خود، هر آنچه را که در مالیات‌ها کسر می‌شود – به‌اضافه سایر کسرها – از دستمزد ناخالص خود کم کنید.

درآمد سالانه چیست؟

درآمد سالانه میزان درآمد شما در یک سال است. اما تعریف و مقدار ممکن است بسته به نوع موردنظر شما کمی متفاوت باشد:درآمد ناخالص مقدار پولی است که قبل از کسر مالیات و سایر کسرها به دست می‌آورید. درآمد خالص مقدار پولی است که پس از کسر مالیات به خانه می‌برید.

هرگونه کسر – مانند بیمه درمانی، تأمین اجتماعی و پس‌انداز بازنشستگی – از چک حقوق شما خارج می‌شود.بنابراین، وقتی به‌صورت سالانه به آن نگاه می‌کنیم، درآمد ناخالص سالانه مبلغی است که سالانه بر روی کاغذ به دست می‌آورید. و درآمد خالص سالانه مقداری است که شما درواقع هرسال به خانه می‌برید.

غرامت سالانه و احتساب میزان درآمد و سرمایه:

برخی از کسب‌وکارها نیز از غرامت سالانه به‌عنوان راهی برای اندازه‌گیری درآمد شما استفاده می‌کنند. این به حقوق سالانه شما به‌اضافه سایر مزایایی که از کارفرمای خود در مزایای مالی مانند پاداش، کمیسیون، مرخصی با حقوق و سایر مزایای جانبی دریافت می‌کنید، اشاره دارد.همه این عوامل می‌توانند نقش مهمی در ایجاد عادت‌های مسئولیت‌پذیر در امور مالی و تعیین اهداف بر اساس آنچه می‌توانید با پول خود انجام دهید، داشته باشند.

درآمد سالانه را چگونه محاسبه می‌کنید؟

محاسبه درآمد سالانه شما می‌تواند به چند چیز بستگی داشته باشد، مانند:

 1. نوع شغلی که دارید
 2. چند شغل یا منبع درآمد دارید
 3. هرچند وقت یک‌بار برای هرکدام پول می‌گیرید

محاسبه درآمد ناخالص سالانه:

اگر یک کارمند حقوق‌بگیر هستید که به‌طورکلی در هر دوره حقوق به همان میزان پرداخت می‌شود، می‌توانید از مراحل زیر برای محاسبه درآمد ناخالص سالانه خود استفاده کنید.نحوه محاسبه درآمد ناخالص سالانه:با نگاهی به آخرین فیش حقوقی خود، متوجه شوید که دستمزد ناخالص شما چقدر است. دستمزد ناخالص مبلغی است که شما قبل از کسر مالیات و سایر کسرها به دست می‌آورید.

تعیین کنید چند وقت یک‌بار پرداخت می‌کنید. دوره‌های پرداخت معمولاً به‌صورت هفتگی، دو هفته یک‌بار (هر دو هفته) یا دو ماه یک‌بار (دو بار در ماه) اتفاق می‌افتد. هنگامی‌که می‌دانید چند بار حقوق دریافت می‌کنید، مشخص کنید که در آن سال چند بار حقوق دریافت خواهید کرد.دستمزد ناخالص خود را در تعداد دوره‌های پرداختی که در آن سال خواهید داشت ضرب کنید. عدد حاصل درآمد ناخالص سالانه شما یا مبلغی است که قبل از برداشتن هرگونه مالیات یا سایر کسرها به دست می‌آورید.

یاسین هدایتی‌فر
یاسین هدایتی‌فر

نحوه محاسبه درآمد خالص سالانه:

هنگامی‌که درآمد ناخالص سالانه خود را بدانید، می‌توانید درآمد خالص سالانه خود را محاسبه کنید. این محاسبه معمولاً ساده است و می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه مقدار از حقوق شما برای مالیات، بازنشستگی و موارد دیگر کسر یا کسر می‌شود. برای محاسبه درآمد خالص، درآمد ناخالص خود را می‌گیرید و هر کسر را کم می‌کنید. کسورات اغلب شامل مواردی مانند مالیات، حق بیمه بازنشستگی و بیمه می‌شود.

چرا محاسبه درآمد سالانه مفید است؟

درک میزان درآمدی که ممکن است در طول سال داشته باشید می‌تواند ایجاد و پایبندی به بودجه را آسان‌تر کند. به‌علاوه، اگر چندین منبع درآمد دارید، می‌توانید ببینید که چگونه این جریان‌های درآمدی به‌کل درآمد سالانه شما اضافه می‌شوند.محاسبه درآمد سالانه شما همچنین می‌تواند به شما کمک کند که، ببینید چگونه پول شما برای هزینه‌های مختلف استفاده می‌شود و چقدر ممکن است برای رسیدن به اهداف مالی مانند خرید خانه یا ساختن یک صندوق اضطراری باقی بماند.

همچنین ممکن است لازم باشد درآمد سالانه خود را در شرایط خاص بدانید، مانند اگر برای وام درخواست می‌کنید، برای برنامه مسکن مقرون‌به‌صرفه شهرتان درخواست می‌دهید یا کمک‌هزینه فرزندتان را پرداخت می‌کنید.

محاسبه درآمد سالانه به‌طور خلاصه:

درحالی‌که ممکن است از روی کاغذ بدانید که سالانه چقدر پول درمی‌آورید، تجزیه‌وتحلیل مقداری که واقعاً به خانه می‌برید می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید این‌همه پول کجا می‌رود. این می‌تواند ایجاد و پایبندی به یک بودجه را آسان‌تر کند و تصمیم بگیرد که آیا ارزش دنبال کردن درآمد اضافی برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف مالی است یا خیر.

میزان سرمایه و درآمد شما چقدر است؟

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا