مسکن

چه خانه‌هایی را بخریم؟

چه خانه‌های را بخریم؟

خرید ملک به‌عنوان خانه یک مسئله بسیار مهم است. ازاین‌رو بررسی نکات مهم برای خرید ملک بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی برخی از این نکات برای یک خرید معقولانه می‌پردازیم.

 

نکات مهم برای خرید ملک

 

چقدر پول برای یک‌خانه نیاز دارید؟

این اولین سؤالی است که هنگام خرید خانه باید در نظر داشته باشید، این‌یکی از نکات مهم برای خرید ملک است؛ به‌خصوص اگر برای اولین بار است که ملکی را خریداری می‌کنید. قبل از شروع جست‌وجوی خانه، باید تعیین کنید که چقدر می‌توانید هزینه کنید. درآمد خود و هزینه‌های ماهانه هر خانه ازجمله هزینه آب، برق، بیمه، مالیات و …را در نظر بگیرید.

 

واقع‌بین باشید

هیچ خانه‌های کامل نیست. روی چیزهایی که برایتان مهم‌تر هستند تمرکز کنید و موارد جزئی را رها کنید تا فرصت‌ها را از دست ندهید. سعی کنید خود را در خانه برای مدت طولانی تجسم کنید. آیا در تجسم خود از این خانه احساس راحتی می‌کنید؟

 

دوراندیش باشید

شما برای خرید یک ملک باید این را بسنجید که هدف شما چیست؟ ملک را برای چه مدت می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید تا به ابد در آن زندگی کنید یا اینکه فقط مدتی در آن خواهید بود؟

شما باید تمام این نکات مهم برای خرید ملک را در نظر بگیرید. برای مثال اولویت شما درزمانی که یک ملک را برای زندگی مجردی می‌خواهید متفاوت از زمانی خواهد بود که ملکی را برای زندگی خانوادگی می‌خواهید پس باید دیدگاه خود نسبت به هر شرایطی که دارید از دیگر شرایط متمایز کنید.

 

محیط‌ها مزیت‌ها

یکی از نکات مهم برای خرید ملک که باید در هنگام بررسی اولویت‌های خود برای خرید ملک در نظر داشته باشید، بررسی محیط‌های مختلف و مزایای هرکدام از آن‌ها است. اگر بودجه شما برای خرید یک ملک محدود باشد شما باید آنچه را که از یک ملک می‌خواهید اولویت‌بندی کنید.

با اولویت‌بندی معیارهای خود می‌توانید از بخش‌هایی از هزینه‌های خود بکاهید. ممکن است برای شما وجود پارکینگ در ملک در اولویت بالاتری نسبت به نورگیر بودن یک ملک باشد پس می‌توانید با انتخاب ملکی مناسب به ایده آل خود دست‌یابید.

در ادامه برخی از محیط‌های ملکی و مزیت‌های هر یک را موردبررسی قرار می‌دهیم:

 

پارکینگ

در دورانی که حتی رفت‌وآمد روزانه افراد وابسته به وسایل نقلیه است، وجود پارکینگ و جای پارک مناسب از ضرورت‌های یک ملک محسوب می‌شود.

 

معابر مناسب

امروزه که املاک به دلیل افزایش جمعیت عموماً به‌صورت چندطبقه و چند واحدی بنا می‌شوند سهولت در رفت‌وآمد به ملک یک مزیت کلیدی محسوب می‌شود. وجود راه‌پله، آسانسور و… ازجمله مواردی است که باید در بررسی این مورد مدنظر قرار گیرد.

 

نورگیر بودن ملک

نورگیری طبیعی املاک بسیار مهم است زیرا ملکی با نورگیری مناسب می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های گرمایشی یا هزینه مصرف برق شود. همچنین نور طبیعی جلوه‌ای زیبا به املاک می‌دهد و باعث زیبایی بصری می‌شود.

 

انبار

انبار می‌تواند برای یک ملک بسیار کاربردی باشد، بسیار پیش می‌آید که وسایل و لوازمی را برای طولانی‌مدت استفاده نکنیم و یا برخی از وسایل مستهلک شوند؛ مطمئناً این‌چنین وسایل را دور نخواهیم ریخت پس جایی را برای نگهداری آن‌ها نیاز خواهیم داشت.

 

حیاط و بالکن

وجود حیاط در خانه ویلایی و وجود بالکن در خانه آپارتمانی بسیار می‌تواند در کیفیت زندگی افراد ساکن در آن خانه تأثیرگذار باشد. مکان‌هایی باز برای استفاده همه افراد خانواده که می‌توان از محیط خصوصی و باز آن برای فعالیت‌های مختلفی استفاده کرد.

 

چه خانه‌ای برای شما ابدی خواهد بود؟

وقتی خانه‌ای را به‌عنوان خانه همیشگی خود برمی‌گزینید نکاتی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه فرمایید:

 

محله و محیط

مطمئناً یکی از نکات مهم برای خرید ملک که یک دارایی ساکن محسوب می‌شود، محله پارامتری کلیدی است. محله جایی است که فرزندان شما در آن رشد می‌کنند. اگر شما ملک را برای سکونت می‌خواهید پس مکان ملک شما باید جایی آرام باشد؛ پس باید توجه زیادی به این پارامتر داشته باشید.

 

دسترسی

یک عامل مهم که باعث می‌شود هر ملکی نسبت به بقیه در اولویت بالاتری قرار داشته باشد، مکانی است که آن ملک در آن بناشده است؛ اگر یک ملک درجایی بناشده باشد که به امکانات رفاهی و حمل‌ونقلی دسترسی بیشتر و راحت‌تری داشته باشد مطمئناً باارزش‌تر خواهد بود.

 

آب‌وهوا

از دیگر نکات مهم برای خرید ملک بررسی آب‌وهوایی است که آن ملک در آن بناشده است. بررسی آب‌وهوا ازنظر گرمی و سردی به سلیقۀ شما بستگی دارد اما مطمئناً کسی دوست ندارد که در محیطی آلوده زندگی کند.

خرید ملک در مرکز شهر شاید بتواند پارامترهای دسترسی و محله خوب را برای شما برآورده کند اما ممکن است شمارا با مشکلاتی همچو آلودگی هوا و آلودگی صوتی را بهبود سازد.

 

با یک کارشناس مشورت کنید

در ادامهٔ بررسی نکات مهم برای خرید ملک باید به این نکته اشاره‌کنیم که هیچ‌چیز جایگزین تجربه برای یک خرید مطمئن نخواهد بود؛ ازاین‌رو حتماً با یک مشاور املاک برای خرید ملک خود مشورت کنید.

مطمئناً یک مشاور املاک مجرّب می‌تواند چیزهایی را ببیند که هرکسی نسبت به آن‌ها آگاهی ندارد پس می‌تواند دید شمارا نسبت به خرید یا حتی فروش یک ملک به واقعیت نزدیک‌تر کند.

 

تأسیسات را بررسی کنید

یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از خرید یک ملک به آن پی ببرید مشکلات تأسیساتی است؛ مشکلاتی چون فاضلاب، کار نکردن سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی یا ترکیدگی لوله‌ها ممکن است در نگاه اول خود را نمایان نکنند. ازاین‌رو می‌توانید با همراه داشتن یک متخصص تأسیسات از کارکرد مناسب این سیستم‌ها اطمینان حاصل کرد.

 

امنیت

یکی از نکات مهم برای خرید ملکه که باید آن را در هنگام بازدید ازملک بررسی کنید، امنیت ملک است، وجود امنیت برای هر ملکی ضروری است. وجود سیستم اطفا حریق، وجود خروجی‌ها اضطراری (مخصوص املاک چندطبقه(، وجود سیستم‌های امنیتی چون دوربین‌های مداربسته، دزدگیرها و… ازجمله مواردی هستند که می‌توان در هنگام بررسی امنیت املاک مدنظر قرارداد.

 

وسط اتوبان ملک نخرید!

برخی از املاک در محدودهٔ پروژه‌های عمرانی‌ای چون ساخت آزادراه و… قرار دارند؛ پس حتماً در چک‌لیست نکات مهم برای خرید ملک این نکته را نیز بگنجانید زیرا قرار داشتن در محدودهٔ اجرایی چنین پروژه‌هایی می‌تواند برای شما مشکلات حقوقی ایجاد کند.

همچنین ممکن است قرارگیری در مجاورت محل اجرای چنین پروژه‌هایی برای شما آلودگی‌های محیطی و صوتی‌ای را به همراه داشته باشد.

 

تاریخچه ملک

تاریخچه ملک را حتماً بررسی کنید. یک ملک ممکن است بازسازی‌شده باشد و در ظاهر خوب و مناسب باشد اما ساختار و استحکام مناسبی نداشته باشد. چنین خانه‌ای می‌تواند ضرر بسیاری را در آینده به شما متحمل کند.

 

بررسی حقوقی ملک

برای یک خرید سلامت، قبل از عقد قرارداد تحقیق کنید که ملک مدنظر مشکلی ازنظر حقوقی نداشته باشد. این مورد از نکات مهم برای خرید ملک نیز دارای اهمیت بسیاری است و شما باید موارد زیر را در بررسی حقوقی یک ملک مدنظر قرار دهید:

 

مالک کیست؟

قبل از عقد قرارداد اطمینان حاصل فرمایید که ملک موردنظر متعلق به فروشنده باشد. بدین منظور اطلاعات داخل سند ملک را با اطلاعات هویتی فروشنده تطابق دهید.

 

آزادی ملک

به معنی آزاد بودن سند ملک است. ممکن است فروشنده بر روی ملک مذکور وام گرفته باشد و ملک در رهن بانک قرار داشته باشد که در آن صورت اول باید سند ملک از رهن بانک آزاد شود و سپس معامله انجام شود.

 

مطالبه مفاصای حساب ملک

یک ملک در هنگام انعقاد قرارداد نباید هیچ‌گونه بدهی‌ای به دستگاه‌های دولتی، شهرداری یا اداره دارایی داشته باشد. همچنین باید قبض‌های آب و برق و گاز پرداخت‌شده باشند.

 

ذکر انشعابات در سند

ازجمله نکات مهم برای خرید ملک که باید در هنگام انعقاد قرارداد بررسی فرمایید ذکر شدن انشعابات آب و برق و گاز جداگانه در سند ملک است.

 

حکم قضایی ضبط ملک

بررسی فرمایید که ملک دارای حکم اجرایی قضایی نباشد. ممکن است ملکی در پی صدور حکمی اجرایی قضایی بازداشت باشد؛ در این صورت نیز برای انجام معامله اول از رفع بازداشتی ملک اطمینان حاصل فرمایید و سپس اقدام به انجام معامله کنید.

چه خانه‌های را بخریم؟

حرف آخر

همان‌طور که مشاهده کردید برای خرید ملک باید نکات مختلفی را مدنظر داشت. در این مقاله برخی از نکات مهم برای خرید ملک بررسی کردیم. همان‌طور که متوجه شدید خریدوفروش ملک کاری حساس است پس در این امر صبر کافی به خرج دهید تا از خرید خود پشیمان نشوید.

چنین معاملاتی عامرانه‌اند و ممکن است در طولانی‌مدت مجبور به تحمل طبعات خطاهای صورت گرفته باشید پس هرچه بیشتر بامطالعه و بررسی خواسته‌های خود و بررسی موارد مختلف سعی کنید این خطاها را به حداقل برسانید. امیدواریم که توانسته باشیم با این بررسی اجمالی نکات مهم برای خرید ملک شمارا در این امر یاری رسانده باشیم.

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا