کسب درآمد از فروش عکس

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • با روش های کسب درآمد از طریق فروش عکس و ویدئو آشنا شوید.
  • در وب سایت های معرفی شده عکس و ویدئو بارگزاری کرده و به درآمد غیر فعال برسید.

فروش عکس تقریباً بیشتر کاربران اینترنت، محتواهای رسانه‌ای تولید می‌کنند. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، تخمین زده می‌شود روزانه 375 میلیارد عکس دیجیتال گرفته می‌شود و 72 ساعت ویدئو در یوتیوب بارگزاری می‌شود! امّا موضوعی که کمتر کسی به آن توجه می‌کند، پول درآوردن از این عکس‌ها و فیلم‌ها است.

یکی از راه‌های کسب درآمد از طریق اینترنت، عکس گرفتن است. اگر عکاسی را دوست داشته و دوربین نسبتاً خوبی هم دارید (افراد بسیاری از دوربین موبایل گوشی همراه خود استفاده می‌کنند)، این روش کسب درآمد را حتماً جدی بگیرید.

بازار فروش عکس یا همان stock photos یا royalty free photos در اینترنت، بازار بسیار داغی است. طبق قوانین بین‌المللی، همه‌ شرکت‌ها و وب سایت‌ها باید حق انتشار عکس را به صاحب آن بپردازند. به همین منظور امروزه وب سایت‌های بسیار زیاد ایرانی و خارجی به وجود آمده‌اند که کار آنها اشتراک‌گذاری و فروش عکس است.

فروش عکس در هر کدام از وب سایت‌های ایرانی و خارجی دارای مزایا و معایب خود است. از مزایای فروش عکس در وب سایت‌های خارجی، تعداد مشتریان بیشتر و همچنین قیمت بالاتر عکس‌ها است و از مزایای فروش عکس در وب سایت‌های ایرانی نیز، نقدپذیری آسان‌تر در آمد حاصل از آن است. نکته مثبت کسب درآمد از این روش، نداشتن سقف تعداد فروش یک عکس است. به عبارتی یک عکس می‌تواند به تعداد زیادی به فروش رفته و صاحب عکس را به سود برساند. به ‌عنوان‌ مثال، اگر یک عکس را 10 نفر به قیمت 3 دلار بخرند، 30 دلار سود برای صاحب عکس به دست خواهد آمد و اگر این اتفاق برای 20 عکس بیافتد، صاحب عکس 600 دلار سود خالص به دست خواهد آورد. هیچ محدودیتی برای کسب درآمد از این شیوه وجود ندارد زیرا شما هر تعداد عکس که بخواهید می‌توانید در معرض فروش گذاشته و بفروشید.

این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که موضوع عکس‌هایی که در معرض فروش قرار می‌دهید، تأثیر بسیار زیادی روی میزان فروش آنها خواهد داشت. به ‌عنوان‌ مثال، عکس یک انسان خیلی پرفروش‌تر از یک منظره خواهد بود، زیرا که کاربردی تجاری دارد.

 

فروش عکس
فروش عکس

 

 

استوک فوتو و عکس ­باکس، دو نمونه‌ از وب سایت‌های ایرانی و فوتو استوک پلاس، یک نمونه از وب سایت های خارجی فروش عکس هستند.  عضویت در این وب سایت‌ها رایگان بوده و به‌ راحتی می‌توانید عکس‌های خود را از همین امروز در معرض فروش بگذارید.

 

چگونه عکس‌های پرفروش‌تری داشته باشید؟

1- تلاش کنید عکس‌های‌تان برای استفاده تجاری مناسب باشد. برای این منظور می‌توانید به ,f سایت‌های مختلفی سر زده و با سبک عکس‌هایی که آنها بیشتر استفاده می‌کنند، آشنا شوید.

2- یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای این‌که متوجه شوید چه عکس‌هایی پرفروش‌تر هستند، این است که از خود ,f سایت‌ها بازدید کرده و ببینید کدام عکس‌ها پرفروش‌تر بوده‌اند؟ در مورد چه موضوعی هستند و از چه زاویه و چه رنگ‌هایی استفاده کرده‌اند.

3- آشنایی کار با نرم‌افزارهایی همچون فتوشاپ، می‌تواند کمک بسیاری به خلق عکس‌های متفاوت و پرفروش کند. همچنین اگر ذهنی خلاق دارید، حتماً پول درآوردن از ایجاد عکس‌های خلاقانه که بسیار طرفدار دارند را امتحان کنید و تا 90 درصد به موفقیت خود امیدوار باشید.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟