آموزش کسب درآمد

از درآمدت محافظت کن

آیا تابه‌حال فکر محافظت از درآمد خود افتاده‌اید؟ چطور باید در کشوری مثل ایران که تورم نقش بسزایی بر درآمد می‌گذارد از درآمد خود محافظت کرد ؟ آیا تابه‌حال به آن فکر کرده بودید که چرا از درآمد باید محافظت کرد ؟ ما در این مقاله سعی می‌کنیم که اشکال مختلف محافظت از درآمد را بررسی کرده و به نتیجه برسیم.

 

اشکال مختلف محافظت از درآمد

 

 • مورد اول: محافظت از درآمد به‌منظور تداوم در درآمد

به‌عنوان‌مثال اگر شما در ماه ۳۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید برای محافظت از درآمد باید بکوشید که تداوم داشته باشد یعنی اینکه در ۱۲ ماه سال ۳۰ میلیون تومان درآمد داشته باشید یا اگر کسب‌وکاری دارید آن را سر و پا و به‌روز نگه‌دارید و در صورتی باید بکوشید تا ارزش درآمد خود را حفظ کنید .

 • مورد دوم: محافظت از درآمد به‌منظور سرمایه‌گذاری با مازاد درآمد

محافظت از درآمد با سرمایه‌گذاری بهترین راه محافظت از درآمد، می‌تواند باشد درصورتی‌که تخصص لازم را در حوزه‌های مربوطه‌ای که می‌خواهیم سرمایه‌گذاری کنیم را داشته باشیم .تا در مرحله بعد بتوانیم یک سرمایه‌گذاری عقلانی انجام دهیم که این درصد تخصص، در حوزه‌های مختلف کم‌وزیاد است .همین سرمایه‌گذاری نیز به چند روش صورت می‌پذیرد که ما این‌گونه او را نام‌گذاری کرده‌ایم.

 •  سرمایه‌گذاری عقب‌تر از تورم درصد سود پایین‌تر از درصد تورم است.
 •   سرمایه‌گذاری برابر با تورم درصد سود برابر با درصد تورم است.
 •  سرمایه‌گذاری جلوتر از تورم درصد سود بالاتر از درصد تورم است.

که هرچه بیشتر از سمت مورد اول به سمت مورد سوم جلو برویم ریسک سرمایه‌گذاری ما بالاتر خواهد رفت.

 

 • مورد سوم:محافظت از درآمد با راه‌های مختلف سرمایه‌گذاری

 1. سپرده بانکی یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت: این نوع سرمایه‌گذاری آسان‌ترین راه برای محافظت از درآمد است که با توجه به تورم ۴۰ درصدی کشور ایران خیلی عقلانی نیست که پول خود را در بانک گذاشته و سودی حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در سال دریافت کنیم، این نوع سرمایه‌گذاری در گروه سرمایه‌گذاری عقب‌تر از تورم قرار می‌گیرد، که اگر نگاه کنیم ارزش سرمایه ما روزبه‌روز کمتر می‌شود و ریسک بالایی را در بر دارد و در آینده قدرت پولی که در اختیارداریم نسبت به زمانی که سرمایه‌گذاری کرده‌ایم بسیار پایین می‌آید.
 2. طلا و ارز: برای محافظت از درآمد در مقابل تورم، خرید طلا و ارز هم یک روش است، که بعضی‌ها به‌صورت بلندمدت طلا و ارز خریداری می‌کنند که این نیازی به تخصص خاصی ندارد ولی بعضی‌ها هم به‌صورت کوتاه‌مدت خریدوفروش می‌کنند یا به‌اصطلاح سیگنال گیری می‌کنند که این نیازمند تخصص زیاد است، این نوع سرمایه‌گذاری هم می‌تواند در گروه سرمایه‌گذاری برابر با تورم قرار بگیرد که به دید بلندمدت به آن نگاه کرده و هم در گروه سرمایه‌گذاری جلوتر از تورم که اگر به‌صورت کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری کنیم، که این دو بازار ارز و طلا هرکدام درصد رشدهای جداگانه و متفاوتی دارند اما تقریباً نزدیک به هم و وابسته به هم هستند و با سرمایه‌گذاری در این بازارها هم به‌صورت بلندمدت ارزش پول سرمایه‌گذار حفظ خواهد شد و در کوتاه‌مدت درصد سود بسیار بالاتر از تورم را به دنبال خواهد داشت.
 3. خودرو زمین و خانه: اگر برای محافظت از درآمد فقط به دید بلندمدت روی این موارد سرمایه‌گذاری کنیم به نظر من فقط ارزش پول خود را حفظ کردیم به‌مانند طلا و ارز اما اگر به‌صورت دلالی آن‌ها را خریدوفروش کنیم و دید کوتاه‌مدت به آن‌ها داشته باشیم که این خود نیازمند تخصص و تجربه بالا و نیازمند سرمایه بالایی هم هست خیلی می‌تواند سودآور باشد، که این بازار به‌اصطلاح دست افراد اندکی است به خاطر اینکه عامه مردم به دلیل نیاز به سرمایه بالا نمی‌توانند به آن ورود کرده و سرمایه‌گذاری کنند.
 4. بازار بورس و ارز دیجیتال: یکی از راه‌های محافظت از درآمد سرمایه‌گذاری به‌صورت بلندمدت یا کوتاه‌مدت در بازار بورس و ارز دیجیتال است که هر دو روش نیاز به تخصص بالایی دارد که در سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت نیاز به تخصص بسیار بالاتری دارد که در برابر آن سودهای بسیار بالایی را هم به دنبال دارد که می‌تواند به‌عنوان‌مثال یک سال کار کردن و ترید کردن در بازار ارز دیجیتال و بورس اندازه ۵ سال یا بیشتر نسبت به روش‌های سرمایه‌گذاری دیگر به شما سودرسانی کند، وجه تمایز بازار بورس و ارز دیجیتال با خودرو مسکن و ملک این است که با یک سرمایه چند ده‌میلیونی هم می‌توان وارد این بازار شد و با توجه به تخصص سودهای چند صددرصدی هم گرفت اما یکی از معایب این نوع سرمایه‌گذاری هم می‌تواند باشد، که هر فردی با هر مقدار پولی بدون تجربه و تخصص وارد این بازار می‌شود و تمام سرمایه خود را از دست می‌دهد.
 5. کارآفرینی یا تولید محصول: یکی از راه‌های محافظت از درآمد می‌تواند کارآفرینی یا تولید محصول باشد این مدل می‌تواند هم در حرفه‌ای که مشغول به کار هستید باشد یا حرفه‌ای در کنار کاری که با آن مشغول هستید که نیازمند سرمایه تقریباً بالا و تخصص تقریباً بالا است که با توجه به شرایطی که دارد اگر چنانچه بازار را به‌خوبی شناخته و فروش محصول تولیدشده توسط شما به‌خوبی صورت پذیرد سودهای آنچنانی در بر دارد.

 

از درآمدت محافظت کن | یاسین هدایتی فر
از درآمدت محافظت کن | یاسین هدایتی فر

نتیجه

در کشوری مثل ایران برای محافظت از درآمد خود باید سرمایه‌گذاری کرد وگرنه با توجه به تورم موجود و افزایش قطعی قیمت‌ها در ایران درآمد ما روزبه‌روز بی‌ارزش‌تر می‌شود و روزبه‌روز نزول می‌کنیم درحالی‌که با سرمایه‌گذاری درست و عقلانی با توجه به توانایی‌هایی که داریم می‌تواند از درآمد ما محافظت شود و در آخر تمام سعی و تلاش خود را به کار بگیرید در هر حوزه‌های که سرمایه‌گذاری می‌کنید مدیریت سرمایه را رعایت کنید وگرنه ضرر شما بیشتر از سودتان می‌شود.

 

 

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا