خرید خانه کلنگی

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

بخش اول: باورهای مهم در خانه دار شدن

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس انتظار می رود که:

1- استفاده از این روش را با توجه به شرایط مالی خود و مناطق مورد نظر خود بررسی کنید.

2- شرایط خرید خانه کلنگی در مناطق مختلف را بررسی کنید.

در درس گذشته درباره خرید زمین صحبت کردیم. خرید خانه کلنگی، شباهت زیادی به خرید زمین دارد. چرا که بسیاری از کارشناس ها، ارزش خانه کلنگی را معادل ارزش زمین آن می دانند. هدف از خرید خانه کلنگی بازسازی، تعمیر و یا تخریب و ساخت مجدد آن است. در این مقاله قصد داریم خرید خانه های کلنگی را که روشی برای خانه دار شدن است به شما ارائه دهیم.

قبل از خرید خانه کلنگی، به شهرداری آن منطقه ای که قصد خرید خانه را دارید بروید. از شهرداری بابت آن منطقه سوالاتی بپرسید. هدف از سوال پرسیدن آگاه شدن نسبت به وضعیت آن منطقه و همچنین خانه کلنگی مدنظر است. سوالاتی که در خرید شما بسیار کمک می کند. مانند: آیا این محله درطرح هست یا خیر؟ مسئله ای بوده و یا خواهد بود و … .

کارشناسان شهرداری اطلاعات خوب و جامعی را به شما ارائه می دهند. این اطلاعات مفید می تواند برای خرید خانه کلنگی شما می تواند تاثیرگذار باشد. همان طور که گفته شد؛ هدف از این سوال، آگاه شدن نسبت به وجود طرح منطقه است. در سریال پایتخت ۱، «نقی معمولی» خانه ای را در تهران خرید و نمی دانست که آن خانه در طرح شهرداری جهت ساخت اتوبان قرار دارد! باید تحقیق کرد و سوالاتی را پرسید تا اشتباه نقی را تکرار نکنیم.

 

نکات مهمی که در خرید خانه کلنگی باید توجه کنید:

  • آیا خانه ای که قصد خرید آن را دارید عقب نشینی دارد یا خیر؟
  • آیا دسترسی به خیابان اصلی راحت است یا خیر؟
  • در آینده ماشین می تواند به داخل خانه بیاید؟
  • عرض خیابان برای تردد ماشین چگونه است؟
  • آیا دسترسی به امکانات رفاهی و فروشگاهی دارد؟

این ها سوالاتی هستند که باید حتما به دنبال پاسخ آنها باشید.

 

 

خانه کلنگی در مقایسه با زمین

خانه کلنگی در مقایسه با  خرید زمین فواید دیگری هم دارد. خانه کلنگی هویت دارد. به این معنی که چندین سال افرادی در آن سکونت داشته اند. آب، برق، گاز و تلفن در این خانه وجود دارد و این عوامل هویت خانه را نشان می دهد. ولی زمین هنوز هویتی ندارد. برای آگاهی از وضعیت نوع زمین و محله باید تحقیق و پرس وجوی زیادی را انجام داد.

بازسازی خانه کلنگی

اولویت اول بعد از خرید خانه کلنگی، بازسازی آن است. بعد از خرید، می توانید خانه را با مصالح خوب بازسازی کنید به طوری که مانند خانه‌ای نو بشود. بعد از بازسازی هم می توانید خودتان از خانه استفاده کنید. هم می توانید آن را به اجاره و یا رهن بدهید. می توانید حتی با پیگیری های لازم آن خانه را تجاری کنید و یا  حتی می توانید انبار یک شرکت تجاری نیز بشود. انتخاب با شماست.

حسن دیگر خانه های کلنگی تسهیلاتی است که به خانه های کلنگی تعلق می گیرد . تسهیلاتی مانند وام با درصد خوب برای بازسازی و یا ساخت خانه.

توجه به دیوار مشترک

بسیاری از خانه های قدیم ساخت دیوار مشترک دارند. به این معنی که یک تیغه دیوار بین دو خانه وجود دارد. این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید، زیرا ممکن است در آینده مسائلی پیش بیاید.

مسئله دیگر این است که اگر خانه کلنگی، قول نامه ای است؛ حتما باید به قول نامه و زمان قرارداد توجه زیادی را داشته باشیم. قول نامه باید سندیت داشته باشد و معتبر باشد.

دیدگاه شما چیست؟