چگونه با «گرفتن سفارش کارت ویزیت» کسب درآمد کنید؟

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که

  • شما اهمیت سیستم سازی در کسب کار را فرابگیرید.
  • به این باور برسید که بدون سرمایه می توانید کارهای زیادی بکنید که پول های زیادی ببدست آورید
  • بتوانید با سفارش گرفتن کارت ویزیت ماهیانه بالای 10 میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشید.

داستان از کجا شروع شد؟

ایده این کار با یک پیشنهاد شروع شد. در آن زمان تقریباً 18 سال داشتم و هنوز به قول معروف پشت لبم سبز نشده بود و با علاقه و اشتیاق فراوان، به مغازه های مختلف رفته و خدمات بیمه ای خودم را معرفی می­ کردم؛ کسبه نیز چون اشتیاق و صحبت های من نظرشان را جلب می کرد، به حرف هایم به صورت کامل گوش می دادند.

روزی یکی از مشتری­ ها که کانون تبلیغاتی داشت، پیشنهاد داد تا در کنار بازاریابی اصلی خودم خدمات او را نیز به مغازه دارها معرفی کنم و در ازای هر مشتری، درصدی پورسانت دریافت کنم. یکی از خدمات او کارت ویزیت بود. من قیمت ها را از او گرفتم و در کنار بازاریابی بیمه، خدمات تبلیغاتی و از جمله کارت ویزیت را هم معرفی می کردم. اما مشکل این جا بود که سود هر کارت ویزیت مبلغی بسیار ناچیز در حد 2 تا 3 هزار تومان بود.

چرا روش کسب درآمد با چاپ کارت ویزیت، فوق العاده است؟

به شرکت خودمان آمدم و متوجه شدم که مدیر داخلی شرکت لیستی از قیمت های چاپ کارت ویزیت را از چاپخانه ای در تهران گرفته است. زمانی که به قیمت ها نگاه می کردم، بسیار متعجب شدم. قیمت ها یک چهارم چیزی بود که آن کانون تبلیغاتی به من داده بود!!

نکته جالبی را متوجه شده بودم و بنابراین این بار خودم از مغازه داران شروع به گرفتن سفارش کردم. همچنین با یکی از دوستانم که به طراحی بسیار علاقمند بود، صحبت کردم تا سفارش هایی که می گیرم را او طراحی کند. در همین زمان از یک فرد آشنا خواستم تا روزنامه نیازمندی های همشهری تهران را بخرد و برایم بفرستند. به کمک این روزنامه نیز با چاپخانه های خوبی ارتباط گرفتم و بهترین قیمت چاپ را بدست آوردم. همه چیز آماده بودم تا استارت بیزینس خودم را بزنم و شروع کردم.

در آینده توانستم کاتالوگ های کارت ویزیتی نیز بیابم تا روال سفارش گیری آسان تر شود و تقریباً در یک سال بعد، 3 بازاریاب داشتم که سفارش ها را می گرفتند و تنها کار من مدیریت فعالیت­ها بود. در آینده این کار را به افراد بسیار بیشتری هم آموزش دادم و هر کدام از آن ها توانستند در هر شهر و موقعیتی که بودندکسب و کار مناسبی برای خود داشته باشند.

این کار آن قدر برای من دلنشین و پولساز بود که هیچ وقت نمی توانم آن را فراموش کنم. در واقع کسب درآمد از چاپ کارت ویزیت، شغلی بود که توانست من را از ورشکستگی و بسیاری از شرمندگی های مالی نجات دهد. کاری با قدرت پولسازی بسیار زیاد، بدون نیاز به سرمایه اولیه و همچنین درآمد سریع الوصول و نقد.

کسب درآمد با چاپ کارت ویزیت

از میان همه اقلام تبلیغاتی که صاحبان کسب‌وکار برای معرفی خود استفاده می‌کنند، کارت ویزیت جایگاه بسیار ویژه­ ای دارد. تقریباً هیچ کسب‌وکاری را نمی‌توان در حال حاضر یافت که برای معرفی خود به سراغ استفاده از کارت ویزیت اختصاصی نرود و همین تقاضای بالا، امکانی به وجود آورده تا افراد بسیار زیادی همچون طراحان، بازاریابان و کانون­ های تبلیغاتی درآمدهای بالایی از چاپ کارت ویزیت داشته باشند.

 

نکته جالب این شیوه کسب درآمد این است که اگر فردی بخواهد از چاپ کارت ویزیت کسب درآمد کند، حتماً نیازی به داشتن دفتر و دستگاه­ های مخصوص چاپ آن ندارد و می‌تواند با بازاریابی و ارسال سفارشات به مراکز اصلی چاپ کارت ویزیت در شهرهای بزرگ کشور به درآمدهای بسیار بالاتری نسبت به دفاتر رسمی تبلیغاتی در شهر خود دست یابد.

 

همچنین خوب است بدانید که دستگاه­ های مخصوص چاپ کارت­ ویزیت به دلیل قیمت و هزینه­ های جاری بالا، تنها در شهرهای بزرگ کشور که امکان سفارش گرفتن از همه ­ی استان­ها را دارند، وجود دارد و این موضوع فرصتی است تا افرادی همچون شما بدون داشتن دفتر تبلیغاتی، شروع به گرفتن سفارش کارت ویزیت از سطح شهر کرده و با ارسال سفارشات به چاپخانه، سود خوبی به دست آورند. فصلی نبودن، نیاز نداشتن به سرمایه‌ اولیه، درآمد بالا و سریع‌الوصول بودن سود از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این کار به شمار می‌رود.

برای شروع چه چیزهایی مورد نیاز است؟

1- داشتن مجموعه­ ای کامل از طرح­ های کارت ویزیت اصناف مختلف.

2- آشنایی مختصر با فتوشاپ یا نرم‌افزارهای مشابه برای آماده کردن طرح سفارش‌ها.

3- اینترنت برای ارسال طرح‌ها به مراکز چاپ کارت ویزیت.

فقط 4 قدم تا شروع درآمد عالی

1- مشتری طرح و متن روی کارت را در محل کار خود مشخص می‌کند.

2- طرح مورد نظر مشتری در منزل توسط نرم­ افزار فتوشاپ طراحی می­شود.

3- طرح‌­ها توسط ایمیل به چاپخانه ارسال شده تا پس از 1 تا 3 روز کاری کارت­های ویزیت آماده شوند.

4- کارت ویزیت­ها را به مشتری رسانده و قیمت آن دریافت می­شود.

چگونه مشتری بیابید؟

پاسخ به این سؤال کیفیت و موفقیت هر فعالیت مالی را مشخص م ی­کند و بسیار مهم است تا شما بتوانید بهترین پاسخ را بیابید و به کار بگیرید. من در این قسمت روش خودم را می ­گویم و از شما نیز می­ خواهم تا عیناً همین کار را انجام دهید و از جوابی که به سرعت می­ گیرید لذت ببرید.

در ابتدا تراکت‌هایی حاوی قیمت انواع کارت ویزیت‌ همراه با شماره‌ تماس طراحی کنید. تراکت هایی که در ادامه نشان داده شده است؛ دقیق همان تراکت هایی است که من برای بازاریابی های خودم از آن ها استفاده می کردم و بسیار جواب می داد. تراکت این قابلیت را دارد تا در منطقه­ وسیعی از بازار به سرعت پخش شده و مشتری ­های بالقوه شما را جذب کند. همچنین منگنه کردن کارت­ ویزیت خودتان روی تراکت‌ها نیز این امکان را به فرد گیرنده‌ تراکت می‌دهد تا در صورت تمایل، کارت ویزیت شما را نگه ‌داشته و در موقع نیاز تماس بگیرد.

پس از آن‌که مشتری خود را یافتید، بهتر است سفارش مشتری را روی برگه مخصوص سفارش‌ها با ذکر تمام جزئیات یادداشت کنید. این برگه‌ها کمک زیادی در حسابداری و همچنین سوء تفاهماتی که شاید در هنگام تحویل کار به وجود بیاید، خواهد کرد. تراکت و برگ ثبت سفارش‌های من را می‌توانید در تصویر پایین مشاهده کنید.

چقدر می توانم از این کار درآمد داشته باشم؟

اگرچه جنس کارت ویزیت‌های موجود در بازار و قیمت آن­ها بسیار متنوع است، امّا در این قسمت برای نشان دادن میزان سودی که می‌توان از انجام این کار به دست آورد، فرض می‌شود سفارش‌های مشتریان تنها از جنس سلفون براق یک رو باشد. این انتخاب به دو دلیل صورت می‌گیرد:

1- معمولاً بیشترین میزان سفارش‌ کارت ویزیت، سلفون براق یکرو است.

2- سلفون براق یک رو تقریباً کمترین سود را نسبت به دیگر کارت‌ها دارد؛ بنابراین سودی که با انجام این کار به دست خواهید آورد، بالاتر از سود بیان‌شده خواهد بود.

در حال حاضر قیمت چاپ هزار عدد کارت ویزیت سلفون براق در اکثر چاپخانه‌های کشور حدود 14 هزار تومان و قیمت تحویل کارت در دفاتر تبلیغاتی 30 الی 35 هزار تومان همراه با طراحی است. به عبارتی با گرفتن هر سفارش کارت ویزیت و انجام آن می ­توان بین 20 تا 25 هزار تومان سود به دست آورد. حال اگر بتوان روزانه 10 سفارش گرفت، درآمد روزانه­ این کار بین 200 تا 250 هزار تومان و درآمد ماهیانه بین 5 تا 6 میلیون تومان خواهد بود!

اما آن­چه برای من درآمد رؤیایی به ارمغان آورد، استفاده از اهرم زمان یعنی استخدام بازاریاب و طراح بود که همین استراتژی، درآمد بیان شده در بالا را تا چند برابر افزایش داد. روال به این صورت بود که یک نفر مسئول طراحی و چند نفر مسئول بازاریابی، گرفتن و تحویل سفارش­ ها شدند و همه آن­ها نیز به صورت پورسانتی کار می­ کردند. به عبارتی طراح به نسبت تعداد کارت ویزیت­ هایی که  که طراحی می­ کرد و بازاریاب­ ها نیز به نسبت تعداد سفارش کارت ویزیت­ هایی  که از بازار جمع می­ کردند؛ دستمزد می گرفتند.

 

در پایان توصیه می‌شود اگر  قصد دارید این کار را در شهر خود انجام دهید، سعی کنید هنگام گرفتن سفارش از مشتریان خود بیعانه نیز بگیرید. بیعانه مبلغی از کل کار است که برای حسن صداقت از مشتری گرفته می‌شود. این بیعانه‌ها کمک می‌کند تا هزینه‌های جاری را پرداخت کرده و واقعاً بدون هیچ سرمایه‌ اولیه‌ای، درآمد میلیونی را به دست آورید. بنابراین اگر می توانید، همین امروز شروع به کسب درآمد میلیونی خودتان نمایید.

یک پیشنهاد ویژه!

یک اپلیکیشن برای گرفتن سفارش کارت ویزیت از طرف مشتری طراحی کنید و شروع به فروش اپلیکیشن نمایید. در این اپلیکیشن، طرح­ های آماده برای انتخاب مشتری باید قرار گیرد و پس از آن­که مشتری طرح خودش را انتخاب نمود، از طریق اپلیکیشن، طرح برای فرد ارسال می­ شود تا در صورت تایید، کارت ویزیت زیر چاپ رفته و برای مشتری ارسال شود. لازم به ذکر است که این استارت­آپ هنوز اجرا نشده است و شما می ­توانید اولین فرد باشید که آن را اجرا می کنید.

تمرین
1- شیوه بازاریابی من را به دقت مورد واکاوی قرار دهید و ببینید از چه اهرم ­ها و ترفندهایی استفاده کردم که توانستم تا این اندازه در مشتری یابی این کار موفق شوم. این اهرم ها و ترفندهای مهم را در قسمت نظرات بنویسید.

2- تراکت و کارت­ ویزتی که برای مشتری ­یابی استفاده می­ کردم را به دقت نگاه کنید و حداقل سه ترفند روانشناسی که در طراحی کارت­ و تراکت بازاریابی لحاظ کرده بودم را استخراج نموده و در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

 

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟