کسب درآمد از «مواد قابل بازیافت»

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • به این باور برسید که بدون سرمایه و یا با سرمایه ای اندک می توانید کارهای زیادی بکنید و پول های زیادی به دست آورید.
  • از جمع آوری مواد بازیافتی، پولسازی کنید.

یکی از دوستان قدیمی که در شهر ایلام زندگی می ­کند روزی حرف جالبی زد. او با هیجان و جذابیت بسیار زیادی می­ گفت: «ما حتی از آشغال­ ها هم پول درمی ­آوریم. آشغال­ ها طلا هستند و حداقل چند نفر را در هر شهر و روستایی ثروتمند می­ کند»

در واقع بیشتر از محتوای حرفهایش، این هیجان بی مثالش بود که باعث جلب نظر من شد. او برایم از کاری که یکی از اقوامش در ایلام انجام می ­داد و سودهای میلیونی ماهیانه داشت گفت و اینکه خودش هم قصد دارد وارد این کار شود. کار آن فرد این بود که با مسئولین شهرداری صحبت کرده تا در ازای پرداخت مبلغ ناچیزی به آنها، در محل تخلیه‌ زباله‌های شهرداری با کمک چند کارگر، مواد بازیافتی را جدا و به کارخانه‌های بازیافت بفروشد.

پس از آن­که کمی تحقیق کردم، برایم خیلی جالب شد که چرا کاری به این آسانی، بدون دردسر و راحت اما پرسود را افراد بیشتری در هر شهر، جزو برنامه های خودشان قرار نمی دهند و این­قدر نالان هستند!!! بنابراین به یکی از دوستانم که می ­دانستم علاقه به این شکل ایده ­ها و کارها دارد، تماس گرفتم تا با دوستان خودش این موضوع را پیگیری و به نتیجه برساند. نتیجه بسیار جالب بود و امروز چندین نفر از همین شیوه به درآمدها بسیار خوبی رسیده ­اند.

اجازه دهید موردی دیگری از یکی از بستگانم تعریف کنم که از آن طزیق به درآمد و مکنت زیادی رسید. چند تن از بستگان ما به شغل فروش باتری خودرو مشغول هستند و از این راه کسب درآمد می ­کنند. اما آن­ها در کنار داشتن این شغل، از چیزهای بیشتری نیز کسب درآمد می­ کنند که یکی از آن­ها باتری­ های فرسوده است. آن­ها باتری فرسوده مشتری را گرفته و به همان صورت به کارخانه ­های تولید باتری فروخته تا این باتری های را دوباره بازتولید کنند.

این کاری است که در بازر باتری همه انجام می­ دهند و یک روال عادی و معمول است اما فرایند ثروتمند شدن از آن­جایی شروع می ­شود که شخصی همانند پسرعمه من تصمیم به جداسازی، تفکیک و یا حتی تبدیل باتری های فرسوده به چیزهای با ارزش­تری می ­گیرد. او اگرچه روزی یک باتری فروش معمولی بود، اما امروز یک کارخانه بازیافت باتری­ های فرسوده دارد که محصولات بسیار با ارزشی همانند بست باتری و .. از تولیدات آن است. همچنین تولیدات بسیاری را نیز به عنوان مواد اولیه به کارخانه­ های دیگر می فروشد و به این طریق درآمد بسیار بالایی دارد.

 

اگر واقعیت را بخواهید، بسیاری از صاحب نظران معتقد هستند، پول زیادی در صنعت بازیافت وجود دارد که کسی به دنبال آن نرفته است.. ورود به صنعت بازیافت، نیازمند تغییر نگرش نسبت به تمام چیزهایی است که در ایران نام دور ریختنی به خود گرفته‌اند. شاید به جرأت بتوان گفت، سخت‌ترین قسمت کسب درآمد از مواد بازیافتی، تغییر نگرشی است که ‌باید نسبت به این مواد با ارزش داشت. اگر می‌توانید این تغییر نگرش را از اکنون شروع کنید، مطمئن باشید می‌توانید در زمان کوتاهی، پول‌ بسیار زیادی نیز از این راه به دست آورید.

 

احتمالاً در شهر شما نیاز به هماهنگی با شهرداری نباشد و بتوانید از هم‌اکنون همانند داستان دوستانم که برای شما تعریف کردم، در این کسب‌وکار فوق‌العاده شروع به فعالیت کنید. همچنین نیاز نیست تا خود شما آستین بالا بزنید و در میان زباله‌ها بروید. این کار را دو کارگر ساده نیز می‌توانند انجام دهند و شما تنها باید آنها را مدیریت کنید.

نمونه‌ای از مواد بازیافتی سودآور

تمام چیزهایی که هر روز استفاده می‌کنید، روزی مستهلک و بلا استفاده خواهند شد، امّا آیا آن روز این وسایل ارزش خود را از دست می‌دهند و دیگر هیچ ارزشی نخواهند داشت؟ متأسفانه یکی از تفکرات بسیار غلطی که در ذهن ایرانی‌ها جای گرفته، بی‌ارزش بودن چیزهایی است که تاریخ مصرف آنها می­ گذرد. لاستیک فرسوده، لباس فرسوده، وسایل و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، استخوان حیوانات و هزاران چیز دیگری که بسیار بی‌ارزش قلمداد می‌شوند، جزو موادی در جهان به شمار می‌روند که بسیار با ارزش بوده و دوباره در چرخه‌ پولسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و آماده هستند تا افراد بسیار زیادی را ثروتمند کنند.

 

 

به عنوان مثال، بنا به گفته اتحادیه صنایع بازیافت ایران، طبق برآوردهای انجام شده در ایران از حدود 13 میلیون لاستیک فرسوده که سالانه وارد محیط زیست می‌شود، تنها حدود 3 درصد آن (حدود 390,000 حلقه) در صنایع روکش کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انبار لاستیک‌های مزبور تنها 25 درصد وزنی آن در صنایع بازیافت لاستیک (شامل صنعت روکش و صنایع بازیافت مواد) مورد استفاده قرار می‌گیرد و 75 درصد وزنی بقیه در محیط زیست رها می‌شود.

 

از تایرهای فرسوده چه استفاده‌هایی می‌شود؟

  • استفاده در صنایع آسفالت سازی
  • استفاده در کفپوش ها
  • استفاده در کود آلی
  • استفاده در مالچ یا خاکپوش
  • استفاده در کفپوش‌های سالن‌های ورزشی
  • استفاده در زمین بازی کودکان
  • استفاده برای صادرات

 

همانطور که ذکر شد، 75 درصد تایرهای فرسوده در ایران بازیافت نمی‌شوند. تایرهایی که کاربرد و ارزش بالایی داشته و کارخانه‌های بازیافت تایر بسیاری نیز حاضر هستند آنها را به قیمت خوبی خریداری کنند. بنابراین می ­توانید لیست کارخانه­ های بازیافت مواد لاستیکی را یافته و برای مناسب­ ترین آن­ها، مواد قابل بازیافت ارسال نمود. همانطور که می ­بینید تمام لاستیک­ های فرسوده پول هستند و ما به آسانی از کنار آن­ها رد شده و می­ گوییم «پول نیست»، «بیکاری فغان می­ کند» و … .

تمرین
1- تلاش کنید تا دیدگاه خودتان را نسبت به تمام چیزهایی که نام مستهلک و بی‌استفاده بر آنها گذاشته شده، تغییر دهید.</p><br /><br />
<p>2- به اطراف خود نگاه کنید و لیستی از تمام چیزهایی که پس از مصرف دور ریخته می‌شود، بنویسید. این لیست شامل تمام وسایل پلاستیکی، قطعات وسایل نقلیه همچون لاستیک و باطری، مواد غذایی و … خواهد بود.</p><br /><br />
<p>3- پس از لیست کردن مواد بازیافتی که می‌توانید روی آنها کار کنید، کارخانه‌های بازیافت را یافته و انتخاب کنید در چه زمینه‌ای می‌خواهید کار کنید. همچنین شما می‌توانید در رابطه با فرآوری‌های اولیه‌ بعضی از مواد بازیافتی که ارزش افزوده‌ چند برابری ایجاد می‌کند، اطلاعات کسب کنید.</p><br /><br />
<p>4- یک استراتژی مناسب برای جمع کردن مواد بازیافتی انتخاب و پس از پیاده سازی روی کاغذ، آن را عملی کنید.

 

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟