پشتیبان «دستگاه‌های کارت خوان» شوید

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • به این باور برسید که بدون سرمایه و یا با سرمایه ای اندک می توانید کارهای زیادی بکنید و پول های زیادی به دست آورید.
  • در یک کسب و کار بدون سرمایه بپیوندید و کسب درآمد کنید.

داستان یک تجربه

در سال 93 که دانشجوی دوره فوق ­لیسانس بودم؛ مجبور بودم برای مدتی هم کار کنم و هم زمان پایان­­نامه خودم را انجام دهم. روزی از آن روزها، یکی از دوستان قدیمی به دیدارم آمد و به مدت یک شب هم صحبت بودیم. از شغل جدیدش گفت که پشتیبانی دستگاه­ های کارت خوان است و اینکه درآمد خوبی دارد. من نیز که همواره فرد بسیار کنجکاوی بوده ام؛ علاقمند شدم تا این شغل را نیز تجربه کنم. فردای آن­ روز به شرکت پشتیبانی دستگاه­ های کارت­خوان دوستم رفتم تا اگر شغل مناسبی بود، برای مدتی آن­جا کار کنم.

اگر چه فقط دو ماه به آن کار شدم (تا فقط بتوانم بدون دغدغه مالی پروژه فوق لیسانس خودم را به انتها برسانم)؛ اما واقعاً از مزیت­ های این کار لذت بردم. این شغل تنها به هیچ­ گونه سرمایه اولیه و یا وسیله ­ای نیاز نداشت. بلکه به هیچ مهارت خاصی نیز احتیاج نبود. به عنوان مثال، شغل بازاریابی از نمونه شغل‌هایی است که اگر چه شاید نیاز به سرمایه‌ای نداشته باشد، اما مهارت‌های خاص خود را می‌طلبد. مهارت‌هایی مانند مهارت های گفتاری، کرداری و یا حتی پنداری.

بعدها این کار را به چند نفر دیگر از جمله یکی از اقوام خودم که به تازگی به تهران آمده بود و به دنبال کار می­ گشت، پیشنهاد دادم و دوباره پس از چند ماه، رضایت بالایی از او و خانواده اش دیدم. در ادامه به شرح این کار می­ پردازم.

چرا دستگاه ­های کارت­خوان برای بانک ­ها مهم است و چرا صرف هزینه برای پشتیبانی آن­ها؟

در حال حاضر، دستگاه‌های کارت خوان (pos) یکی از بهترین منابع درآمدی برای بانک‌ها به شمار می‌رود، زیرا به ازای کشیدن هر مبلغی در دستگاه کارت خوان یک بانک، پول از بانک صاحب کارت به بانک کارت‌خوان منتقل می‌شود و این حجم پول و گردش مالی عظیمی که به واسطه کارت‌خوان‌ها برای بانک ایجاد می‌شود قابل توجه است. این موضوع باعث به وجود آمدن بازاری رقابتی برای بانک‌ها شده است. لذا بانک‌ها به منظور ترغیب صاحبان مشاغل به استفاده از کارت‌خوان آنها، علاوه بر دادن کارت‌خوان (یا دستگاه pos) رایگان، کارت‌خوان آنها را به ‌صورت دوره‌ای هم پشتیبانی می‌کنند.

در این راستا، شرکت‌های جانبی زیادی به وجود آمده‌اند که وظیفه‌ آنها پشتیبانی دستگاه‌های کارت‌خوان است و برای این پشتیبانی به ازای هر دستگاه، مبلغی از بانک دریافت می‌کنند. شغلی که در این قسمت معرفی خواهد شد، فعالیت در همین شرکت‌های پشتیبان است. لازم به ذکر است که این شرکت‌ها در همه‌ شهرها وجود داشته و فعالیت می‌کنند.

فعالیت در شرکت­ های پشتیبان کارت­خوان چگونه است؟

در صورتی که شما به این شرکت‌ها رفته و به ‌عنوان پشتیبان شروع به فعالیت کنید، هر ماه لیستی از مغازه‌هایی که از دستگاه‌ کارت‌خوان استفاده می‌کنند، گرفته و موظف می‌شوید در فرصتی معلوم دستگاه‌ها را چک کنید. پس از آن‌که پشتیبانی دستگاه‌های کارت‌خوانی را که به شما سپرده شده بود، انجام دادید، به تعداد دستگاه‌هایی که پشتیبانی کردید، آخر هر ماه از طرف شرکت حقوق دریافت خواهید کرد. معمولاً به ازای هر دستگاه، مبلغ 2 تا 4 هزار تومان به حساب شما واریز خواهد شد.

بد نیست بدانید که افرادی که در این شرکت‌ها فعالیت می‌کنند، به طور معمول روزانه بالای 50 تا 100 دستگاه را تنها در چند ساعت چک می‌کنند. حتی افرادی بودند که بالای 100 دستگاه را در روز پشتیبانی می‌کردند!

 

بزرگ‌ترین مزیت‌های کسب درآمد از این شغل عبارت است از:

1- درآمد مناسبی دارد.

2- نیاز به هیچ‌گونه مهارتی ندارد (حتی مهارت‌های کلامی).

3- می‌توان آن را به ‌صورت کار پاره‌وقت و یا شغل دوم نیز انجام داد.

4- هر شرایطی که داشته باشید (سرباز، دانشجو و …) می‌توانید کار خود را در این شرکت‌ها شروع کنید.

تمرین
به یکی از شرکت­ های پشتیبانی دستگاه های کارت خوان سر زده، شرایط کار کردن در آن­جا را بپرسید و یادداشت کنید. برای یافتن این شرکت­ ها می­ توانید از پشتیبان­ هایی که هر ماه برای پشتسیانی دستگاه ­های pos کسب و کارها می ­آیند سؤال بپرسید.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟