مسکن

موارد مهم پیش از خرید زمین

موارد مهم پیش از خرید زمین

در بین روش‌های گوناگون سرمایه گذاری، خرید زمین بهترین انتخاب ممکن است. این روش همیشه سوددهی خوبی را مخصوصا در بلند مدت دارد. خرید زمین در مقایسه با روش‌های دیگری مانند خرید خانه کلنگی یا خانه‌های نوساز، افت قیمت ناشی از سن سازه و یا هزینه تخریب را ندارد. و تقریبا همیشه افزایش قیمت را تجربه می‌کند. در نتیجه اگه سرمایه گذار هستید، این گزینه، بهترین گزینه پیش روی شماست.

هر نوع معامله‌ای نکاتی دارد که دقت به آن‌ها می‌تواند شما را از هر گونه ضرر و زیان احتمالی دور کند. خرید زمین هم دارای نکاتی است که در این مقاله قصد صحبت از آن‌ها را داریم.

فهرست

در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

قرار گرفتن در طرح‌های تفصیلی

ابعاد زمین

هدف از خرید زمین

نکات حقوقی

بررسی همسایگان

امکانات و امتیازات

شرایط جغرافیایی و دسترسی به راه‌ها و مراکز

گول نخوریم

زمین قولنامه‌ای

زمین خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 

قرار گرفتن در طرح های تفصیلی خرید زمین

هنگام خرید زمین باید دقت داشته باشید که ممکن است بخشی و یا حتی تمام زمین مورد نظرتان، در طرحی عمرانی باشد. در این صورت، شما پس از اقدام به ساخت و ساز، با مشکلاتی رو به رو می‌شوید.

این گزینه در تمامی معاملات دارای اهمیت است. برای ساختمان و املاک ساخته شده، دقت به ساختمان‌های اطراف هم می‌تواند این موضوع را برای شما گوشزد نماید.

اما بیشتر زمین‌های قابل معامله، در اطراف شهر و مناطق در حال ساخت قرار دارند. و در نتیجه این موضوع نیازمند پیگیری شماست. به همین دلیل توصیه ما به شما این است که قبل از خرید زمین، تحقیقات لازم را به انجام رسانید.

 

ابعاد خرید زمین

مساحت و ابعاد زمینی که می‌خواهید خریداری کنید هم اهمیت زیادی دارد.  زیرا که برای هر نوع ساخت و ساز متنوعی، متراژ معینی از زمین مورد نیازتان است. که باید قبل از خرید و انتخابتان، حتما به آن دقت کنید. مثلاً اگر نیازمند ده هزار متر زمین اما به جای آن پانزده هزار متر خریداری کنید، و به مقدار بر ورودی زمین بی توجه باشید، بی شک با مشکلات بسیاری در آینده رو به رو می‌شوید.

جدای از این‌ها، موردهایی مثل محل پارکینگ و همچنین راه اختصاصی زمین از مواردی هستند که باید در کنار ابعاد، به آن توجه شود. به طور مثال هنگامی که زمینی راه ورودی اختصاصی خودش را دارا نباشد، و فقط به دلیل قیمت کمش خریده شده باشد، بی شک در آینده شما را متحمل هزینه بسیاری می‌کند ( برای خرید چند متر راه از همسایه‌ها).

خرید ملک و زمین دارای قوانین خاصی است و نیازمند دانایی بسیاری در رابطه با موقعیت زمین و آینده آن، منطقه، موانع قانونی، کاربری زمین، آشنایی با مالک واقعی، پرس و جو از شورای محله و دهیاری و صحبت با همسایگان و بسیاری از موضوعات دیگر است.

هدف از خرید زمین

حتما قبل از خرید زمین و انتخابتان، هدف خود را از خریدتان مشخص نمایید و در نظر داشته باشید که زمین انتخابی با اهداف شما سازگار باشد.

برای مثال اگر زمینتان را قرار است به هدف کشاورزی بخرید، مشخصا باید آزمایشات لازم را برای تعیین کیفیت خاک و آب انجام دهید. سپس اقدام به خرید آن کنید و به طور کلی از سلامت زمین اطمینان حاصل کنید. و یا اگر زمین را برای ساخت منزل مسکونی یا ویلا می‌خرید، باید موضوعات متنوعی را همچون امنیت منطقه مد نظر داشته باشید.

 

نکات حقوقی خرید زمین

 • قولنامه

در همان ابتدای تصمیم خود به خرید زمین، واجب است که مشاور املاکی مورد اعتماد پیدا کنید. باید که به دنبال آژانس املاکی مورد اعتماد باشید. دقت کنید که قولنامه فقط تضمینی برای قول و قرارتان با فروشنده است ( قولنامه از اسناد رسمی نیست). در نتیجه باید تمامی مراحل پرداخت را در دفتر اسناد رسمی به انجام برسانید.

از هر گونه پرداخت وجه اضافی و یا تسویه حساب، هنگام نوشتن قولنامه بپرهیزید. در هنگام نوشتن قولنامه و پیش از پرداخت ثمن، سند زمین را بررسی نمایید و سعی کنید که در تمامی مراحل وکیل قانونی خود را با خود همراه کنید. ( یا می‌توانید شاهدی مورد اعتماد به همراه داشته باشید)

دقت داشته باشید که دریافت کد رهگیری، پس از اتمام معامله، ضروری است.  و تضمینی است برای صحت معاملیتان. در نتیجه حتما قبل از خرید زمین، برای دریافت کد رهگیری پافشاری کنید.

 • وکالتنامه

اگر معامله‌ای در پیش رو دارید که باید از طرف شرکت یا نهادی انجام شود، حتما وکالتنامه و مدارک شرکت را بررسی نمایید تا از هر گونه کلاهبرداری جلوگیری شود.

اگر زمین انتخای شما زمینی مصادره‌ای بوده باشد، ممکن است که در آینده دچار مشکل شوید ( چون مالکان قبلی می‌توانند با سند و مدارک خود، تقاضای برگشت مال خود را داشته باشند) در نتیجه هنگام انجام خرید چنین زمینی، پیگیری‌های لازم را به عمل آورید.

مورد مهم بعدی، رهن نبودن سند زمین است که معمولاً اگر زمین دارای سند تک برگ باشد، در آن ذکر شود. و اما در غیر این صورت می‌توانید با یک استعلام ساده از آن مطلع شوید.

 

 

بررسی همسایگان

با وجود اینکه این موضوع بسیار کوچک و بی اهمیت به نظر می‌رسد، اما تجربه ثابت کرد که می‌تواند سبب فروش زودهنگام زمینتان شود ( به دلیل ایجاد یا نبود امنیت).

شاید بپرسید که برای مثال، خیلی از همسایه‌ها ممکن است اصلا آشنای آن منطقه نباشند و یا اصلا ساکن آن منطقه نیستند. چگونه می‌توان آن‌ها را شناخت؟ یکی از روش‌های بررسی همسایه، استعلام از شورای محله است. این روش در بیشتر اوقات پاسخ صحیحی را عاید شما می‌کند. روش دیگر پرس و جو از سایر همسایه‌ها و شنیدن نظرات مختلف آن‌ها است. و یا می‌توانید در موقعیت‌ها و زمان‌های گوناگونی از محله دیدن کنید و خودتان به بررسی نسبی بپردازید.

امکانات و امتیازات

برخی از افراد به دلیل قیمت مناسب زمین انتخابی خود، این مورد را جدی نمی‌گیرند و بی اهمیت از آن می‌گذرند.  در صورتی که در بیشتر مواقع موضوع بسیار مهمی است. برای مثال در مواقعی که به فلان امتیاز نیازی نباشد، لزومی به بررسی وجود آن امتیاز نیست. اما در صورتی که به امتیازی نیاز داشته باشید، و بدون بررسی وجود آن زمین را بخرید، در آینده متحمل هزینه زیادی خواهید شد.

مثلا اگر زمینتان  امتیاز گازرسانی نداشته باشد، می‌تواند شما را مجبور به سال‌ها محرومیت از این امتیاز کند. و یا برای دریافت آن هزینه زیادی را باید صرف کنید. و یا اگر زمینی را به قصد ویلا سازی خریداری کنید که از امتیازات لازم محروم باشد، برای کسب تمامی آن‌ها باید خودتان را متحمل هزینه کنید.

 

 

شرایط جغرافیایی و دسترسی به راه‌ها و مراکز

بعضی اوقات، شرایط جغرافیایی زمینی که می‌خرید، بسیار حائز اهمیت است. برای مثال اگر قصد خرید زمینی در شمال کشور را دارید، باید حواستان باشد که در زمین‌های پایین دست، احتمال آب گرفتگی در هنگام بارندگی وجود دارد. یا گاهی افراد به دلیل چشم انداز زیبا، اقدام به خرید زمینی در کنار رودخانه می‌کنند. که این مورد هم می‌تواند در فص‌ های پر بارش، بسیار خطرناک باشد. خلاصه که در هر شرایطی، باید حواستان به این قضایا باشد.

مورد مهم دیگر که هنگام خریدتان باید به آن دقت کنید، دسترسی به مسیرهای اصلی، مراکز خدماتی، درمانی و رفاهی و شهرها است. حتی تصور پیش آمدن مشکل پزشکی برای خود یا خانواده، در صورتی که خانه‌تان ساعت‌ها با نزدیک‌ترین مرکز درمانی فاصله دارد هم خطرناک است.

یا به هر دلیلی، هر شخصی نیازمند مسیرهای ارتباطی به اماکن عمومی است. و تصور زندگی در چنین وضعیتی وحشتناک است. در نتیجه هنگام خرید زمان، حتما این نکته را هم مد نظر داشته باشید.

 

برای خرید زمین گول نخوریم

تنظیم سند در تمامی روابط اقتصادی، خانوادگی و اجتماعی اشخاص یکی از زمینه‌های ایجاد تشکیل پرونده و اختلاف در محاکم است. خیلی از افراد کشورمان با وجود قوانین بسیار خوب در این زمینه، به دلیل اعتماد به شخص مقابل، سند رسمی تنظیم نمی‌کنند. و در نتیجه با مشکلات بسیاری رو به رو می‌شوند.

از نظر قانونی، فقط اسنادی که در اداره ثبت اسناد یا دفاتر اسناد رسمی و یا در حضور مأمورین دولت و طبق مقررات قانونی تنظیم شود، سند رسمی محسوب می‌شود. و سایر اسناد، اسنادی عادی به شمار می‌آیند.

سند عادی

اصالت یک سند عادی باید به اثبات برسد و اصالت این سند به عهده شخصی است که به آن استناد کند. و در واقع طرف مقابل می‌تواند بگوید که من این سند را امضا نکردم و به این صورت از خودش سلب مسئولیت کند؛ در صورتی که سند رسمی این موضوع را ندارد. همینطور باید بگویم که امکان ایجاد معاملات معارض در معاملاتی که سند رسمی دارند، بسیار کمتر است.

 • نکات حقوقی

برای اینکه شاید کمی از فریب خود جلوگیری به عمل آورید، خوب است که نکات زیر را مد نظر قرار دهید:

 • با اصول محکم‌کاری معامله، آشنا باشید.
 • حواستان باشد که زمین در وثیقه، رهن و توقیف نباشد.
 • احراز سمت فروشنده
 • گواهی انحصار وراثت را ببینید
 • کل قیمت معامله را پرداخت نکنید
 • در پرداخت‌ها از چک تضمینی استفاده به عمل آورید
 • امضای تمام مالکان را کسب کنید
 • نسبت به تنظیم سند اقدام کنید

 

خرید زمین قولنامه‌ای

قولنامه سند و نوشته‌ای عادی است که برای انجام معاملات بین خریدار و فروشنده نوشته و امضا می‌شود. هر کدام از طرفین معامله با نوشتن قولنامه تعهداتی را قبول می‌کنند. و در صورتی که یکی از طرفین این تعهدات را زیر پا بگذارند، شورای حل اختلاف و یا دادگاه آن را ملزم به انجام آن تعهد می‌‌کند.

بی شک سند رسمی که در دفتر اسناد رسمی نوشته شود، بهتر از قولنامه است. و معاملاتی که در دفتر اسناد رسمی انجام می‌شود، دارای ارزش بیشتری است.

هر چند که بیشتر مردم به دلایلی همچون هزینه تنظیم سند رسمی، آماده نبودن مدارک و اسناد، فوری بودن انجام معامله و دلایلی ازین دست ترجیح می‌دهند که همان قولنامه را جایگزین سند رسمی نمایند.

 • نکات خرید زمین قولنامه‌ای

در هنگام خرید زمین قولنامه‌ای، بهتر است که نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • حتما از زمین مورد نظرتان بازدید کنید و همه چیز را تحت کنترل خود درآورید.
 • مطمئن شوید که زمین دارای سند تک برگ است.
 • مطمئن شوید که سند زمین انتخابی، در جایی رهن و یا بازداشت نباشد.
 • مطمئن شوید که سند به نام فروشنده است.
 • اگر وکیلی ادعای وکالت طرف مقابل را داشت، حتما وکالتنامه شخص مورد نظر را بررسی کنید.
 • اگر زمینی را می‌خرید که به ارث رسید، حتما باید گواهی انحصار وراثت را ضمیمه قولنامه کنید. همچنین دقت کنید که قولنامه به امضای تمام وراث رسیده باشد.
 • در هنگام معامله از عدم ورشکستگی، عاقل و بالغ بودن و صحت عقلی طرف مقابل مطمئن شوید.
 • زمان تحویل زمین را حتما در قولنامه ذکر کنید.
 • ضمانتی مناسب برای تخلف فروشنده در نظر بگیرید.
 • سعی کنید مشاور حقوقی در هنگام نوشتن قولنامه، همراهتان باشد. که مبادا نکته‌ای را از قلم بیندازید.

 

 

زمین خوب چه ویژگی هایی دارد؟

تمامی این مقاله را نوشتیم تا شاید شما بتوانید بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید. حالا هم می‌خواهیم ویژگی‌هایی که زمینی خوب می‌تواند داشته باشد را برایتان نام ببریم:

 • سندی رسمی دارد.
 • دسترسی راحت به راه‌ها و مراکز درمانی
 • امنیت
 • متناسب با اهداف شما

 

نتیجه گیری:

این مقاله را گرد آوری کردیم تا به شما در انتخابی مطمئن کمک کنیم. اگر به تمامی این نکات توجه لازم را داشته‌ باشید، احتمال ضررتان به حداقل می‌رسد.

عدم توجه به این نکات، نتیجه‌ای به جز زیان برای شما ندارد. چون در صورتی که با فروشنده‌ای شیاد رو به رو باشید، با استفاده از تکنیک‌های خود، کاری می‌کند که نه تنها پس از مدتی، معامله به شکل اتوماتیک فسخ می‌شود، بلکه سرمایه‌تان را هم از دست می‌دهید.

پس به جای عجله در خریدتان، بهتر است که برای جلوگیری از گیر افتادن در دام شیادان، با اهل فن مشورت کنید و با مشاوره درست، بهترین تصمیم را بگیرید. می‌توانید از سایت هدایتی فر برای انجام مشاوره کمک بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا