تنظیمات امنیت اینستاگرام

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

ساخت یک پروفایل ایده آل در اینستاگرام

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس انتظار می رود که:

1-امنیت حساب کاربری خود را ارتقا بدهید.

2-بر کامنت های ثبت شده در پست های خود مدیریت کنید.

3- با نحوه بلاک کردن و گزارش کردن افراد مزاحم آشنا شوید.

در درس قبلی با نحوه ایجاد یک حساب کاربری در اینستاگرام آشنا شدیم. قبل از اینکه فعالیت خود را در اینستاگرام شروع کنیم لازم است که برخی تنظیمات امنیت اینستاگرام را در حساب کاربری خود فعال کنیم. برای این کار باید ابتدا صفحه پروفایل خود را باز کنیم. سمت راست در نوار ابزار بالای این صفحه یک آیکون به شکل سه خط موازی  وجود دارد. با لمس این آیکون و لمس گزینه setting وارد صفحه تنظیمات کلی می­ شویم.

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

 

امنیت ورود

در پایین قسمت Privacy and Security، گزینه­ ای به نام Two-Factor Authentication  وجود دارد که با لمس آن صفحه دیگری باز می­ شود. در این صفحه امکان فعال کردن گزینه­ ای به نام  Text Message وجود دارد. این گزینه، یک ابزار امنیتی است که با فعال کردن آن هر زمان که هر کسی قصد وارد شدن به حساب کاربری ما را داشت؛ قبل از ورود باید کد فعالسازی ارسال شده به شماره ما را وارد کند. با این کار حتی کسانی که نام کاربری و رمز عبور ما را دارند نمی ­توانند بدون وارد کردن کد فعالسازی، به حساب ما وارد شوند.

گزینه دیگر به نام Authentication App است که با فعال کردن آن و دانلود اپلیکشین امنیتی Google Authenticator و نصب آن، بعد از هر بار ورود به اینستاگرام باید رمز خود را در این اپلیکیشن وارد کرده و یک کد ثانویه از آن دریافت کنید. این قابلیت، یکی از جدیدترین قابلیت ها در تنظیمات امنیت اینستاگرام است که با همکاری اینستاگرام و گوگل ایجاد شده است.

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

 

ایجاد حساب خصوصی

گزینه دیگر در این بخش به نام  Private Account است. با فعال سازی این گزینه، تنها افرادی که ما می­ خواهیم می ­توانند صفحه ما را فالو کنند و پست­ های ما را ببینند. البته فعال کردن این گزینه در صورتی پیشنهاد می­ شود که قصد انتشار عکس ­های خصوصی داریم و در صورتی که قصد ایجاد یک صفحه تجاری داریم این گزینه را نباید فعال کنیم.

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

 

حذف فالوئرها

همچنین در این حالت می­ توانیم هر یک از فالوئرهای خود را حذف کنیم. برای این کار باید به صفحه پروفایل خود برویم. سمت راست عکس پروفایل، سه گزینه به نام­های following، followers و posts وجود دارد. با لمس گزینه اول، لیست افرادی که آنها را فالو کرده­ ایم نمایش داده می­ شود. با لمس گزینه دوم نیز فالوئرهای ما نمایش داده می ­شود. با وارد شدن به این قسمت، در کنار نام هر کس، آیکونی به شکل سه نقطه وجود دارد که با لمس آن و انتخاب گزینه Remove، آن فرد از لیست فالوئرهای ما حذف می­ شود.

کنترل کامنت ها

گزینه  Comments Controls هم یکی دیگر از گزینه­ های جالب و کاربردی است که در  قسمت Privacy and Security وجود دارد. در این قسمت و در بخش Filters دو ابزار وجود دارد. با فعالسازی ابزار Hide Offensive Comments، اینستاگرام با معیارهای خود از انتشار نظرات حاوی کلمات توهین آمیز برای پست­های ما جلوگیری می­ کند. با استفاده از ابزار Enable Keyword Filters، نظرات حاوی کلماتی که ما تعریف کرده­ایم فیلتر می ­شود. در بخش Controls نیز می توانیم تعیین کنیم چه کسانی حق دارند برای پست های ما کامنت بگذارند (Allow Comments From) و چه کسانی این حق را ندارند (Block Comments From).

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

 

بلاک کردن

گزینه کاربردی دیگر در بحث تنظیمات امنیت اینستاگرام، گزینه بلاک کردن افراد مزاحم است. در اینجا با نحوه بلاک کردن افراد مزاحم آشنا می شویم.

در فضای اینستاگرام هم مثل دنیای واقعی هستند کسانی که دوست نداریم با ما ارتباط برقرار کنند. این جزو اختیارات ما است و اینستاگرام هم به آن احترام می­گذارد.

برای قطع ارتباط با یک نفر در اینستاگرام باید او را مسدود یا به اصطلاح بلاک کنیم. برای این کار باید به صفحه پروفایل آن فرد برویم. در گوشه سمت راست و بالای صفحه پروفایل هر کس، آیکونی به شکل سه نقطه (…) وجود دارد. با لمس این آیکون، گزینه­ های مختلفی ظاهر می­ شود. با لمس گزینه Block، و بعد از تایید درخواست یعنی گزینه Yes, I’m sure، آن فرد از طرف ما بلاک می­ شود. با بلاک کردن یک فرد، دیگر پست­ های ما برای او نمایش داده نمی­ شود. با بلاک کردن یک فرد ما نیز امکان فالو کردن و دنبال کردن فعالیت ­های او را نخواهیم داشت. در صورتی که از بلاک کردن یک فرد پشیمان شدیم می ­توانیم با لمس گزینه Unblock در همان جا می ­توانیم، دوباره با آن فرد ارتباط برقرار کنیم.

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

 

گزارش تخلف

کار دیگری که در صفحه پروفایل یک فرد می­ توانیم انجام دهیم؛ گزارش دادن است. در صورتی که فردی در اینستاگرام مزاحم ما می­ شود؛ خود را به جای ما یا یک فرد دیگری معرفی می­ کند؛ محتوا یا تبلیغات نامناسب و آزاردهنده دارد و به طور کلی اقدامات مجرمانه انجام می­ دهد؛ علاوه بر بلاک کردن آن فرد می­ توانیم مزاحمت ­هایش را به اینستاگرام گزارش دهیم. برای این کار با لمس گزینه سه نقطه (…) در صفحه پروفایل او و انتخاب گزینه …Report، نوع مزاحمت او را به اینستاگرام گزارش می­ دهیم.

تنظیمات امنیت اینستاگرام
تنظیمات امنیت اینستاگرام

وقتی اقدامات یک نفر را به اینستاگرام گزارش ­دهیم؛ برای مدتی فعالیت­ های او بررسی می ­شود و در صورت تکرار زیاد تخلفات، صفحه او بسته می­ شود.

 

دیدگاه شما چیست؟