مسکن

بررسی ارتباط بین قیمت زمین و قیمت مسکن

 

قیمت زمین و مسکن عاملی تاثیرگذار در زندگی افراد یک جامعه است. تورم بر قیمت زمین و قیمت مسکن تاثیرگذار است و عامل تعیین کننده این دو به شمار می‌آید. در ادامه به عواملی که بر قیمت زمین و قیمت مسکن تاثیرگذارند اشاره می‌کنیم و ارتباط این دو را بررسی می‌کنیم.

قیمت زمین یکی از عوامل تعیین کننده قیمت مسکن

خرید و فروش مسکن از جمله بازارهای فعال به شمار می‌آید که سرمایه گذاری در آن قریب به یقین ریسک چندانی ندارد. عواملی تعیین کننده قیمت مسکن هستند که همگی با تاثیر خود بر بازار در نهایت قیمت مسکن را تعیین می‌کنند.

قیمت زمین یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در تعیین قیمت مسکن است. شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ایجاب می‌کند که مالکان زمین تصمیم بگیرند که چه زمانی زمین بفروشند. هر زمان که فروش زمین زیاد باشد و بازار عرضه به اندازه تقاضای مشتریان باشد، قیمت زمین متعادل خواهد بود. حال اگر مالکان فروشنده نباشند و عرضه کمتر از تقاضا باشد، قیمت زمین نیز بالا خواهد رفت.

از آن جایی که زمین عامل بسیار مهم و حائز اهمیتی در ساختمان سازی به شمار می‌آید، هر گاه قیمت زمین افزایش یابد قطعا قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. به طور کلی قیمت زمین تا حدودی تعیین کننده قیمت مسکن است.

عوامل کلی تاثیرگذار بر زمین و مسکن

افزایش جمعیت و افزایش و گسترش شهرنشینی باعث شد که بسیاری از زمین‌هایی که در گذشته برای ساخت و ساز استفاده نمی‌شدند به زمین‌های مسکونی تبدیل شوند. در آن ها ساختمان سازی صورت بگیرد. به این صورت با افزایش تقاضا، قیمت زمین نیز افزایش می‌یابد که قیمت مسکن نیز به دنبال آن افزایش خواهد یافت.

با افزایش تورم، نرخ اجاره بهای مسکن افزایش می‌یابد و تمایل افراد به فروش کم خواهد شد. در چنین شرایطی برخی افراد سعی می‌کنند زمین نفروشند و خودشان به ساختمان سازی اقدام کنند و در نهایت با اجاره دادن مسکن هم ملک خود را حفظ کنند و هم مبلغی بابت رهن و اجارخ دریافت کنند. پس این عامل هم بر قیمت زمین و قیمت مسکن و تاثیر آن ها بر یکدیگر موثر است.

هرگاه میانگین درامد سالانه یک جمعیت افزایش یابد، تمایل آن‌ها به خرید مسکن زیاد می‌شود. به این صورت با تقاضای زیاد آن ها قیمت مسکن نیز افزایش خواهد یافت. یک مورد دیگر که بر قیمت زمین و مسکن تاثیرگذار است، مالیات است.

 

نقش بنگاه‌های مشاور املاک در تعیین قیمت زمین و مسکن

شاید بتوان گفت که زمین مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت مسکن است. درست است که عواملی مانند هزینه‌های مصالح ساختمانی و نیروهای انسانی که در ساخت و ساز مشارکت دارند بر قیمت مسکن تاثیر دارند. اما مهم‌‌ترین عامل تعیین‌کننده قیمت مسکن، قیمت زمین است.

در برخی شرایط بازار، مشاورین املاک سعی می‌کنند که جو حاکم بر بازار را آرام کنند و منفعت خود را پیگیری کنند. بنگاه‌های مشاور املاک به هنگام رکورد بازار می‌توانند با قیمت گذاری مناسب برای زمین و مسکن بازار را متعادل نگه دارند.

در ایران نهاد قانونی و مجزایی برای قیمت گذاری بر زمین و مسکن وجود ندارد و مالکان قیمت گذاران اصلی هستند. در این میان بنگاه‌های مشاور املاک که به صورت یک واسطه معتبر در خرید و فروش نقش دارند، می‌توانند به صورت منطقی عمل کنند و قیمت‌ها را تا حدودی کنترل کنند.

هر گاه که تقاضا زیاد باشد و قیمت‌ها مناسب باشد، معاملات ملکی نیز بیشتر صورت می‌گیرد. در این میان با افزایش تعداد معاملات، سود بیشتری عاید مشاورین املاک می‌شود. هر چه که بازار در نوسان باشد، تمایل افراد به خرید و فروش کم خواهد شد. مشاورین املاک در چنین شرایطی سعی بر ایجاد تعادل در بازار دارند تا به این صورت خودشان نیز درآمد خوبی کسب کنند.

 

انواع زمین و قیمت گذاری آن

زمین‌ها انواع گوناگونی دارند. از جمله زمین‌های زراعی، تجاری و مسکونی. از زمین‌های مسکونی برای ساخت و ساز استفاده می‌شود. البته امروزه با گسترش شهرنشینی زمین‌های زراعی را به صورتی مهیای ساخت و ساز می‌کنند و شرایطی را فراهم می‌کنند که به زمین مسکونی تبدید می‌شود.

در صورتی که زمین زراعی به بافت شهری نزدیک باشد، امکان دارد که با اعمال تمهیدات لازم آن را به مسکونی تبدیل کرد و از آن برای ساخت و ساز استفاده کرد. موقعیت زمین، متراژ آن، قابل پیشرفت بودن از جمله مواردی هستند که بر قیمت زمین تاثیر گذار هستند.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت زمین سیاست‌های شهرداری است. گاهی یک روستا را به یک شهر تبدیل می‌کنند، در این صورت قیمت زمین‌های آن محل افزایش می‌یابد. البته پدیده‌ای که به نام زمین خواری شناخته می‌شود هم بر قیمت زمین تاثیر گذار است.

زمین‌های یک منطقه محدود هستند و تقاضا معمولا روز به روز افزایش می‌یابد. به دلیل هماهنگ نبودن این عرضه و تقاضا، قیمت زمین نیز رو به رشد خواهد شد و قیمت مسکن را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و افزایش می‌دهد.

 

کارشناسی و قیمت گذاری زمین و مسکن چگونه صورت می‌گیرد

کارشناسی زمین و مسکن توسط کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان انجام می‌شود. قیمت گذاری کاری تخصصی است  و باید کارشناس دارای پروانه آن را تعیین کند. کارشناس با علم به تمام نکات، یک مسکن و زمین را کارشناسی و بررسی می‌کند و قیمت مناسب آن را اعلام می‌کند.

کارشناس رسمی دادگستری راه و ساختمان تمام نکات قانونی را در تعیین قیمت یک محل در نظر می‌گیرد. مثلا اگر در یک ملک تعارض و تداخل باشد، از طریق ادراه ثبت یا دادگاه به کارشناس ارجاع می‌کنند تا با بررسی‌های لازم وضعیت نهایی ملک را تعیین کنند.

کارشناسی و ارزش گذاری بر یک ملک کاملا حرفه‌ای است ک باید به دست متخصص سپرده شود تا به درستی انجام شود. مشاوره با کارشناس قبل از خرید زمین بسیار مهم است. زیرا قیمت زمین بر قیمت مسکن بسیار تاثیر گذار است و آینده آن زمین را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

با توجه به ارتباط بین قیمت زمین یا مسکن، در چه صورت خرید زمین پیشنهاد می‌شود؟

به هنگام اقدام برای سرمایه گذاری باید اصول مهم یک سرمایه گذاری را در نظر بگیرید. سرمایه گذاری در بخش ملک یک سرمایه گذاری ایمن است. سرمایه گذاری بر ملک از رایج‌ترین شیوه‌های سرمایه گذاری بزرگ به شمار می‌آید.

خرید زمین بسیار گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری است. زیرا اگر قیمت مسکن متعادل باشد، با ساخت و ساز آن زمین می‌شود به سود خیلی خوبی رسید. حتی با تورم و نا به سامان بودن شرایط اقتصادی کشور، سرمایه شما حفظ خواهد شد و از بین نخواهد رفت.

تعیین هدف

وقتی می‌خواهید زمین بخرید باید اهداف خود از خرید را تعیین کنید. از مشاوران و متخصصان مشورت بگیرید. بودجه خود را در نظر بگیرید و سعی کنید متناسب با بودجه بهترین گزینه را انتخاب کنید و در نهایت امکانات و دیگر شرایط را نیز در نظر بگیرید.

منطقه زمین

مناطق خوب که برای خرید زمین مناسب هستند را بشناسید. سعی کنید در مناطقی زمین بخرید که به مرکز شهر نزدیک باشد و دسترسی های آن به سهولت انجام گیرد. با رعایت این نکات پس از ساخت و ساز، قیمت زمین و مسکن که در آن محل ساخته شده هم بیشتر است.

 

ارتباط بین قیمت زمین و قیمت مسکن

طبق تحقیقات ارتباط متقابل و مستقیم بین زمین و مسکن وجود دارد که از دیدگاه علیت متقابل بررسی می‌شود. با بررسی‌های انجامی به رابطه دو طرفه بین قیمت زمین و قیمت مسکن پی می‌بریم که افزایش قیمت مسکن باعث افزایش قیمت زمین می‌شود. البته افزایش قیمت زمین نیز باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود.

خب می‌دانیم که قیمت زمین یا مسکن بر یکدیگر تاثیرگذار هستند و برای سرمایه گذاری بسیار خوب و مناسب هستند. البته خرید زمین بیشتر پیشنهاد می‌شود زیاد مانند مسکن فرسوده نمی‌شود و برای نگهداری آن نیاز به پرداخت کردن هزینه‌های دیگر نیست.

برای اغلب خانواده‌ها مهم‌ترین مولفه ثروت خانواده، زمین و مسکن محسوب می‌شود. اکثر خانواده‌ها با دیدگاه آینده نگری اقدام به خرید ملک می‌کنند. در صورتی که قصد آن ها سرمایه گذاری است و نمی‌خواهند از ملک استفاده داشته باشند بهتر است که اقدام یه خریدن زمین کنند.

 

بررسی قیمت زمین یا مسکن از دیدگاه اقتصادی و اجتماعی

از دیدگاه اقتصادی زمین و مسکن یک کالای اقتصادی به شمار می‌آیند. سرمایه گذاری بر ملک تاثیر گذار بر اشتغال و درآمد کشور است. به طور مثال در شرایط اقتصادی نامناسب اجاره دادن منازل می‌تواند یک منبع درآمد برای مالکین به شمار آید.

نیاز به مسکن یک نیاز اجتماعی است که هر خانواده نیاز به مسکن را از ابتدایی‌ترین نیازهای خود به شمار می‌آورد. تحولات بخش رشد مسکن و بررسی رویکردهای سیاسی و اجتماعی می‌تواند تاثیر گذار بر رفع این نیاز اساسی خانواده‌ها باشد.

عوامل تاثیر گذار در قیمت مسکن از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها هستند. البته به همان میزان مورد توجه سیاست گذراران و برنامه ریزان و طراحان برنامه بودجه کشور نیز هست. آن‌ها باید با تصمیم گیری درست شرایط و زیر ساخت لازم برای رفع مشکلات مسیر را فراهم کنند.

 

نقش دولت و سیاست گذاری‌های آن بر قیمت مسکن

در قانون اساسی جمهوری اسلامی داشتن مسکن برای تمام اقشار جامعه به عنوان حق نام برده شده است. دولت متولی و مسئول برآورده شدن حق ملت است. امروزه دولت در حوزه ملک و مسکن با به کار بردن شیوه های اقتصادی سعی در حل کردن این معظل دارد. البته تا کنون نتوانسته‌اند به صورت صحیحی این مشکل را برطرف کنند.

نیاز به مسکن از اساسی‌ترین نیاز ملت بعد از نیاز به خوراک و پوشاک است‌. که متاسفانه در شرایط کنونی کشور شرایط مناسبی بر این جو حکم فرما نیست. سیاست گذاری‌های درست و اصولی باید در این زمینه صورت گیرد تا حق افراد ضایع نشود.

ساخت و ساز و ارائه آن با شروطی به ملت از راهکارهایی بود که دولت برای حل این مشکل ارائه داد. هر چند ابتدا باید مشخص کرد که دولت دقیقا به چه صورت باید به ملت در زمینه مسکن کمک کند و سپس با توجه به آن سیاست گذاری های درست را بیندیشد.

خرید زمین بهتر است یا مسکن

هر گاه افراد به سرمایه گذاری فکر می‌کنند خرید زمین یا مسکن از اولین گزینه‌های ذهنی آن‌ها خواهد بود. اما گاهی نیز خرید مسکن برای استفاده شخصی است و برای سرمایه گذاری نیست. گاهی خرید زمین به نیت ساخت و ساز برای سکونت و استفاده است.

اگر به نیت سرمایه گذاری اقدام به خرید کنید باید توجه داشته باشید که برای بلند مدت برنامه ریزی می‌کنید یا برنامه کوتاه مدت دارید. با توجه به این نکته با بررسی هدف خود و مشورت با متخصصان و کارشناسان اقدام به خرید زمین یا اینکه مسکن کنید.

اگر به قصد استفاده شخصی و سکونت اقدام به خرید می‌کنید، باید بودجه خود را دقیقا تعیین کنید. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و خودتان تصمیم بگیرید که خرید زمین و ساختن آن برای شما مناسبت تر است یا خرید خانه.

با توجه به حفظ ارزشمندی زمین و مسکن در گذر زمان به صورت دقیق نمی‌توان گفت که خرید کدام یک حتما بهتر است. هر خریدار باید اهداف و بودجه و شرایط را در نظر بگیرد و با مشورت با متخصصان، سپس اقدام به خرید کند.

کلام نهایی

قیمت زمین مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر قیمت مسکن است. عوامل زیادی بر تعیین آن تاثیر می‌گذارند که شناخت آن ها می‌توانند کمک کند که قیمت مسکن به درستی تعیین شود. برای اطلاع از این عوامل سایت ما را دنبال کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا