مسکن

خرید خانه کلنگی و مزایای آن

خانه‌های کلنگی به دسته‌ای از املاک گفته می‌شود که قدمت قابل توجهی دارند و مدت زمان زیادی از ساخت آن‌ها سپری شده است. خانه‌های کلنگی عمر طولانی دارند و غالبا بافت ساختمانی آن‌ها تضعیف و یا تخریب دارند. خرید خانه کلنگی برای نوسازی آن ساختمان، مورد توجه افرادی است که در حوزه ساختمان‌سازی فعال هستند. اگر برایتان این سوال پیش آمد چه خانه‌هایی را بخریم این مقاله را از دست ندهید.

آشنایی با خانه‌های کلنگی

در کشور ما با توجه به پیشبرد ساختمان‌سازی و استانداردهای ساخت و ساز در کشور به خانه‌هایی که بین ۲۵ تا ۳۰ سال از زمان ساخت آن‌ها می‌گذرد کلنگی می‌گویند. کلنگی شدن منازل و ساختمان‌ها به کیفیت و مهارت به کار برده شده در ساخت و مصالح ساختمانی که در بافت آن سازه به کار رفته است بستگی دارد.

خانه هایی که بافت ساختمانی آن‌ها بسیار تخریب شده است و آسیب زیادی بر آن‌ها وارد شده است و به شدت فرسوده هستند، احتمالا قدمت آن بیش از ۳۰ سال است. به دلیل فرسودگی زیاد تقریبا شرایط مناسب برای زندگی کردن در چنین منازلی وجود نخواهد داشت.

زندگی در خانه‌های کلنگی مشقت‌های خود را دارد که حتی اگر بازسازی جزئی شوند، مجددا بخشی دیگر از آن آسیب خواهد دید. در این صورت صاحبان خانه‌های کلنگی اگر تمایلی به نوسازی نداشته باشند با پیشنهاد خرید خانه کلنگی خود به افراد مشتاق، مسئولیت بازسازی آن را به دیگران واگذار می‌کنند.

بررسی برخی اهداف خرید خانه کلنگی

افرادی که به خرید خانه کلنگی اقدام می‌کنند، اهدافی از این خرید دارند که به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم. بعضی فعالین در ساختمان سازی، خانه‌های کلنگی را به قصد بازسای و فروش با قیمت بالاتر که موجب سوددهی برای آن‌ها می‌شود، می‌خرند. البته گاهی افراد به دلیل قیمت کمتر خانه‌های کلنگی که فرسودگی زیادی ندارند اقدام به خرید خانه کلنگی می‌کنند تا با نوسازی آن شرایط مناسب سکونت در آن را فراهم کنند.

افرادی که فعال در زمینه خرید و فروش ملک هستند، خرید خانه کلنگی را به عنوان یک فرصت می‌بینند. این افراد با خرید خانه کلنگی در زمان رکود بازار امید به این دارند که به هنگام مساعد شدن شرایط بازار به قیمت بیشتر بفروشند. خرید خانه کلنگی با توجه به اینکه گزینه مناسبی برای خرید به نیت‌های مختلف است، همیشه مشتری و متقاضی دارد.

خرید و فروش ملک بخش بسیار خوب و مطمئنی برای سرمایه گذاری به شمار می‌آید. در صورت نوسازی، زندگی در خانه کلنگی چندان دشوار نیست و می‌توانید با خرید خانه کلنگی و نوسازی آن چند سال در آن سکونت داشته باشید تا در زمان مناسب آن را بفروشید و سود قابل توجهی عاید شما بشود.

 

چگونه خرید خانه کلنگی فرصتی برای سرمایه گذاری به شمار می‌آید؟

افرادی که سرمایه گذاری در حوزه خرید ملک را انتخاب می‌کنند، معمولا خرید خانه کلنگی با متراژ بالا را گزینه مناسب‌تری نسبت به بقیه موارد می‌دانند. خانه‌های کلنگی امتیازات اولیه شامل برق و گاز و آب را دارند. نوسازی و فروش چنین املاکی سود بیشتر و بهتری را به دنبال خواهد داشت.

به هنگام خرید خانه کلنگی اگر دقت لازم را به جا آورید، می‌توانید سرمایه گذاری کم خطر و مطمئنی داشته باشید. سوالی که مطرح است این است که چرا خرید خانه کلنگی نسبت به خرید یک واحد آپارتمان ارجحیت دارد و مناسب‌تر است؟

هر واحد آپارتمان پس از مدتی که از زمان ساخت آن بگذرد به مرور فرسوده می‌شود و نسبت به یک خانه مستقل ریزش قیمت بیشتری دارد. برای نوسازی یک واحد آپارتمان محدودیت‌های بیشتری بیشتری وجود دارد و وابسته به عوامل زیادی است.

خرید خانه کلنگی نیازمند یک دانش و مهارت اولیه برای انتخاب یک خرید درست و مناسب است. شما باید با در نظر گرفتن ارکان مهمی که به مرور باعث سود دهی می‌شوند، خریدی داشته باشید که پس از حداقل دو سال حتما شما را به سود قابل توجهی برساند. حتی اگر قصد شما از خرید خانه کلنگی ساختما سازی باشد، باید توجه کنید که شرایط ساخت و ساز در آن محله فراهم باشد.

سرمایه گذاری و سود دهی از اهداف خرید خانه کلنگی

سرمایه گذاری در ملک اصلی‌ترین هدف از خرید خانه کلنگی است. هر گاه فردی یک خانه کلنگی می‌خرد اگر صبر کند و در زمان مناسب بازار آن را بفروشند سود قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. حتی با نوسازی آن می‌توان شرایط نسبتا مناسب برای سکونت در خانه کلنگی را ایجاد کرد تا در زمان مناسب آن را بازسازی کامل کرد.

اهداف مختلفی از خرید خلنه کلنگی وجود دارد که همگی به سرمایه گذاری و سوددهی منجر می‌شوند. هر یک از اهداف خرید خانه کلنگی مسیر مختلفی را باید طی کند تا به سود برسد. به طور کلی با هر هدفی اقدام به خرید خانه کلنگی می‌کنید باید توجه داشته باشید که عواملی مانند متراژ، مکان ملک، امتیازات محله ملک، سند و … را در نظر بگیرید.

سن واقعی ملک و ساختمان بسیار بیشتر از ظاهر آن مورد توجه و قابل اهمیت است. افراد معمولا به این نکته توجه ندارند و فقط ظاهر ملک را در نظر می‌گیرند. تعیین سن ساختمان باید به صورتی باشد که خانه قابلیت سکونت داشته باشد. از زمانی که انشعابات و کنتور ها نصب می‌شوند محل مورد نظر قابل سکونت در نظر گرفته می‌شود.

به هنگام خرید خانه کلنگی توجه به زمین و محل آن بیش از هر عامل دیگر حائز اهمیت است. فرد هوشمند هنگامی که به خرید خانه کلنگی اقدام می‌کند، می‌داند که بخش عمده‌ای از هزینه‌ای که می‌پردازد بابت زمین آن ساختمان است. باید حتما جنبه ساخت و ساز را در نظر بگیرید و خانه کلنگی را بخرید که زمین آن بهترین شرایط برای ساختمان سازی در وضعیت فعلی جامعه و نیاز مردم را داشته باشد.

 

نکاتی که به هنگام بازسازی خانه کلنگی باید در نظر گرفت

بازسازی خانه‌های کلنگی زمینه‌ای را برای تغییر دکوراسیون‌های سنتی و تبدیل آن به دکوراسیون مدرن را فراهم می‌کند. با به روز کردن ظاهر خانه ها و زیبایی بخشیدن به آن‌ها، مشتری‌ها تمایل بیشتری برای خرید یک منزل منحصر به فرد خواهند داشت.

معماران با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی و شرایط زمینی که ساخت و ساز در آن صورت می‌گیرد، طرح مناسب را پیشنهاد می‌دهند و با اجرایی شدن آن طرح بازسازی یک خانه کلنگی و تبدیل آن به یک خانه با ظاهری نو و مناسب با متد روز صورت می‌گیرد.

برای بازسازی خانه‌های کلنگی شرایط اقلیمی و آب و هوایی باید در نظر گرفته شود. برای مثال در شمال کشور به دلیل اینکه رطوبت هوا زیاد است، لازم است که عایق‌های رطوبتی و همچنین عایق حرارتی مناسب در نظر گرفته شود. خانه‌هایی که در معرض رطوبت زیاد هستند در بازه زمانی کوتاه‌تری فرسوده می‌شوند. با در نظر گرفتن تمهیدات لازم می‌توان حدالمقدور فرسودگی خانه ها را به تعویق انداخت.

از آن جایی که هدف از خرید خانه کلنگی سرمایه گذاری است، حتی باید جهت گیری ملک را در نظر گرفت. جهت گیری به شمالی یا جنوبی بودن زمین گفته می‌شود. این امر در بازسازی خانه‌های کلنگی بسیار موثر است و طراحی مختص به خود را دارد پس باید به آن توجه داشت.

 

َویژگی‌های لازم یک خانه کلنگی مناسب

در خرید خانه کلنگی علاوه بر توجه به ویژگی‌هایی مثل متراژ زمین، شمالی یا جنوبی بودن، میزان فرسودگی و … باید موارد مهم دیگری را نیز در نظر گرفت. باید خانه کلنگی واجد شرایط مناسب را برای خرید انتخاب کرد. بهتر است فاصله ملک با مرکز شهر زیاد نباشد و در مناطق پرطرفدار و تاپ شهر باشد.

اگر فاصله یک زمین با مراکز خرید، وسایل حمل و نقل عمومی، مراکز درمانی، پارک ها و مراکز تفریحی و … مناسب باشد، گزینه مناشبی برای ساخت و ساز به شمار می‌آید. هر یک از این ویژگی‌ها زندگی افراد در یک خانه را ساده‌تر می‌کند و قاعدتا میزان دسترسی به هریک از موارد یک امتیاز به شمار می‌رود که بر قیمت ملک می‌افزاید.

در خرید خانه کلنگی باید توجه کرد که واقع در خیابان اصلی و جاهای شلوغ است یا خیر. این مورد یکی از مهم‌ترین عواملی است که افراد به هنگام خرید خانه به آن توجه می‌کنند. پس اگر می‌خواهید سرمایه گذاری مناسبی داشته باشید، علاوه بر نکاتی که به ویژگی‌های ملک مربوط است، به این چنین موارد جانبی نیز توجه کنید.

معایب خرید خانه کلنگی برای نوسازی و زندگی در آن

درست است که خرید خانه کلنگی یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری به شمار می‌آید. اما اگر قصد داشته باشید با برطرف کردن نواقص آن و نوسازی ظاهری ملک، شرایط مناسب برای سکونت را فراهم کنید با چالش‌هایی رو به رو خواهید شد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خانه‌های کلنگی پارکینگ ندارند و برخی از سازه‌ها و تاسیسات داخلی ساختمان‌ها از بین می‌روند. با توجه به قدیمی بودن ساختمان، اصول ایمنی و قوانین جدید و نوین ساختمان سازی در آن‌ها رعایت نشده است. به علت فرسودگی زیاد احتمال وجود حشرات گزنده و موجوادت آزار دهنده وجود دارد.

در خانه‌های کلنگی با توجه به تغییر بافت شهری، اغلب مجبور به عقب نشینی خواهید شد. پس اگر قصد شما از خرید خانه کلنگی این است که به دلیل کم‌تر بودن قیمت آن را انتخاب کنید و می‌خواهید با نوسازی و تعمیرات در آن شرایط سکونت را فراهم کنید. بهتر است بدانید با چنین چالش‌هایی مواجه خواهید شد و امکانات نوین سایر خانه های نوساز را معمولا در آن نمی‌توانید ایجاد کنید.

 

نکات حقوقی در مورد خرید خانه‌های کلنگی و فروش آن‌ها

وقتی اقدام به خرید خانه کلنگی می‌کنید ممکن است با مواردی مواجه شوید که خارج از شهر واقع باشند. در این چنین مواردی به خوبی دقت کنید. گاهی ممکن است ملک رها و متروکه باشد، افراد سودجو در این موارد خود را مالک آن ملک معرفی می‌کنند و باعث سو استفاده از شما می‌شوند. پس با دقت بر این موارد زمینه را برای کلاهبرداری از بین ببرید.

برای مثال زمین‌ها و املاکی هستند که آرای کمیسیون ۵ آئین نامه شهرداری را ندارند. در این موارد با مشورت با افراد داری صلاحیت و دانش کافی، از خرید اجتناب کنید و این جنبه‌ها را در نظر بگیرید.

قبل از خرید از مراجع قانونی و معتبر استعلام بگیرید که مالک ملک همان شخصی باشد که می‌خواهد آن را به شما بفروشد. سعی کنید ملکی که با قولنامه طولانی مدت یا وکالتی معامله می‌شوند را نخرید. به صورت کلی قبل از انجام هر گونه معامله بهتر است تمام جوانب را در نظر بگیرید.

قبل از انجام نهایی معامله از شهرداری استعلام بگیرید که زمین در طرح شهرداری نباشد. حتی اگر ملکی را قرار است به عنوان تجاری بخرید حتما استعلام شهرداری بگیرید. ممکن ملکی را به عنوان تجاری به شما بفروشند اما به هنگام ساخت متوجه شود که دارای امتیاز تجاری نیست و باید هزینه‌های دیگری را به شهرداری بپردازید تا امتیاز تجاری را دریافت کنید.

کلام نهایی

غالبا هدف از خرید خانه کلنگی به منظور سرمایه گذاری صورت می‌گیرد ک به قصد سکونت نیست. هنگام خرید خانه کلنگی حتما به نکات و ویژگی‌های ملک و شرایط جانبی آن توجه کنید و نکات حقوقی آن را نیز در نظر بگیرید. با رعایت تمام نکات لازم برای خرید، مطمئن می‌شوید که سرمایه گذاری مناسب و مطمئنی خواهید داشت که در دراز مدت سوددهی قابل توجه و چشمگیری به دنبال خواهد داشت. برای دریافت راهنمایی بیشتر می‌توانید با ما مشورت کنید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا