کسب درآمد با برگزاری مراسم های مهم

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • به این باور برسید که بدون سرمایه و یا با سرمایه ای اندک می توانید کارهای زیادی بکنید و پول های زیادی به دست آورید.
  • با کسب تجربه در این شغل، ماهیانه بیشتر از 10 میلیون تومان کسب درآمد کنید.

یک شغل پردرآمد

روزی در میان مشاوره­ هایم، مراجعه­ کننده­ ای داشتم که شغل او برگزاری مراسمات مختلف بود. هنگام برخورد با این فرد، به یاد یکی از دوستان نزدیکم افتادم که هنگام آشنایی، شغل خودش را همین کار اعلام کرده بود و بسیار هم از آن تعریف میکرد. در حین مشاوره از فرد خواستم تا از کار خودش، سختی ­ها و حتی درآمدش تعریف کند تا بیشتر آن را بشناسم و با چالش ­ها و مزیت­ هایش آشنا شوم. بسیار لذت بخش بود!

آن مراجعه­ کننده در حال حاضر یکی از دوستان خوب من است که با آموزش ­هایم تبدیل به اولین آموزش دهنده این کار در سطح کشور شده است. در این قسمت می­­ خواهم درباره راه اندازی این شغل توضیح بدهم. برای راه اندازی این شغل به سرمایه اندکی نیاز است اما در نهایت درآمد بالایی را نتیجه می دهد.

چگونه مراسمات مختلف برگزار کنید؟

اتفاق­ هایی همچون‌ عروسی و عزا از مراسم‌هایی هستند که برگزاری آنها نیاز به هماهنگی‌های بسیاری دارد. همچنین، چون این‌گونه مراسمات در زندگی هر کسی کم پیش می‌آیند، همه‌ افراد جامعه توانایی خوب برگزار کردن آنها را ندارند و حتی نکات و ریزه کاری های بهترین مراسم ها نیز پس از مدتی فراموش می شود. به‌ دلیل این‌که این­گونه مراسم­ ها به‌گونه‌ای نیستند که بتوان زمان برگزاری آنها را به تأخیر انداخت، افراد بسیاری در جامعه وجود دارند که هنگام پیش آمدن این‌گونه مراسم ها، تحت فشار بسیاری قرار می‌گیرند و حاضرند مبالغ زیادی برای برگزاری آنها بپردازند.

رابرت کیوساکی در کتاب هوش مالی خود تأکید می‌کند که مردم به شما پول می‌دهند تا مشکلات‌شان را حل کنید و کلید ثروتمند شدن، حل این مشکلات است. یکی از کارهای پرسودی که زمان زیادی است در دنیا انجام می‌شود و در ایران هنوز آنچنان فراگیر نیست و به اصطلاح  هنوز جا نیفتاده، بر عهده گرفتن برگزاری این‌گونه مراسم­ ها است.

از ویژگی‌های مثبت این کار می‌توان به همیشگی بود و فصلی نبودن آن اشاره کرد. علاوه بر این، برای راه‌اندازی آن به سرمایه‌ زیادی احتیاج نیست و عمده‌ کار، کامل کردن بانک اطلاعاتی از افراد و مراکزی است که برای برگزاری یک مراسم به آنها نیاز است. از ویژگی‌های دیگر این کار می‌توان به محدود نبودن تعداد سفارشاتی اشاره کرد که منعقد می‌شود، به عبارتی با کسب تجربه، در یک زمان به خصوص می‌توان برگزاری چندین مراسم را هم‌زمان مدیریت کرد.

 

باید حواستان به چه نکاتی باشد؟

1- داشتن قدرت مدیریت از ملزومات این کار پر سود است زیرا برای برگزاری مراسم جوانب زیادی را باید مد نظر قرار داد و برای تک تک آنها برنامه ریخت.

2- انجام این قبیل کارها، اگرچه سود بالایی به همراه دارد امّا از حساسیت بالایی برخوردار است زیرا این‌گونه مراسم ها بار هیجانی داشته و علاوه بر این‌که شاید ویژگی‌های مثبت مجالس کمتر دیده شود، ممکن است اشتباهات کوچک نیز بزرگ انگاشته شوند. لذا برای به انجام رساندن این قبیل کارها باید دقت لازم را داشت.

3- در این حرفه، راه‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها سودهای بالاتر از حالت معمول به دست آورد. از جمله این کارها می‌توان به تخفیف گرفتن از افراد و مراکز مربوطه، خریدهای عمده‌ پذیرایی و غیره اشاره کرد.

4- لازمه‌ بستن قراردادهای زیاد، جلب اعتماد مشتریان است. در روانشناسی، دلیل ترس نداشتن شناخت از شرایطی عنوان می‌شود که فرد در آن حضور دارد یا قرار است در آن قرار بگیرد. بنابراین هر چه مشتری از کم و کیف مراسمی که قرار است برای او گرفته شود، شناخت بیشتری پیدا کند و حتی قدرت تعیین جزئیات آن را داشته باشد، ترسش از بستن قرارداد، کمتر می‌شود.

5- متأسفانه یکی از خصوصیات بارز اکثر ایرانی‌ها بهانه‌گیر بودن آنها است. برای حل این مشکل لازم است تمامی مواردی که قرار است در یک مجلس عزا یا عروسی به کار گرفته شود، با مشتری در میان گذاشته شده و در صورت امکان، نمونه کار یا فیلمی از تک تک موارد (ارگ، مداح سالن، میوه‌ها، غذای پذیرایی و …) به همراه قیمت‌ها، قبل از برگزاری مراسم به مشتری نشان داده شود. با این کار می‌توان دو هدف را نشانه رفت، اولاً، جلوی بهانه‌گیری مشتریان گرفته می‌شود و ثانیا، همان‌طور که پیش‌تر گفته شد باعث اعتماد مشتریان به برگزار کننده مراسم می‌شود.

6- بهتر است برای بستن قرارداد زیاد حریص نبود و اگر مشتری چیزی فراتر یا پایین‌تر از امکانات شما مدنظرش بود، قراردادی منعقد نشود. به عبارتی یا توافق روی همه چیز یا هیچ توافقی!

7- قبل از برگزاری مراسم لازم است انواع مشکلات پیش‌بینی گردد و برای آنها تدبیری اتخاذ شود تا وقوع آنها جزوی از روند کار باشد، نه اتفاقاتی غیر منتظره!

8- سلایق افراد به اندازه‌ تفاوت اثر انگشت، متفاوت است، بنابراین هرچه منوی قرار داده‌شده جلوی مشتری‌ها متنوع‌تر و انعطاف بیشتری داشته باشد، قراردادهای بیشتری را می‌توان منعقد کرد.

پیشنهاد

یک اپلیکیشن یا وب سایت مخصوص برگزاری مراسمات مختلف همانند عروسی و عزا ایجاد کنید تا در آن، تمام کسب­ وکارهایی که به نوعی درگیر این مراسمات هستند، مشخصات، قیمت­­ها و نوع کارشان را قرار دهند. مردم با دیدن اپلیکیشن یا وب سایت، با فرد مورد نظر خودشان تماس می گیرند. در این صورت، شیوه های کسب درآمد شما می ­تواند به دو شکل باشد:

1- از صاحبان کسب­ و کار پول بگیرید تا در آن اپلیکیشن یا وب سایت، کسب و کار خود را معرفی کنند.

2- اجازه دهید تمام کسب و کارهای مرتبط  با این مراسم­ها، خودشان را معرفی کنند امّا شما از افرادی که می­ خواهند  کسب ­و کارها آنها در بالای لیست نشان داده شود، پول بگیرید. در این حالت هم شما پول درمی­ آورید و هم مشتری­های بیشتری به آن­ها مراجعه می­ کنند.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟