کسب درآمد از « فریلنسینگ

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • در مفاهیم دورکاری یا فریلنسینگ آشنا شوید.
  • با سرویس های فریلنسینگ آشنا شوید.
  • از طریق وب سایت های فریلنسینگ، خدمات مورد نیاز خود را به افراد متخصص بسپارید.
  • خدمات و تخصص خود را در وب سایت های فریلنسینگ معرفی کتید و با انجام سفارش، کسب درآمد کنید.

«فریلنسینگ» چیست؟

روزی پیام جالبی از طرف یکی از اعضای کانال تلگرامی خودم دریافت کردم که پیشنهاد همکاری برای فروش دوره آموزش کسب درآمد از یک وب سایت خارجی را می ­داد. این موضوع از آن جهت برایم بسیار جالب شد که آن فرد در خارج از ایران زندگی می­ کرد. از طریق یک شماره تماس، یک ساعت با هم صحبت کردیم و تمام اطلاعات را از آن فرد گرفتم. شیوه کسب درآمد او، آزاد کاری یا «فریلنسینگ» بود که مطمئنم برای 99 درصد افراد جامعه موضوع بسیار جدیدی است و جالب تر آن، اینکه که درآمد ماهیانه آن شخص، یک درآمد میلیونی و بی­ نظیر بود.

در ابتدا، دورکاری و یا فریلنسیگ را توضیح می­ دهم.

 

 دورکاری یا فریلنسینگ شیوه‌ای از کسب درآمد است که بر پایه‌ آن فرد یا شرکتی قول انجام کاری را در ازای دستمزد مشخص به شما می‌دهد. در این شیوه از کسب درآمد، نیازی نیست تکه شما، هر روز در محل خاصی حاضر شوید تا کار مورد نظر کارفرما را انجام دهید. بلکه در بسیاری از موارد، هماهنگی، دریافت، انجام و تسویه ‌حساب کار، از راه‌دور و بدون آنکه دو طرف قرارداد دیداری با یکدیگر داشته باشند، صورت می‌پذیرد. از این جهت به کسب درآمد از این شیوه، دورکاری، آزاد کاری و یا فریلنسینگ گفته می‌شود و اساساً این کسب‌ و کار، یک‌نفره است.

 

امروزه صرفاً از طریق آزاد کاری یا فریلنسینگ، میلیون‌ها نفر در کشورهای توسعه یافته درآمد اینترنتی دارند و ثابت کرده‌اند که لزوماً نباید برای کسب درآمد در استخدام دیگران بود. مدل سازمان یافته این کسب‌وکار اینترنتی به گونه‌ای ایجاد شده که دو طرف یک قرارداد، می‌توانند از دو کشور مختلف بوده و هیچ محدودیت مکانی برای انجام کار و کسب درآمد وجود نداشته باشد. همین حالا افراد بسیاری در ایران هستند که از طریق کار برای شرکت‌های آمریکایی و اروپایی با پول رایج دلار کسب درآمد می‌کنند. این موضوع با توجه به ارزش پایین ریال ایران بسیار قابل توجه و اقتصادی است.

 

 

اما در کسب درآمد به شیوه دورکاری، مسلماً هر شغلی را نمی‌توان غیر حضوری و در اینترنت انجام داد. برای همین، در این روش از کسب درآمد بعضی حرفه‌ها خیلی بیشتر مورد نیاز بوده و بازار کار آن داغ‌تر است. نمونه‌های زیر مواردی از آنها هستند:

  • طراحی وب سایت
  • برنامه‌نویسی کامپیوتر
  • مدیریت پروژه و سایت
  • حسابداری
  • کار با برنامه‌های آفیس
  • تحقیق و گزارش نویسی درباره موضوعات مختلف در گوگل

و به طور خلاصه کارهایی که بیشتر با کامپیوتر سروکار دارند.

در ادامه به دو نمونه از معروف ترین وب سایت ­های دورکاری ایرانی و بین‌المللی که می‌توانید از طریق آنها کار گرفته و به کسب درآمد بپردازید معرفی می ­شود.

«پونیشا»

اولین بار که با پونیشا کار کردم، لذت فوق ­العاده سفارش کار به این وب سایت، نظرم را به خودش جلب کرد. من یک وب سایت کدنویسی شده داشتم و می­ خواستم تا این وب سایت، دقیقا با وردپرس بالا بیاید؛ به دنبال یک برنامه نویس خوب بودم تا این کار را با کمترین قیمت برایم به انجام برساند. تقریباً هیچ شخص مطمئنی را نتوانسته بودم بیابم تا اینکه در نهایت از وب­ سایت پونیشا کمک گرفتم و پس از یک سفارش کار لذت بخش، فردی را پیدا کردم که هنوز هم برنامه­ نویسم است و کارهای زیادی با هم انجام می­ دهیم. شاید برایتان جالب باشد که برنامه ­نویس وب سایت من، در آن زمان در حال انجام خدمت سربازی بود و به عنوان کار پاره وقتسفارش کار می­ گرفت و انجام می ­داد و این دقیقا همان نقطه قوت شغل آزادکاری یا فریلنسینگ است.

روش کار پونیشا به این صورت است که شما، هم می‌توانید به دنبال مجری برای اجرای پروژه‌های خود باشید و هم می‌توانید به نسبت تخصص و توانایی خود، پروژه بگیرید و انجام دهید. گروه‌های شغلی و کاری زیادی در پونیشا، از ترجمه انوع زبان‌های گرفته تا سطوح مختلف برنامه نویسی، گرافیک و غیره وجود دارد. به یاد دارم زمانی که برای یک مصاحبه، به سراغ مدیران این وب سایت رفتیم، در کمال تعجب دیدیم که تعداد کارمندان این وب سایت، نهایتا 5 نفر بود و آن­ها بسیار مصمم بودند تا کارشان را به فضای بین ­المللی نیز گسترش دهند.

 

 

«آپ ورک»

آپ ورک، یک سرویس آزادکاری حرفه‌ای و موفق است که دارای بیش از ۱۰ سال سابقه و چندین شعبه در کشورهای آمریکا، چین، انگلیس و استرالیا دارد. خدمات این سرویس در ۸ گروه مستقل شامل: توسعه وب، توسعه موبایل، طراحی، نویسندگی، دستیار مجازی، فروش و بازاریابی، حسابداری و مشاوره است.

در ساختار جستجوی  آپ ورک، می‌توانید بر اساس گروه‌های شغلی، کشور، قیمت و زمان اجرا، به جستجوی پروژه و مجری بپردازید. در حال حاضر بیش از یک‌میلیون فریلنسینگ و پیمانکار از حدود ۵۰ کشور جهان در این وب سایت فعالیت می‌کنند.

تمرین
1- هم اکنون به سایت گوگل رفته و عبارت دورکاری و یا فریلنسیگ را تایپ کنید تا با انبوه وب سایت­ های فعال در این زمینه آشنا شوید. نام 6 سایت ایرانی و خارجی را که مخصوص کسب درآمد دورکارها است را یادداشت کنید.<br /><br />
2- به پروژه ها و کارهایی که در این وب سایت­ ها تعریف شده، نگاهی بیندازید و تعدادی از آن ها را که شما هم می ­توانید انجام دهید را یادداشت کنید.

 

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟