با تولید «کتاب صوتی» درآمد داشته باشید…

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • با نحوه تولید کتاب صوتی آشنا شوید.
  • از چند نمونه کتاب صوتی استفاده کنید.
  • از طریق تولید کتاب صوتی و فروش آن، یک منبع درآمد غیرفعال ایجاد کنید.

شکل جدید کتابخوانی

شاید در گذشته من جزو یکی از کتاب­خوان ترین افراد دنیا بودم اما در حال حاضر به سختی می ­توانم کتاب­ هایی عمومی (و نه تخصصی) را به انتها برسانم و از آن جهت که موفقیت های ما در آینده رابطه مستقیم با کتاب­ هایی دارد که مطالعه می ­کنید، مجبورم درصدی از درآمد ماهیانه خودم را برای خرید کتاب ­های صوتی اختصاص دهم.

اگر واقعیت را بخواهید، امروزه کمتر کسی را می‌توان یافت که مطالعه چند ورق از یک کتاب خوب و کاربردی در برنامه‌ روزانه‌اش باشد. رشد سریع تکنولوژی، مشغله‌های روزمره، سرگرمی‌های متنوع و انبوه شبکه‌های اجتماعی را می‌توان از دلایلی دانست که توانسته کتاب‌ها را به گوشه قفسه‌ کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها بنشاند. این موضوع اگرچه بد و ناراحت‌کننده است، اما می‌تواند باعث رواج شکل جدیدی از کتاب‌ها به نام کتاب صوتی شود.

هم اکنون در کشورهای پیشرفته، بخش مهمی از فعالیت‌های مربوط به کتاب را کتاب‌های صوتی تشکیل می‌دهند و استفاده از کتاب‌های صوتی هنگام استراحت، سفر با اتومبیل، اتوبوس، مترو، هنگام انتظار و… به امری بسیار متداول تبدیل شده است. همچنین فروشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی نیز برای این منظور ایجاد شده‌اند که به کار تولید و فروش کتاب‌های صوتی مشغول هستند.

در یکی از مشاوره­هایم، خانمی به من مراجعه کرد و قصد خرید یکی از محصولات وب سایتم را داشت. پس از کمی صحبت کردن به او پیشنهاد دادم تا کتاب درآمدهای رویایی بدون سرمایه را که در سال 1395 به چاپ رسانده بودم صوتی کند و این ابتدای راه یکی از موفق­ ترین خوانندگان کتاب­ های صوتی موفقیت فعلی شد.

در این قسمت، هدف معرفی شیوه‌ای از کسب درآمد است که نام آن ایجاد کتاب‌های صوتی، به ‌صورت حرفه‌ای است. از مزیت‌های این شکل از کسب درآمد، انبوه کتاب‌های بسیار مفید، جالب و کاربردی است که در بازار موجود بوده و به ‌راحتی می‌توان با استفاده از آنها، کتاب‌های صوتی بسیار حرفه‌ای و منحصربه‌فردی را ایجاد کرد.

 

 

چگونه کتاب­ صوتی تولید کنید؟

تولید کتاب صوتی، کار چندان مشکلی نیست و با کمی تمرین و فراگیری نرم‌افزارهای مربوطه، می‌توان در کمتر از یک ­روز به گوینده‌ای حرفه‌ای تبدیل شد! افراد حرفه ای برای ایجاد فایل‌های صوتی، معمولا از دو نرم افزار آدوب آدیشن (Adobe Audition) و  ویو پد (Wave Pad) استفاده می کنند.  آموزش کار با  این دو نرم افزار را می­ توانید از اینترنت بیابید.

 

 

روش‌های بازاریابی و فروش کتاب‌های صوتی

برای فروش کتاب‌های صوتی خود روش‌های متفاوتی وجود دارد، امّا چون کتاب­ های صوتی، جزو محصولات دیجیتال می ­باشد، اکثر روش‌های فروش، تحت وب انجام می شود. برای فروش کتاب‌های صوتی خود می‌توانید با وب سایت‌های مخصوص فروش کتاب صوتی وارد مذاکره شوید و کتاب‌های صوتی خود را در ازای مبلغی به ‌عنوان پورسانت به فروش برسانید. همچنین خود شما نیز می‌توانید با عضویت در وب سایت‌های فروشگاه‌ساز و فروش فایل اقدام به بازاریابی محصولات خود کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای بالابردن فروش خود از طریق این وب سایت‌ها، گذاشتن مبلغ پورسانت مناسب برای بازاریاب‌هایی است که اقدام به تبلیغ کتاب‌های صوتی کنند. همچنین می‌توانید با راه‌اندازی وب سایت شخصی خود نیز محصولات خود را ایجاد و اقدام به فروش آنها کنید و یا همانند آن خانم که کتاب من را صوتی کرد، با مدیران وب سایت­ های موفقیت و یا نویسنده ­ها وارد مذاکره شده و در ازای مبلغی، کتاب­ هایشان را صوتی کنید.

 

از شبکه‌های اجتماعی و وب سایت‌های اشتراک ویدیو می‌توانید به ‌عنوان یکی از قدرتمندترین ابزارها برای معرفی کتاب‌های صوتی تولیدی خود به کار ببرید. برای نمونه، پس از آنکه هر کتاب صوتی را ایجاد کردید، یک فایل تصویری که صدای بهترین قسمت‌های کتاب صوتی تولیدی شما روی آن قرارگرفته و تصاویری از جلد کتاب اصلی، به عنوان پس‌زمینه‌ آن ایجاد کرده و در وب سایت‌های اشتراک ویدیو همانند آپارات، نماشا و یوتیوب قرار دهید.

 

برای بازاریابی بیشتر می‌توانید اقدام به انتشار رایگان چند فصل از کتاب در فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کنید (تا دیگران با اجراهای شما آشنا شوند) و پس از آن برای گوش دادن به بقیه‌ کتاب، ترغیب به خرید محصولات تولیدی شما شوند. لازم به ذکر است که در این شکل از کسب درآمد، هیچ ترسی بابت تن صدا و لهجه داشته باشید و برای شنوندگان، تنها کیفیت و رسایی صدا مهم است.

 

تمرین
1-به یک یا چند کتاب صوتی گوش کنید و موارد مهم آن را یادداشت کنید.
2-ابتدا کار با یکی از نرم افزارهای ویرایش صوت را یاد بگیرید و سپس یک یا چند فحه از کتاب مورد علاقه خود را به صوت تبدیل کنید.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟