به قسمت های کوچکتر « بسته بندی » کنید و پول بسازید

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • با صنعت بسته بندی و مزایای آن آشنا شوید.
  • نحوه بسته بندی محصولات را بیاموزید.
  • نحوه بازاریابی و پخش محصولات بسته بندی شده را بیاموزید.

بسته بندی : روزی به خانمی برخوردم که که شوهرش زندان بود و با 3 فرزند، شرایط زندگی سختی را تجربه می­ کرد. به او پیشنهاد دادم ک به سمت تولیدات خانگی برود و یا حتی سبزی پاک کند و به فروشگاه ها یا مغازه های مختلف بفروشد و در ازای فروش بسته های سبزی، به درآمد برسد.

شاید به جرأت بتوان گفت یکی از پولسازترین هنرها در دنیا، هنر بسته‌بندی است. بسته‌بندی شکیل و زیبا می‌تواند به شکل باور نکردنی ارزش افزوده‌ بالایی برای یک محصول به ارمغان بیاورد. به ‌عنوان‌ مثال، اگر یک کیلو تخمه، 8000 تومان باشد، با بسته‌بندی آن به شکل چهار بسته‌ 250 گرمی، قیمت همان یک کیلو تخمه تا قیمت 12000 تومان افزایش می‌یابد! و یا تصور کنید که اگر یک جعبه‌ دستمال کاغذی در بسته‌هایی 10 عددی عرضه شود، چه ارزش افزوده‌ بالایی ایجاد خواهد کرد.

در واقع، برای این صنعت هیچ حد و مرزی نمی‌توان تعیین کرد و هر چیز خوردنی یا مصرفی که پیرامون شما وجود دارد، می‌تواند به صورت بسته‌بندی عرضه شود. حتماً شما نیز تاکنون بسته‌های سه تایی قند را که هرکدام از آنها با قیمت 100 تومان فروخته می‌شود و یا بسته‌های کوچک حاوی نمک یا سماق را دیده‌اید. به نظر شما این شکل از بسته‌بندی، توانسته ارزش افزوده‌ چند برابری ایجاد کند؟!

بسته بندی چه چیزهایی سودآور است؟

 

یکی از بهترین پیشنهادها برای بسته‌بندی، بسته‌بندی مواد خوراکی مخصوص یک منطقه‌ خاص است. مطمئناً هر منطقه از کشور پهناور ایران، دارای محصولات و خوراکی‌های منحصر به‌ فردی است که می‌توان با بسته‌بندی و ارسال آن به دیگر نقاط کشور، به تجارت و سود بالایی رسید. زعفران، پسته، کلمپه و کلوچه از نمونه‌های موفق بسته‌بندی است که مخصوص منطقه‌ خاصی از ایران بوده، امّا با بسته‌بندی مناسب و ارسال آن به تمام نقاط کشور، تبدیل به یک محصول کشوری شده‌اند.

 

برای بسته‌بندی چه چیزهایی موردنیاز است؟

با توجه به محصولی که شما قصد بسته‌بندی آن را دارید، وسایل مورد  نیاز تعریف می‌شود. اگر قصد کسب درآمد از این شیوه را دارید، ‌باید هر سال در نمایشگاه‌های چاپ، بسته‌بندی و تبلیغات که در شهرهای مختلف یرگزار می‌شود، شرکت کنید. مطمئناً در این نمایشگاه‌ها دید شما نسبت به این صنعت و امکانات موجود در کشور، بیشتر باز خواهد شد. اگر هم بتوانید در نمایشگاه بین‌المللی صنعت چاپ و تبلیغات که دی ماه هر سال در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود، شرکت کنید، بهترین انتخاب‌ها برای بسته‌بندی را می‌توانید داشته باشید.

 

بسته بندی
بسته بندی

 

بازاریابی محصولات خود را چگونه انجام دهید؟

یکی از مهمترین اصول موفقیت در بازاریابی، اصل خلاقیت است. اصل مهم دیگر، اطلاع از امکانات و ابزارهای موجود برای بازاریابی محصولات‌تان است. شما می‌توانید با داشتن این دو، هر محصولی را در هر کجا که بخواهید، بازاریابی کرده و مشتریان خود را پیدا کنید؛ بنابراین برای آنکه بتوانید بازاریابی قوی داشته باشید، ‌باید این دو ویژگی را به‌ دست بیاورید.

برای بازاریابی محصولات، می‌توانید از دو روش اقدام کنید. یکی این‌که خودتان به ‌صورت حضوری به مراکز پخش مراجعه و محصولات خود را بازاریابی کنید و دیگری این‌که با شرکت‌هایی که در کار پخش هستند، وارد مذاکره شده تا آنها زحمت پخش محصولات را برعهده بگیرند. اگر کمی در اینترنت، جستجو کنید، می‌توانید به آسانی این پخش کننده‌ها را پیدا کنید. به‌ کارگیری ابزارهای پیام رسانی همچون ایمیل نیز یکی از روش‌هایی است که از آن استفاده‌ زیادی جهت یافتن بهترین شرکت همکار می‌شود. در این شیوه شما ایمیل شرکت‌های پخش مرتبط با محصول خود را یافته و محصول خود همراه با تمام اطلاعات و عکس‌های لازم را، برای آنها ارسال می‌کنید. پس از آن با شرکت‌هایی که جواب ایمیل شما را خواهند داد از طریق تلفن وارد مذاکره  شده و در صورت موافقت، به ملاقاتشان  می‌روید. این روش کمک می‌کند تا در مدت زمان اندکی، بتوانید با پخش‌کننده‌های بسیاری وارد مذاکره شده و بهترین انتخاب را برای کار کردن با این شرکت‌ها بکنید. لازم به ذکر است، در قرارداد ‌باید موارد زیر به ‌صورت کامل مشخص شود.

 

·         مدت زمان آزمایش ·         مدت قرارداد ·         نحوه تبلیغ
·         ضایعات ناشی از فروش ·         خدمات بعد از فروش ·         نفروختن کالای مشابه
·         میزان قرارداد ·         نحوه پرداخت ·         تضمین قرارداد
·         درصد نمایندگی ·         محل تحویل ·         ضایعات ناشی از تولید
·         تحویل و تأمین به موقع ·         قیمت ثابت کالا ·         خروج کالا از مغازه

 

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟