مسکن

بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی

بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی یکی از موضوعات داغ و رایج امروزه است. باگذشت زمان، باتوجه‌به فرسوده شده تجهیزات و بافت خانه و همچنین افزایش تعداد و یا نیازهای افراد ساکن در خانه، نیاز به محیط جدیدی را بیان می­‌دارد. که یکی از راه­‌های پاسخ به این نیازهای ایجاد، بازسازی و افزایش کاربرد خانه است.

فهرست مطالب:

 • چرا به ­جای تخریب، باید به بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی بپردازیم؟
 • مشکلاتی که خانه را به سمت بازسازی سوق می­‌دهند
 • آیا در روند بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی کل خانه تخریب می­‌شود؟
 • بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی از چه اقداماتی تشکیل شده است؟
 • بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی از چه مراحلی تشکیل شده است؟
 • هزینه بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی
 • جمع‌­بندی

اگر دررابطه‌با بازسازی خانه به اطلاعاتی جامع لازم دارید، پیشنهاد می‌­کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

چرا به ­جای تخریب، باید به بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی بپردازیم؟

وقتی به بافت شهرمان نگاه می‌­کنیم، ساختمان­‌های قدیمی تخریب شده‌­ای را می‌­بینیم که به‌منظور ساخت ساختمان‌­های نو چندطبقه، از بین رفته‌­اند. در اکثر موارد صاحب­خانه از فرسودگی و کمبود امکانات خانه خسته می‌شود. و چاره را در تخریب و نابودی صورت‌مسئله می­‌بیند. تا خانه‌­ای تازه ولو کوچک‌تر جایگزین خانه سابق شود. غافل از اینکه می‌­توان با  بازسازی ساختمان­‌های کلنگی و قدیمی، آن خانه را به خانه رؤیاهای خود تبدیل نمود و آسایش و آرامش را در آن خانه به بهترین شکل بازیافت.

اگر شما از دسته افرادی هستید که یکی از دلایل تخریب خانه قدیمی یا کلنگی­تان نیاز مالی نیست. و صرفاً از فرسودگی و ناکارآمدی خانه به ستوه آمده‌­اید، نوسازی و ترمیم و احیای خانه، برای شما بهترین گزینه است. تا از محیطی شخصی‌ساز و منحصربه‌فرد که پاسخگوی بخش عمده نیازهایتان باشد، لذت ببرید.

مشکلاتی که خانه را به سمت بازسازی سوق می­‌دهند

زمانی که سن خانه از عدد خاصی می­‌گذرد، فرسودگی‌­هایی متوجه زیربنا و ظاهر خانه می‌­شوند. خانه قدیمی به خانه‌­ای می‌گویند که از زمان ساخت آن 25 تا 30 سال می‌گذرد. به خانه‌­ای که عمرش بیش از این اعداد است، کلنگی می‌گویند. در اجزای تشکیل ­دهنده این خانه تغییراتی به مرور زمان ایجاد می‌شود که کارایی سابق را ندارند و نیاز به تعویض یا  ترمیم دارند. در این قسمت از مقاله، به این اجزا خواهیم پرداخت.

دیوارها

با مرور زمان دیوارها ممکن است دچار ترک­ خوردگی شوند و استحکام و امنیت کافی را نداشته باشند. همچنین در مناطق پر رطوبت مانند شمال ایران، رطوبت باعث ترکیدن بخش‌­های پایینی دیوار، نم‌دارشدن ریزش گچ و رنگ دیوار می­‌شوند. دیوار­ها قدیمی بیشتر از آجر و بلوک ساخته می‌شوند و درنتیجه فاقد عایق صدا و حرارت هستند.

از طرفی رنگ­‌های قدیمی میزان بالایی از مواد سمی و مضر برای سلامتی انسان از جمله سرب دارند. با تغییر این مواد و استفاده از رنگ­‌های فاقد این مواد، به‌سلامتی خانواده کمک شایانی خواهد شد.

سقف

ممکن است سقف خانه در هنگام ساخت کوتاه ساخته باشد و به خانه ظاهر و حس و ‌حال خموده و تاریک دهد. با روش بازسازی خانه­‌های قدیمی و کلنگی، می­‌توان با بالابردن سقف، به خانه ظاهری بسیار مدرن­تری داد و انرژی خانه را افزایش داد. مشکلاتی از قبیل سوراخ‌شدن سقف و به دنبال آن چکه‌کردن آب باران، عدم تحمل وزن برف توسط سقف و احتمال زیرش آن، از دیگر مشکلات سقف خانه­‌های قدیمی و کلنگی است که با یک بازسازی ساده قابل‌حل هستند. با چکه ­کردن سقف و نفوذپذیری آن به آب باران و آب لوله­‌کشی، امکان رسیدن آن به سیستم الکتریکی و برق  خانه افزایش می‌یابد و ممکن است باعث ایجاد اتصالی و آتش‌­سوزی گردد.

رطوبت و رشد قارچ­‌ها

همان‌گونه که پیش­تر اشاره کردیم، رطوبت ممکن است به نقاط مختلف خانه نفوذ پیدا کند و علاوه بر اینکه استحکام خانه را به خطر بیندازد، شرایط مناسبی برای رشد قارچ‌­ها و در نتیجه کپک دیوارها، کمدها و هر نقطه‌­ای از خانه ایجاد کند. بودن در معرض این موارد، احتمال ابتلا به بیماری­‌های آلرژیک را افزایش می‌دهد و همچنین رطوبت خانه سبب دردهای استخوانی می­‌گردد.

نشتی و از کارافتادگی سیستم لوله ­کشی خانه

می‌دانیم که گاز و آب و فاضلاب با سیستم لوله­ کشی در خانه جریان دارند. با قدیمی­‌تر شدن خانه، این سیستم­‌ها نیز دچار فرسایش می‌شوند و به خصوص لوله ­کشی آب و فاضلاب دچار نشتی­‌هایی طاقت­‌فرسا می­‌گردند و روند فرسودگی زیربناها را سرعت می‌­بخشند.

سیستم الکتریکی و سیم‌­کشی خانه

باگذشت زمان امکان فرسایش روکش سیم‌­ها یا در صورت سوراخ بودن دیوارها و ورود حیوانات موذی نظیر موش به خانه و جویدن روکش سیم‌­ها توسط این حیوانات، امکان بروز اتصالی در سیستم سیم­‌کشی خانه و درنتیجه افزایش احتمال آتش­سوزی به طور خودبه‌خود و یا رسیدن آب به سیم لخت و ایجاد جرقه و آتش­سوزی بیشتر می‌شود. و خانه و افراد ساکن آن، در خطر بیشتری قرار خواهند گرفت. در این حالت ممکن است سیستم برق خانه کار کند و باعث اغفال صاحب‌خانه از وضعیت حقیقی موجود شود.

فضای کم و نقص طراحی داخلی

با افزایش سن اعضای خانواده و ازدیاد تعداد افراد ساکن در آن، نیاز به فضا و امکانات خانه افزایش می‌­یابد. با بازسازی ساختمان­‌های کلنگی و قدیمی، می‌­توان فضاسازی مناسب در کنار زیباسازی انجام گردد تا نیازهای جدید تمامی افراد برای برقراری آسایش آنان فراهم گردد.

باتوجه‌به موارد بالا، ممکن است به فکر فرو روید و خانه خود را نیازمند بازسازی ببینید. درست است بازسازی خانه نیازمند هزینه متناسب با میزان نیاز به تجهیزات و تعمیرات لازم تعیین می‌شود؛ اما هزینه‌ای ارزشمند است که می‌­تواند تأثیر به سزایی در کیفیت زندگی­تان بگذارد.

آیا در روند بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی کل خانه تخریب می‌شود؟

در روند بازسازی خانه، سعی می­‌شود تا چارچوب اساسی خانه حفظ شود و تنها نقاطی که نیازمند تعمیر و احیا هستند دچار تغییر می­‌شود و از دست‌کاری بی­‌مورد خودداری می­‌شود. تمرکز اصلی بر رفع نقص و فرسودگی‌­های بنا و سیستم‌­های موجود در آن است و در صورت نیاز و درخواست صاحب­خانه، طراحی داخلی خانه نیز به‌­روز می‌شود و دستخوش تغییر می­‌گردد تا زیبایی و فضایی تازه در اختیار خانواده قرار گیرد.

همچنین تجهیزاتی­ که با بروز شدنشان امکانات جدیدی در خانه ایجاد می­‌شوند نیز جایگزین می‌­گردند. به‌عنوان‌مثال بجای استفاده از بلوک و آخر در ساخت دیوارها که در خانه‌­های قدیمی مرسوم بوده‌­اند، از کناف و عایق­‌های صدا و حرارت در آن‌ها استفاده می‌­گردد. همچنین پنجره­‌های قدیمی که دارای منافذ در محل اتصال به دیوار هستند و ساختاری مستحکم و کاربردی ندارند، با پنجره­‌های دوجداره که عایق صدا هستند و از هدررفتن انرژی جلوگیری به عمل می‌آوردند، جایگزین می­‌گردند.

بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی از چه اقداماتی تشکیل شده است؟

بازسازی ساختمان­‌های کلنگی و قدیمی به‌طورکلی متشکل از دو بخش است:

 1. بازسازی در کنار احیا و تعمیر زیربنا و تأسیسات خانه

در مسیر احیا و تعمیر زیربنا، مقاوم‌سازی زیربنا از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. زیرا باگذشت زمان استحکام زیربنا بسیار تحت‌تأثیر قرار می­‌گیرد و ممکن است زمین دچار نشست شود. تعمیرات متوجه نقص ساختاری همه نقاط خانه و همچنین سیستم گرمایش و سرمایش خانه و آب و فاضلاب است. اگر صاحب­خانه مایل باشد، بهتر است سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه ارتقا یافته و به­روز گردد.

 1. ایجاد زیبایی بصری

زیبایی یکی از محرکه­‌های حرکت به سمت تغییر و بازسازی ساختمان‌­های کلنگی و قدیمی است. زیبایی به خانه روح و جلوه می‌­بخشد و برای افرادی که پس از مدتی قصد فروش خانه را دارند، تأثیر به سزایی در قیمت‌­گذاری خانه دارد. برای ایجاد زیبایی بصری می‌­توان از پارکت برای کف خانه و کاغذدیواری برای اتاق­‌ها و دیوار­های سرویس بهداشتی و هال و هر نقطه‌ای خانه استفاده نمود. همچنین استفاده از گچ‌­بری­‌ها برای ستون و سقف و پتینه­‌کاری به­ جای تابلو­ برای جلوه‌­ای منحصربه‌فرد به فضای خانه بهره برد.

می‌­توان با استفاده از سقف‌­های کاذب با نورپردازی­‌های کلاسیک، به خانه حس و حال متفاوتی را هدیه کرد. استفاده از کادری مجرب و خوش‌­ذوق برای اجرای بهترین طرح‌­ها و معمار داخلی، نتایج شگفت­‌انگیزی به همراه دارد. این کار به خرید خانه کلنگی و مزایای آن می‌افزاید.

بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی از چه مراحلی تشکیل شده است؟

برای آگاهی از روند هر پروسه­‌ای، آشنایی با گام­‌هایی که به نتیجه می­‌انجامند، لازم است. بازسازی خانه با اجرای ترمیم و تعمیرات زیربنا و سیستم‌­های مختلف خانه و همچنین تغییر نقشه خانه و فضاسازی شروع می‌شود و با اقدامات زیبایی و جلوه­‌های بصری و طراحی داخلی به پایان می‌­رسد. برای انجام روند بازسازی به بهترین شکل، اقدامات زیر به ترتیب انجام می­‌گیرند:

 • نیازسنجی خود و اعضای خانه

در ابتدا لازم است بدانید که از تغییرات خانه چه انتظاری دارید و چه نیازهایی نیاز به پاسخ در خانه بازسازی شده، دارد. باید بدانید از خانه جدید خود چه می­‌خواهید و باتوجه‌به بودجه‌­ای که می­‌خواهید صرف بازسازی کنید، چه نیاز­هایی برای پاسخگویی در اولویت قرار دارند.

 • پیداکردن شرکت یا پیمانکاری مجرب

لازم است از طرح­‌ها و بازسازی­‌های انجامی توسط شرکت­‌های مختلف دیدن نمایید و تحقیقات لازم جهت انتخاب بهترین گزینه را به عمل‌آورید.

 • برنامه­‌ریزی به همراه کارشناسان شرکت موردنظر و پیمانکار

لازم است با کارشناس موردنظر نیازها و خواسته‌ها و انتظارات خود از خانه را در میان بگذارید و از ایده­‌های خود بگویید و راهنمایی لازم را دریافت نمایید. با نظر کارشناسان ایده‌­هایتان بیشتر به واقعیت نزدیک می‌­گردد.

 • بازدید پیمانکار از خانه

پیمانکار با بازدید از خانه و بررسی آن، نیازسنجی­‌های لازم را انجام دهد و مشاهده می­‌کند که خانه به چه اندازه از تعمیر و احیا نیاز دارد و همچنین که طرح‌های شما تا چه اندازه انجام‌شدنی است. با جمع­‌بندی تمام این مسائل، هزینه­‌ها نیز برآورد می­‌شوند.

 • اقدام برای دریافت مجوز

در بازسازی ساختمان­‌های کلنگی و قدیمی، برخی اقدامات نیاز به دریافت مجوز از شهرداری و اداره شهر و راه‌­سازی دارند. چرا که برخی اقدامات لازم است که بر اساس استاندارهای تعریفی از جانب این سازمان­‌ها انجام گیرد تا ایمنی، زیبایی و کیفیت محیط­‌های شهری ارتقا یابد و حفظ گردد. باید بدانید که انجام این اقدامات بدون دریافت مجوز، به رویارویی با برخورد قانونی و پرداخت جریمه خواهد انجامید. از جمله اقداماتی که ملزوم به دریافت مجوز هستند، می‌­توان به این موارد اشاره کرد:

 • ایجاد تغییر در راه­‌پله یا افزایش آن در ساختمان
 • اقدام به حذف دیوارهایی که ممکن است منجر به ریزش و تخریب بنا شوند.
 • ساخت یا حذف دیوارهایی که به نابودی پارکینگ می‌­انجامند.
 • افزایش استخر، آبشار، چشمه و محوطه‌سازی در ساختمان
 • ایجاد تغییر در نقشه لوله­‌کشی گاز، آب و انشعابات آنان و همچنین راه‌­اندازی موتورخانه برای برقراری شوفاژ
 • فضاسازی و ایجاد باغچه‌­ای که با حذف پارکینگ همراه است.

در واقع با اخذ این مجوزها می­‌توانید علاوه بر این که ایمنی خانه بازسازی خود را بیش‌ازپیش تضمین کنید، بلکه می‌­توانید با پیش رفتن طبق قانون، آرامش خاطر بیشتری داشت و نگران جریمه­‌ها یا مواجهه با قانون نباشید.

 • ارائه طرح سه ­بعدی

با ارائه طرح سه ­بعدی طراحی و تعمیرات مورد انتظار، نقشه راه و نتیجه واضح‌­تر می‌­گردد.

 • نهایی ­شدن طرح متشکل از ایده­‌های شما و مشاوره کارشناسان
 • اعمال­ تخریب در نقاط موردنیاز خانه
 • اجرای عملیات کار بر روی زیربنا و سفت‌کاری سازه شامل کندن پی ساختن و بتن­‌ریزی و نصب‌کردن ستون­‌های سازه
 • انجام نازک­‌کاری­‌های لازم از جمله گچ­‌کاری و رنگ­‌آمیزی برای پوشش سفت­‌کاری‌­های انجامی
 • اجرای طراحی داخلی و نمای دکور سازه
 • بررسی کیفیت کار با حضور پیمانکار و کارشناس مربوطه و دریافت تأییدیه نهایی کار.

باتوجه‌به وسعت و عمق تعمیرات و بازسازی خانه، هر یک از این مراحل زمان به ­خصوصی خواهند برد. لازم به‌خاطر نشان نیست که هر چه خانه از قدیمی به سمت کلنگی برود، نیاز به تعمیر و احیای بیشتر، مخصوصاً در زیربنای خود دارد. با طی‌ این مراحل، خانه بازسازی شما آماده می‌شود و می‌توانید تجربیات بی­‌نظیری در محیط جدید آن داشته باشید.

هزینه بازسازی ساختمان‌های کلنگی و قدیمی

ازآنجایی‌که میزان تعمیرات و تجهیزات لازم برای احیای هر خانه به یک‌میزان نیست، محاسبه هزینه به طور دقیق میسر نمی‌­باشد. بدیهی است که هرچه خانه قدیمی‌تر باشد، نیاز به تعمیرات اساسی بیشتری دارد و اتصالات بیشتری نیاز به تعویض و اجزای سازنده خانه‌مانند دیوار، سقف، پنجره، درها نیاز به تعویض و بروز رسانی دارند که هر یک از این­ ها باتوجه‌به کیفیت، از قیمت­‌های مختلفی برخوردارند. و در نتیجه قیمت خرید خانه کلنگی و فروش آن افزایش می‌یابد.

جمع‌­بندی

ممکن است بازسازی ساختمان‌­های کلنگی و قدیمی کاری پرمشقت، پردردسر و پر هزینه به نظر برسد؛ اما همان‌گونه که در این مقاله از سایت هدایتی فر به آن اشاره شد، نتیجه کاملاً منحصربه‌فرد است. و حتماً لازم نیست هزینه­‌های هنگفت برای اعمال تغییرات آن‌چنانی اعمال شود. تنها لازم است ساختمان محل زندگی خود را ایمن‌­تر نمایید و با ایجاد تغییرات کوچک اما اساسی، زندگی در آن را لذت‌بخش‌تر کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا