مسکن

۱۰ نکته برای فروش خانه

عوامل گوناگونی هستند که توجه به آنها می‌تواند در فروش خانه شما مؤثر واقع شود و در واقع سبب ایجاد معامله‌ای موفق بین شما و خریدار می‌شود. بهترین راه این است که فروش را به شکل تخصصی انجام دهید و انجام معامله را به فردی باتجربه بسپارید. درهرصورت باتوجه‌به نکاتی که در این مورد وجود دارد، می‌توانید فروش خانه را به بهترین شکل انجام دهید و بتوانید خانهٔ خود را به منزلی موردپسند مشتری تبدیل کنید.

برخی اوقات به دلیل ناآگاهی، در مدت زمانی طولانی مشتری مناسب پیدا نمی‌شود، در نتیجه لازم است که خانه را به ملکی جذاب برای خرید تبدیل کنید. برای مثال اگر شما بتواند با روش‌هایی خانه را پرنورتر نشان داده یا آن را تمیز نگه دارید، مطمئن باشید که این موارد ظاهری تأثیر بسزایی در انتخاب مشتری دارد.

بعضی‌اوقات یافتن یک واسطهٔ باتجربه، می‌تواند به فروش سریع‌تر منزلتان کمک کند. خوب است که تعمیرات لازم را در خانه اعمال کنید تا هنگام بازدید مشتری، با مشکلات خانه مواجه نشود؛ حتی اگر به چیدمان وسایل خود در منزلتان رسیدگی کنید، تأثیر زیادی در نظر خریدار دارد. در این مقاله سعی داریم ۱۰ نکتهٔ مهمی که سبب فروش بهتر خانهٔ شما می‌شود را بیان کنیم.

در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • خرید و فروش منزل
 • ده نکتهٔ مهم در فروش منزل
 • چند نکتهٔ ریز اضافه

 

خرید و فروش خانه

خرید و فروش خانه و یا آپارتمان و حتی ویلا و خرید خانه کلنگی از جمله تعاملات مهم و شناخته شده‌ی بازار است‌. فروش خانه و به طور کلی فروش ملک به همان اندازه‌ی خرید آنها مهم بوده و به همان مقدار برای خریدار دارای اهمیت است. برای اینکه صاحب خانه، ملک خود را به خوبی بتواند به فروش برساند باید که به برخی از نکات ساده دقت کند.

تلاش نمودن برای یادگیری چگونگی فروش بهتر، این معنی را نمی‌دهد که شما بسیار سخت‌کوشی کنید. اتفاقاً برعکس، یادگیری فروش به معنی خسته نکردن خود و به‌جای آن، هوشمندانه عمل‌کردن است (سبب صرفه‌جویی در انرژی و وقت شما می‌شود). این‌طور است که شما مسیری ذهنی را برای خودتان ساخته و راحت‌تر به اهداف خود می‌رسید.

برنامه‌ریزی فروش خانه

برنامه ریزی کردن برای فروش منزل، به فروشنده این توانایی را می‌دهد تا از تمامی دارایی خود نهایت بهره را ببرد. و همچنین به خریدار که به این فکر است چه خانه‌هایی را بخریم کمک می‌کند. البته برخی از تکنیک‌ها را هم باید از مشاورین املاک بشنوید که مشخصاً این افراد دارای تجربه‌ی خوبی در این زمینه هستند.

نکاتی که می‌خواهیم در مورد فروش در اختیار شما قرار دهیم، شاید در نگاه اول بسیار ساده و پیش‌پاافتاده به نظر برسد؛ اما در نظر داشته باشید که ساده‌بودن چیزی، دلیل بر بی‌اهمیت‌بودن آن نیست و اگر به برخی از این نکات بی‌توجهی کنید شاید هیچ‌گاه نتوانید خانهٔ خود را بفروشید.

بعضی از متقاضیان فروش خانه، فکر می‌کنند که سپردن تمام‌وکمال فروش منزلشان به یک مشاور املاک، کار درستی است، درصورتی‌که این عزیزان نمی‌دانند که بخش عظیمی از اعمال مربوط به فروش خانه بر عهدهٔ شخص او است.

باتوجه‌به اینکه معاملات خرید و فروش خانه در بازار مسکن از اهمیت بالایی برخوردار است، در این نوشتار سعی داریم به نکات مهمی اشاره کنیم که فروشنده حتماً باید به آنها دقت لازم را نشان دهد. با این امید که با درنظرگرفتن این موارد و مشاوره با اشخاص باتجربه در این زمینه، فروشی موفق و پر سود داشته باشد.

 

ده نکتهٔ مهم در فروش خانه

 1. نمای بیرون خانه

اگر قصد موفقیت هر چه تمام تر در فروش ویلا یا خانه دارید به محوطه‌ی اطراف منزل و نمای بیرونی ساختمان دقت داشته باشید. دلیل مهم بودن این نکته در این است که در واقع‌نمای بیرونی، اولین قسمتی است که خریدار با آن مواجه می‌شود در نتیجه رسیدگی به آن می‌تواند ناخودآگاه خریدار را مجذوب ملک شما کند.

چمن‌کاری، گل و گیاهان، مسیر حرکت به‌سوی خانه، درختان، حیاط زیبا و سایر موارد این‌چنینی، می‌تواند در اولین نگاه خریدار را جذب منزل شما کند، در نتیجه بهتر است که با رسیدگی و ارتقای ظواهر، مشتری را مجذوب ملک خود کنید.

در نظر داشته باشید که نیازی نیست که خودتان را درگیر هزینه‌های اضافی کنید. در واقع کافی است قبل از دعوت خریدار، محوطهٔ حیاط را با چند بوتهٔ گیاه و یا چند گلدان گل مزین کنید، باور کنید که همین کار کوچک بسیار تأثیرگذار است. این اقدام راهکاری ساده و درعین‌حال مثمرثمر است.

 

 1. به نظم و ترتیب خانه رسیدگی کنید

ازبین‌بردن هر نوع آشفتگی، به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی یکی از نکات بسیار کم و یا در بیشتر اوقات بی‌هزینه و مقرون‌به‌صرفه است. این نکته‌ای مهم است که خانه‌ای به‌هم‌ریخته، احساس بدی را در مشتری ایجاد کرده و طرز تفکر او را نسبت به شما تغییر می‌دهد.

ازآنجایی‌که شما باید خانه را به خریدار نشان دهید، هرچه خانه نامنظم‌تر باشد احتمال جلب‌توجه خریدار کمتر می‌کند. از طرفی دیگر، دیدن تمام قسمت‌های خانه‌ای نامرتب کار سختی است.

 

 1. بازسازی جزئی فضای داخلی خانه

برای فروش موفق‌تر خانه، بهتر است که فضای داخلی آن را کمی بازسازی کنید. این بازسازی جزئی می‌تواند شامل اعمال مختلفی شود که هر کدام، هر چند کوچک، تأثیر زیادی در جلب نظر خریدار دارد.

مثلاً می‌توانید در صورت قدیمی یا فرسودگی رنگ در و پنجره‌ها، یک‌رنگ ساده و تمیز به آنها بزنید، این کار انگار که به منزل شما روح می‌بخشد. گاهی رنگ‌های قدیمی و لکه‌های حاصل از گذر زمان به روی دیوارها کسل‌کننده و زننده بوده و ممکن است سبب کوچک‌تر دیده‌شدن خانه شود. با رنگ‌زدن فضای داخلی، احساس سرزندگی و شادابی را در دل خریدار ایجاد کنید و همچنین سبب دل‌بازی و بزرگ دیده‌شدن خانه شوید.

امّا دقت کنید که رنگی را انتخاب کنید که اولاً متناسب با دکوراسیون منزل شما است و ثانیاً رنگی است مورد قبول اکثریت مردم. به عنوان مثال رنگ‌های سفید، کرمی روشن، نقره‌ای و … را خیلی از افراد دوست دارند.

 

 1. کمک‌گرفتن از مشاور املاک همواره در فروش خانه مفید است

کار‌هایی که شما به‌عنوان مالک خانه، انجام می‌دهید (ظاهرسازی و رسیدگی به چشم نوازی)، تنها قسمتی از ماجرا است. برای معرفی بهتر منزل خود به خریداران، ضروری است که با مشاور صحبت کنید. مشاور املاکی که با تجربه بوده و دانایی لازم را درمورد مناطق گوناگون دارد، مشتریان بسیاری را به سمت خانه‌ی شما جذب کرده و احتمال فروش سریع تر منزلتان را بسیار افزایش می‌دهد.

چنین افرادی، علاوه بر یافتن مشتری برای شما، می‌توانند یک قیمت گذاری بسیار بهتر برای شما انجام دهند. در واقع کارهایی که آنها انجام می‌دهند را هر کسی نمی‌تواند انجام دهد. مشاور املاک، علاوه بر داشتن فن بیان مناسب برای قانع‌کردن مشتری،  در زمینهٔ مسائل قانونی و حقوقی هم دانایی داشته و می‌تواند از هر گونه ضرر و زیانی جلوگیری کند. تنها باید توجه کنید که فروش خانهٔ خود را به شخص نامناسب نسپارید و از واگذاری فروش منزل خود به اشخاص ناآشنا خودداری کنید.

 

 1. انتشار آگهی فروش خانه

بسیار مهم است که خریداران متفاوتی از وجود خانه‌‌ای که شما قصد فروشش را دارید مطلع شوند. شما می‌توانید آگهی فروش خانهٔ خود را هم به شکل اینترنتی و هم در مجلات و روزنامه‌ها (و یا در هر دو) منتشر و به‌نوعی تبلیغ کنید. با این کار بسیاری از مشاورین املاک هم ممکن است از فروش خانهٔ شما مطلع شوند.

 

 

 1. تهیهٔ عکس از خانه

اگر از جمله کسانی هستید که می‌خواهید آگهی فروش را به شکل اینترنتی انتشار دهید، باید که عکس هایی زیبا و با کیفیت زیاد را در معرض دید عموم قرار دهید. دقت کنید که عکس‌های ساده‌ی گرفته شده توسط گوشی موبایل شما، این کیفیت مورد نظر را ندارند و همین امر می‌تواند مشتری را از آگهی شما دور نماید.

عکسی که شما قصد دارید در آگهی خود منتشر کنید، باید چنان جذاب و باکیفیت باشد که خریدار را تشویق به خرید کند. برای گرفتن هر چه‌بهتر ‌عکس‌ها، می‌توانید از یک عکاس باتجربه کمک بگیرید. باور داشته باشید که این روش ساده، بسیار در جذب مشتری مفید است.

 

 1. تهیهٔ ویدئو از منزل

تهیهٔ ویدئویی کوتاه و مفید که در آن قسمت‌های مختلف خانه نشان داده می‌شود، تأثیر بسیاری در جذب مشتری دارد و احتمال فروش بهتر را به مقدار زیادی افزایش می‌دهد. این کار جذاب مانند حاضر ساختن تور مجازی برای بازدیدکنندگان آگهی شما است‌.

 

 1. به تبلیغات آنلاین برای فروش خانه توجه بیشتری نشان دهید

امروزه اکثر افراد به دلیل مشغلهٔ زیاد و یا توسعهٔ تبلیغات اینترنتی، بیشتر خرید و فروششان را در این فضای جذاب انجام می‌دهند. در نتیجه اگر شما هم بتوانید در فضای سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف آگهی فروش خود را منتشر کنید، احتمال خرید منزل شما چندین برابر می‌شود.

کانال‌ و وب‌سایت‌های مربوط به خرید و فروش مسکن را پیدا کنید. با انتشار آگهی متنی، عکس یا ویدئو خانهٔ خود را تبلیغ کنید و با نتایج شگفت‌انگیز آن روبه‌رو شوید.

 

 1. نورپردازی منزل بسیار مهم است

از دیگر نکات حائز اهمیت برای یک فروش موفق، توجه نشان‌دادن به سیستم روشنایی خانه است‌. یک نورپردازی موفق هم برای فضای بیرونی و هم درونی بسیار اهمیت دارد.

روشن‌تر بودن فضا، خانه را بسیار دلباز تر و دلپذیر تر نشان می‌دهد. تاریک بودن یک محیط بیشتر احساس کسل کنندگی برای بازدید کننده ایجاد کرده و همینطور سبب کوچکتر دیده شدن خانه‌ی شما می‌شود.

هنگامی که شخصی برای بازدید از خانهٔ شما می‌آید، سعی کنید با روشن‌کردن تمامی سیستم روشنایی، تمامی قسمت‌های منزلتان را در معرض توجه او قرار دهید. حتی بهتر است که سیستم نورپردازی موجود در بالکن و حیاط را هم روشن نمایید. تا خریدار ببیند که این خانه از هر نظری کامل است.

 

 1. استفاده از خدمات نظافتی

تمیزی و پاکیزگی ملک شما در هر زمینه‌ای، نکتهٔ دیگری است که سبب موفقیت فروش خانه‌تان می‌شود. دقت داشته باشید که یک‌خانهٔ تمیز، زیبایی خاصی دارد و روی ضمیر ناخودآگاه مشتری تأثیر خوبی می‌گذارد.

برای اینکه به بهترین شکل بتوانید تمامی قسمت‌های خانه را از جمله حمام، دستشویی و آشپزخانه را تمیز کنید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خدمات نظافتی کمک بگیرید. حتی خوب است که با کمک خدمات نظافتی تمامی نمای بیرونی خانه را هم نظافت کنید (هیچ اشکالی ندارد که در این مورد کمی بیشتر هزینه کنید).

 

 

چند نکتهٔ ریز اضافه

 • نوسازی تعمیرات و بازسازی بسیار مهم است. برای با مشکل مواجه نشدن شما در فروش خانه سعی کنید تا آنجایی که می‌توانید، تعمیرات لازم را اعمال کنید. مثلاً کارهای کوچکی مانند برطرف‌کردن لکه‌ها، ترک‌خوردگی و سوراخ‌ها، تأثیر زیادی در انتخاب مشتری دارد. یا اگر لوله‌کشی منزلتان مشکل دارد، این مشکل را حل کنید. سیستم‌های روشنایی مختلف خود را بررسی کرده که اگر مشکلی دارد به آن رسیدگی کنید. خلاصه که قبل از ورود بازدیدکننده از منزل، اطمینان حاصل کنید که خانه در سلامت نسبی به سر می‌برد.
 • اگر حس می‌کنید که داخل خانه بوی بدی شنیده می‌شود، بهتر است که علت آن را جویا شده و سپس فضا را معطر کنید. این مورد شاید در نظرتان کن اهمیت باشد؛ اما دقت کنید بسیار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید اهمیت دارد. شما خودتان را جای مشتری بگذارید، احتمالاً خرید خانه‌ای که به‌محض ورود به آن بوی بدی را استشمام می‌کنید، دور از انتظار است. پس اگر حتی در قسمت کوچکی از منزل بوی بدی را استشمام کردید آن را هر طور که است، حل کنید. این بوی بد از هر جایی و به هر علتی که باشد (می‌خواهد در آشپزخانه و حاصل پخت‌وپز غذا باشد و یا بوی بد حمام و سرویس بهداشتی) می‌تواند مانع فروشتان شود.
 • اهمیت به چیدمان آشپزخانه هم می‌تواند مهم باشد. به طور معمول تعداد زیادی از مشتریان به روی آشپزخانه توجه بیشتری نشان می‌دهند. به‌قول‌معروف، آشپزخانه قلب هر خانه‌ای است. شما می‌توانید با طراحی یک دکوراسیون زیبا تأثیر بسیار خوبی را به روی خریدار ایجاد کنید.

 

 

نتیجه‌گیری:

نکاتی که در این مقاله از سایت هدایتی فر به شما معرفی کردیم یک سری از نکات مهمی هستند که به شما برای یک فروش موفق کمک می‌کنند. اگر قصد فروش خانه دارید، در صورت توجه به این نکات، برنامه‌ریزی و هم چنین مشاوره با مشاورین املاک، حتماً موفق می‌شوید.

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا