در منزل، «تولید کننده» شوید!

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • به این آگاهی برسید که روش های زیادی برای راه اندازی یک کسب و کار خانگی وجود دارد.
  • با روش های معرفی شده کاملا آشنا شوید.
  • با توجه به شرایط و علاقه خود، یک کسب و کار خانگی پولساز ایجاد کنید.

منزل تولید کننده : آیا می ­دانستید برای آن­که تولید کننده شوید، نیاز نیست حتماً صاحب سرمایه‌ زیاد یا کارخانه‌ای بزرگ باشید و با هر میزان سرمایه ­ای این قابلیت را دارید که در سطح یک تولید کننده فعالیت نمایید. فقط کافی است بدانید چه محصولاتی را می‌توانید متناسب با میزان سرمایه‌ خود ایجاد کنید تا بالاترین حاشیه سود را داشته باشد.

در این قسمت تنها می­ خواهم چند نمونه را مثال بزنم که تولیدکننده بودن، کار بسیار سختی نیست و به آسانی افراد می ­توانند وارد این حرفه­ ها شوند.

نمونه اول: تولید «اسکاچ»

اسکاچ، سیم ظرفشویی، ابر اسکاچ، سیم اسکاچ، ابر ماشین شور، تفلون شور و انواع لیف حمام نمونه‌ای از محصولاتی هستند که هر شخصی با یک دستگاه ساده که در اینترنت معرفی و به فروش می­ رسد، می ­تواند تولید و به راحتی بفروشد. نام دستگاه تولید کننده این محصولات، دستگاه تولید اسکاچ است.

 

منزل تولید کننده
منزل تولید کننده

کار با آن بسیار آسان بوده و در منزل و حتی آپارتمان می‌توان یک تولیدی راه‌اندازی کرد. این کسب‌ و کار برای بانوان، دانشجویان، سربازها، کارمندان دولت (به ‌عنوان شغل دوم) و همه افرادی که به دنبال کار پاره‌ وقت و حتی دائمی می‌گردند، مناسب است. همچنین برای اطلاع از کارگاه هایی که این دستگاه را تولید می­ کنند، کافی است در اینترنت جستجو نمایید و برای آنکه میزان درآمد این کار را تخمین بزنید جدول پایین را که در رابطه با محصول اسکاچ  است ببینید.

 

عمده فروشی خرده فروشی
میزان تولید در یک ساعت 200 عدد 200 عدد
 حداقل سود مد نظر 150 تومان 250 تومان
مدت زمان تولید 30 روز 30 روز
حداقل میزان درآمد ماهیانه 900 هزار تومان 1.500.000 تومان

 

همان طور که در این جدول نشان داده‌ شده، تنها با یک ساعت تولید در روز می‌توان درآمدی در حدود 900 هزار تومان به بالا داشت! حال تصور کنید اگر میزان کار شما به 8 ساعت تولید در روز برسد، چقدر می‌توانید درآمد داشته باشید؟

 

این که دستگاه تولیدی خود را می‌خواهید از کجا بخرید، به تصمیم خودتان بستگی دارد امّا برای خرید دستگاه به نکات زیر توجه باشید:

1- دستگاه باید دارای گارانتی حداقل یک ساله و خدمات پس از فروش مادام العمر داشته باشد.

2- بهتر است شرکتی که این دستگاه از آن خریداری می‌شود، تضمین تهیه مواد اولیه و تضمین خرید محصول را بدهد.

3- آموزش و نصب رایگان دستگاه ‌باید از تعهدات فروشنده دستگاه باشد.

 

همچنین شما می‌توانید برای آن‌که هزینه‌ کمتری برای خرید دستگاه بپردازید، با چند نفر صحبت کرده و به ‌صورت گروهی، وارد این کار شوید. این موضوع کمک بسیار زیادی به موفقیت کار شما مخصوصاً هنگام بازاریابی محصولات خواهد کرد.

چگونه «بازاریابی» محصولات را انجام دهید؟

مطمئناً اگر تاکنون بازاریابی محصولی را نکرده‌اید، بزرگ‌ترین سؤال شما در رابطه با چگونگی بازاریابی محصولاتی خواهد بود که تولید می‌کنید. اما اگر کمی کار بازاریابی کرده باشید، می ­دانید که بازاریابی محصولات شما کار بسیار سختی نیست. در ادامه چند راه که برای فروش محصولات خود می‌توانید به کار بگیرید، پیشنهاد شده است.

1-محصولات شما، هم می‌تواند از طریق عمده فروش‌ها (بنک دارها) و هم از طریق بازاریابی محصولات خود به خرده فروش ها (مغازه دارها) باشد. برای این منظور کارت ویزیت برای خودتان درست کرده (که هزینه‌ فراهم کردن 1000 عدد آن تقریباً سی هزار تومان می‌شود) و از آن برای پیگیری مشتری‌های احتمالی خود استفاده کنید.

2- برای خرده فروشی محصولات خود می‌توانید از بازارهایی همچون، چند شنبه بازارها کمک بگیرید. تقریباً می‌توان گفت این بازارها در همه‌ شهرها دایر شده و مکان‌های بسیار خوبی برای کسانی است که در نبود یک مغازه، می‌خواهند محصولات خود را خرده فروشی کنند.

در نهایت کافی است همین یک نکته را برای موفقیت در کار بدانید: فروش محصولات شما کار سختی نیست، کافی است بخواهید. همین!

نمونه دوم: تولید قارچ

تقریباً اولین بار بود که تا این اندازه ذوق را هنگام تعریف کردن یک خاطره از فردی می­ دیدم. سال 94 که سرباز بودم، محل اسکان ما برای مدتی سربازخانه­ ای در خیابان افسریه تهران بود و اولین گروه فوق ­لیسانسیه های بعد از ما به سربازخانه آمده بودند. چون مدرک من نیز فوق لیسانس بود، با افراد تازه وارد که هم مدرک من بودند، می­ توانستم بیشترین ارتباط را بگیرم.

همچنین به دلیل این که همه وارد محیط جدیدی شده بودند، کمی اضطراب را در چهره­ های شان مشهود بود. زمانی که از پول و کارآفرینی صحبت شد، یکی از آن تازه واردها که بسیار پرانرژی و خلاق­ تر از بقیه هم به نظر می­ آمد، از داستان تولید قارچ در منزل­شان گفت و این­ که هر چقدر قارچ­ ها را می­ چیدند و می­ فروختند، دوباره رشد می­ کردند. کاملاً مشخص بود که این کسب ­و کار به اندازه کافی به آن­ها چسبیده بود و پول خوبی از آن در می ­آوردند. برایم خیلی چالب بود و از آن جهت که کلاً از روش­های کسب درآمدی که قابلیت تکثیر داشته باشد، خوشم می ­آید، آن را پی­گیری نمودم.

 

 

تولید قارچ، یکی دیگر از کارهایی است که می­ توان با گسترش آن، راه­ های پولسازی در منزل را باز نمود. مطمئناً شما نیز تاکنون ضرب‌المثل مثل قارچ رشد می‌کند را شنیده باشید. این ضرب‌المثل به این دلیل رواج یافته که سرعت رشد قارچ بسیار بالا است. همچنین اگر قیمت قارچ‌های موجود در بازار را جویا شوید، از قیمت بالای آن، متعجب خواهید شد. به عبارتی اگر این دو جمله را در کنار هم قرار دهید، متوجه خواهید شد، اگر شخصی وارد کار پرورش قارچ شود و بتواند آن را مدیریت کند، همانند همان هم­خدمتی من، مثل قارچ پول به دست خواهد آورد!

 

کسب درآمد از طریق پرورش قارچ، از شیوه‌هایی است که همه‌ اعضای یک خانواده می‌توانند بدون در نظر گرفتن سن و میزان سواد وارد آن شده و از آن به کسب درآمد بپردازند. در حال حاضر نیز دو موضوع، این کار را بسیار توجیه پذیر کرده است.

1- جهش قیمتی مواد غذایی که باعث شده تا قارچ نیز رشد قیمتی بالایی داشته باشد.

2- باز شدن جایگاه قارچ در میان سبد غذایی خانواده‌های ایرانی.

 

چه چیزهایی برای پرورش قارچ مورد نیاز است؟

1- یک فضای خالی همانند اتاق، زیرزمین، انبار متروکه و یا هر مکان خالی دیگر که دارای سقف مناسبی باشد. این مکان باید توانایی نگهداری دمای اتاق را داشته باشد و جلوی اختلاف شدید درجه‌ حرارت را بگیرد. لازم به ذکر است چون پرورش قارچ در محیطی بسته انجام می‌شود، لذا می‌توان آن را در هر منطقه‌ای و با هر مدل آب و هوایی کشت کرد.

2- لوازمی همانند آب‌پاش، دماسنج، رطوبت سنج، گونی، قفسه و …

3- کولر و بخاری برای تنظیم دما

4- کاه و گندم خرد شده، بذر قارچ و کیسه پلاستیکی.

مراحل پرورش قارچ

برای آن­که بیشتر با این شغل آشنا شوید، مراحل پرورش آن را به صورت کلی نیز در این قسمت می ­آورم. روش‌های مختلفی برای پرورش قارچ با توجه به موقعیت آب‌وهوایی و مدل قارچ پرورشی وجود دارد که می‌توان آنها را به رایگان، از طریق آموزش‌های موجود در اینترنت، کتاب‌هایی که در این زمینه به نگارش درآمده‌اند و سازمان فنی و حرفه‌ای به دست آورد. در ادامه به ‌صورت مختصر، یکی از روش‌های کشت قارچ تشریح می‌شود تا آشنایی کلی با مراحل پرورش یک نمونه از قارچ به نام قارچ صدفی پیدا کنید.

مرحله اول: تهیه بستر قارچ صدفی

اولین مرحله برای پرورش قارچ صدفی، قرار دادن 3 تا 4 کیلوگرم کاه خرد شده در یک گونی پلاستیکی و بستن درب آن توسط نخ نایلونی است. سپس ‌باید این گونی را در ظرفی که از قبل برای جوشاندن کاه در نظر گرفته شده قرار داد و مقداری آب به آن اضافه کرد تا گونی در آب غوطه‌ور شود. پس از جوشاندن گونی به مدت 2 ساعت (به جهت پاستوریزه کردن کاه)، گونی را برداشته و در مکانی فاقد آلودگی قرار داده‌ تا عملیات خنک‌سازی اولیه و تخلیه آب گونی صورت گیرد.

مرحله دوم: بذر زنی

پس از تخلیه کامل آب گونی محتوی کاه، گونی به مکانی بسته انتقال داده‌شده و کاه درون آن روی یک سطح ضدعفونی شده توسط الکل، پهن می‌شود تا مقدار رطوبت باقی مانده را نیز از دست بدهد. پس از این مرحله کاه خشک موجود، تبدیل به 10 تا 12 کیلوگرم کاه پاستوریزه و مرطوب شده که ‌باید با 300 تا 500 گرم بذر مخلوط شود. لازم به ذکر است برای انجام مراحل فوق، ‌باید دست‌ها به ‌صورت کامل ضدعفونی باشند.

مرحله سوم: آماده سازی کیسه کشت

مخلوط کاه و بذر حاصل در کیسه‌ پلاستیکی مجزا به ارتفاع تقریبی 80 و قطر 30 سانتی متر ریخته شده و توسط یک نخ نایلونی درب آن بسته می‌شود. در این مرحله دو نکته را باید در نظر داشت.

1- متناسب بودن ضخامت کیسه‌های پلاستیکی برای انتقال دما از محیط به بستر و بالعکس.

2- در هنگام پر کردن کیسه‌ها از فشار دادن کاه و تخلیه تمام اکسیژن موجود در کیسه، خودداری شود.

مرحله چهارم: مراحل نگهداری

کیسه آماده شده ‌باید به مدت سه هفته در دمای 24 درجه سانتیگراد و به دور از تابش مستقیم نور خورشید، تهویه و رطوبت نگهداری شود تا تارهای سفید رنگی به نام ریسه (میسیلیوم70 درصد سطح کیسه را بپوشاند. پس از آن نیز باید شکاف‌هایی به طول یک و فاصله 10 سانتی‌متر در پیرامون کیسه‌ کشت ایجاد و دما را از 24 تا 18 درجه‌ سانتی‌گراد کاهش داد.

از کارهای دیگری که برای رشد سریع‌تر قارچ‌ها باید انجام داد، اسپری‌کردن آب روی کیسه‌ها جهت افزایش رطوبت و روشن کردن یک عدد لامپ در ساعات تاریکی محل نگهداری است.

مرحله پنجم: برداشت محصول

دوره‌ برداشت محصول معمولاً طی سه چین و در سه دوره‌ 7 تا 10 روزه انجام می‌گیرد که این میزان برداشت، بالغ بر 3 تا 4 کیلوگرم قارچ تازه از هر کیسه است.

بازاریابی محصولات چگونه است؟

برای بازاریابی محصولات می‌توان آنها را به ‌صورت بسته‌بندی شده و یا حالت فله‌ای به بازار مصرف رساند. همچنین پودر قارچ، مربای قارچ، قارچ خشک و غیره نیز از محصولاتی هستند که می‌توانید در صورت علاقه، محصولات خود را به آن شکل عرضه کرده و ارزش افزوده‌ بالاتری ایجاد کنید.

نمونه سوم: کسب درآمد با پرورش بلدرچین

کشور چین سال‌هاست که شعار هر خانه، یک کارخانه شود را سرلوحه خود کرده است. ایران نیز چند سالی است که در راستای اقتصاد مقاومتی، تلاش می‌کند تا مفاهیمی همانند شعار بالا را، آرمان خود کند. پرورش بلدرچین یکی از مواردی است که، هم می‌توان آن را از دیدگاه اقتصاد مقاومتی و هم از لحاظ تلاشی برای استفاده از تمام امکانات زندگی برای کسب درآمد نگاه کرد.

سال­ ها قبل در همسایگی یکی از اقوام ما، خانواده ­ای زندگی می­ کرد که همسر خانه شغل جالبی به نام پرورش بلدرچین داشت و روزانه تعداد بالایی از این پرنده لذیذ را به همه همسایه­ ها می­ فروخت. همه از این بابت بسیار خوشحال بودند که می­ توانند گوشت مورد نیاز خانواده­ خود را از جایی تأمین کنند که مطمئن هستند، هیچ­ گونه مواد شیمیایی ندارد و کاملاً سالم است. در ادامه با ویژگی­ های این پرنده بیشتر آشنا خواهید شد و متوجه می­ شوید که چرا پرورش این پرنده در خانه بسیار آسان و پولساز است.

 

بلدرچین دارای خصوصیات منحصربه‌فردی است که توانسته پرورش این پرنده را به یک حرکت اقتصادی مناسب تبدیل کند. از جمله‌ این ویژگی‌ها می‌توان به ‌سرعت رشد بالای آن، سن پایین بلوغ جنسی، میزان تخم‌گذاری بالا، تراکم بالای پرورش و مقاوم بودن این پرنده در مقابل بیماری‌ها اشاره کرد.

 

حداقل امکانات لازم برای پرورش بلدرچین

1- یک مکان یا اتاق کوچک در حد 3×4 (12 مترمربع): در اتاقی به این اندازه می‌توان در حدود 800 بلدرچین، با استفاده از قفس‌های مخصوص بلدرچین تخم گذار، پرورش داد. ابزارهای مورد نیاز را می‌توانید از  وب سایت‌های مربوطه و یا مکان‌های فروش این تجهیزات تهیه کنید.

طراحی قفس‌های مخصوص این کار، به گونه‌ای است که برای یک کسب‌ و کار خانگی طراحی شده و تمیز و بدون بو هستند. به ‌عنوان‌ مثال، قفس‌های مخصوص این کار دارای شیبی است که به محض تخم‌گذاری بلدرچین، تخم بلدرچین‌ها غلت خورده و به جاتخمی مخصوص هدایت می‌شوند. این شکل از طراحی، پرورش دهنده را از بازکردن در قفس برای بیرون آورن تخم بلدرچین‌ها بی‌نیاز می‌کند.

2- برای کسب درآمد از طریق تخم بلدرچین‌ها ‌باید از یک بسته‌بندی شکیل تخم و یا گوشت بلدرچین (که می‌توان از مغازه‌های فروشنده ظروف پلاستیکی تهیه کرد) همراه با لیبل (که می‌توان آن را از کانون‌های تبلیغاتی با هزینه‌ای در حد 40 هزار تومان تهیه کرد) بهره برد. این کار به بازاریابی محصولات کمک بیشتری می‌کند.

 

 

درآمد این کار چقدر است؟

کسب درآمد از طریق گوشت بلدرچین در کنار تخم‌های آن، سود خوبی دارد. با توجه به این‌که بلدرچین حجم کوچکی دارد، به فضای بسیار کمتری نسبت به مرغ برای پروار کردن نیاز دارد. به ‌عنوان‌ مثال، در 10 روز اول که جوجه باید مراقبت ویژه داشته باشد، حدود 3000 جوجه را می‌توان در یک اتاق 3×4 نگهداری کرد. اگر به بازار مراجعه کنید، متوجه خواهید شد به دلیل خواص دارویی و لذیذ بودن گوشت بلدرچین، قیمت آن در حدود دو تا سه برابر گوشت مرغ است.

از مزایای مهم پرورش گوشت بلدرچین، زمان کوتاه سربریدن آنها است. این پرنده را می‌توان پس از 35 الی 45 روز سر برید. به عبارتی نقطه‌ سربه‌سر بازگشت سرمایه در حدود 40 روز است. به عبارتی اگر شما در یک دوره‌ خرید 800 جوجه با قیمتی مشخص بخرید، پس از یک دوره 40 روزه، صد درصد سرمایه‌ شما افزایش خواهد یافت. همچنین یک پرورش‌دهنده می‌تواند برای کاهش هزینه‌های خرید، از دستگاه جوجه‌کشی نیز برای تأمین جوجه استفاده کند. این دستگاه‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که یک تخم سالم را پس از 18 روز می‌توانند به جوجه تبدیل کنند.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟