کتاب بنویسید…

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

  • با تکنیک 108 سوال، در عرض یک ماه، اولین کتاب خود را بنویسید.
  • با استفاده از روش های فروش کتاب، کسب درآمد کنید.

چقدر به نویسندگی آشنایی دارید و از تکنیک­ های نوشتن مطلع هستید؟ و آیا تاکنون نوشتن را تجربه کرده اید؟ شاید با خواندن این سؤال، فکرهای متعددی در ذهنتان شکل بگیرد که ناشی از شرایط محیطی است که تا امروز در آن بوده ­اید. سوالاتی مانند این که نوشتن کتاب سخت است و حوصله می­ خواهد و یا اصلاً پیرامون چه موضوعی بنویسید و … .

احازه دهید از یک واقعیت مهم پرده بردارم. من هم هیچ­وقت فکر آن را نمی­کردم که روزی یکی از کارهایم نویسندگی شود و مرا در مجامع علمی و یا دورهمی ­ها با عنوان نویسنده بشناسند. به یاد دارم یک بار زمانی که می ­خواستم در بانک حسابی باز کنم، متصدی شعبه از من پرسید شغل شما چیست و من گفتم نویسنده. و صاحب شعبه برای مدتی چیزی ننوشت و گویی عنوان شغلی شنیده که تا آن زمان، به عنوان یک شغل نشنیده بود!!!

به شخصه خودم نمی­ دانم که از چه زمانی بود که به خواندن کتاب علاقمند شده بودم و از چه زمانی روزانه چند ساعت و یا بیشتر کتاب می ­خواندم اما از آن جهت که ناب ­ترین اطلاعات را همیشه از کتاب­ها می گرفتم، کتاب همیشه برای من مقدس بوده است.

اولین کتاب من، کتاب درآمدهای رویایی بدون سرمایه بود که به محض اتمام دوران سربازی، از نیمه­ های سال 94 شروع به نوشتن آن کردم و ظرف بازه­ ای 6 ماهه توانستم آن را به انتها برسانم. امروز پس از مدت­ ها از انتشار چاپ کتاب اولم، می خواهم به صورت کامل در رابطه با دلایل نوشتن کتاب، میزان درآمد ناشی از آن، مشکلات و معضلات نویسنده و همه چیزهایی که به عنوان یک نویسنده احتمالاً درگیر شوید بنویسم.

 آیا نوشتن کتاب سخت است؟

من همیشه کتاب­ ها را دوست داشتم­ و تاکنون نیز کتاب­ های بسیار زیادی را خوانده ­ام. تقریباً 6 سال قبل از نوشتن اولین کتابم، تمام خاطرات روزانه و عقاید خود را نسبت به مسائل مختلف در یک دفتر می نوشتم و هیچ مشکلی برای روی کاغذ آوردن آن­چه در ذهنم می­ گذشت، نداشتم اما جالب است بدانید که نوشتن اولین کتابم، شش ماه زمان برد. این زمان نسبتاً زیاد برای فردی همانند من بود که سال­ ها هم می­ خواندم و هم می­ نوشتم. در واقع، اولین درس نویسندگی را پس از نوشتن اولین کتابم آموختم که برای نوشتن کتاب، می ­بایست علاوه بر ایده، برنامه و استراتژی نوشتن داشت و شاید بدترین حالت نوشتن برای کسی که می‌خواهد اولین کتاب فوق‌العاده خود را به رشته‌ تحریر درآورد، این باشد که پشت سیستم بنشیند و بدون هیچ‌گونه برنامه و استراتژی، شروع به نوشتن کند، زیرا اگر شخصی با روش‌های خوب نوشتن آشنا نباشد، به سختی قادر خواهد بود در یک زمان مشخص، کتاب خوب و منسجمی بنویسد. بنابراین قدم اول برای آن­که بخواهید نویسنده‌‌ای خوب باشید، این است که همانند هر حرفه‌ دیگری، روش‌های نوشتن و نویسندگی را قبل از اقدام به نوشتن کتاب فرابگیرید.

منظور خود  از استراتژی نوشتن را با معرفی یک مدل استراتژی قوی نوشتن باز می­ کنم تا متوجه استراتژی­ های نوشتن بشوید. این استراتژی همان استراتژی قدرتمندی است که افراد معروف گاه در کمتر از یک ماه، کتابی چند صد صفحه­ ای می­ نویسند. این استراتژی به این صورت است:

 

1- در مرحله اول 6 ایده مهمی که پیرامون موضوع کتاب، نمی ­توان از آن­ها صرفنظر کرد بنویسید.

2- در مرحله دوم برای هر کدام از این 6 ایده، 3 زیر مجموعه را که نمی­ توان از آن­ها صرفنظر کرد ­نویسید.

3- در مرحله سوم برای هر کدام از زیرمجموعه ­ها، 6 سوال مهمی که نمی ­توان از پاسخ به آن­ها صرفنظر کنید بنویسید.

 

در پایان شما 108 سوالی دارید که پاسخ های کوتاه به آن­ها تبدیل به یک کتاب می­ شود! شاید بپرسید منظوم از 108 سوال چیست. طبق ضرب پایین شما 108 سوال دارید که با پاسخ به آن­ها، کتاب مختصر و مفیدتان آماده است.

6 ایده اصلی × 3 زیرمجموعه برای هر ایده × 6 سوال مهم برای هر زیرمجموعه = 108 سوال

اگر قصد نویسندگی و کسب درآمد از طریق نوشتن کتاب را دارید، در ابتدا بهتر است از مطالعه‌ کتاب‌هایی که روش‌های نوشتن را آموزش می‌دهند، شروع کنید و پس از آن‌که با روش‌های نوشتن کتاب آشنا شدید، شروع به نوشتن موضوع مورد علاقه خود کنید.

پس از نوشتن کتاب…

اما پس از آن که متن اولیه کتاب خود را آماده کردید، ‌باید به دنبال یک ناشر خوب بگردید. ناشرها معمولاً به دو صورت با یک کتاب‌ برخورد می‌کنند. یا حاضر می‌شوند روی کتاب شما سرمایه‌گذاری کرده و با هزینه‌ خود، کتاب‌تان را چاپ کنند و حتی تمام کارهای بازاریابی آن را نیز انجام دهند و یا اینکه با یک هزینه‌ توافقی، تمام کارهای ثبت و چاپ کتاب‌های‌تان را انجام داده و سپس کتاب‌ها را برای در اختیار خودتان بگذارند.

هر دو حالت خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد. به ‌عنوان‌ مثالر، اگر ناشر روی کتاب‌تان سرمایه‌گذاری کند، تنها چند درصد از قیمت پشت جلد را به شما می‌دهد، امّا شما از تمام زحمت‌های بازاریابی و فروش کتاب راحت می‌شوید. همچنین اگر تمام هزینه‌های آماده شدن کتاب را خودتان بدهید، می‌توانید با فروش کتاب‌تان معمولاً بالای 40 درصد قیمت پشت جلد سود داشته باشید.

 

اگر واقعیت را بخواهید، نوشتن کتاب تمام ماجرای یک نویسنده نیست و اگر شما در هر کدام از مراحل انتخاب ناشر، نوشتن متن قرارداد کتاب، کیفیت، جلد، صفحه آرایی و بازاریابی کتاب اشتباه کنید، امکان دارد تمام زحمات­تان در نوشتن یک کتاب خوب از بین برود.

 

این نکته را از آن جهت می­گویم که متاسفانه همین اتفاق برای کتاب اول من به وقوع پیوست و علی رقم این­که همه مراحل نوشتن کتاب، طراحی جلد و بازاریابی به خوبی انجام شد، در متن قراردادی که با ناشر بسته بودم، امتیازاتی را به او دادم که در نهایت چاپ آن کتاب را با توقف روبرو نمود! امتیازاتی همانند این که ناشر مخیر (مجاز) است چاپ­ های بعدی کتاب را چاپ کند یا نکند. و یا اینکه ناشر در ازای سرمایه­ گزاری که روی کتاب می­ کند، امتیاز تمام چاپ ­های بعدی کتاب نیز دارد و این که اگر روزی، مشکلی در رابطه با کتاب پیش آید؛ مدیر انتشارات داور حل مسئله خواهد بود!

احتمالا در نگاه اول بگویید که پذیرفتن این چنین مفادی در قرارداد چاپ یک کتاب از من بعید است اما اتفاقی که برای اولین کتاب اکثر نویسندگان خوب می­ افتد همین است و باید متن قرارداد را قبل از امضا حتماً به چند فرد مطمئن و با تجربه (حتی وکیل) نشان دهید.

اگر کسی از من بپرسد که چگونه کتاب خود را چاپ کند؛ چند توصیه به او می­ کنم. اول این که اگر قدرت بازاریابی کتاب را دارید، سرمایه­ گذاری روی کتاب را خودتان انجام دهید حتی اگر مجبور شوید برای چاپ کتاب پول قرض بگیرید، اما اگر فکر می­ کنید که قدرت بازاریابی کتاب را ندارید حق چاپ را به انتشارات بدهید تا کتاب­تان را چاپ کرده و به فروش برساند. ذکر این نکته مهم است که انتشارات در متن قرارداد باید ذکر کند که کتاب به محض تمام شدن چاپ اول، حتماًتجدید چاپ خواهد شد. نکته دیگر این که تلاش کنید کتاب­تان را به انتشاراتی بدهید که در نمایشگاه­ های کتاب حضور فعال دارد و همچنین قدرت پخش خوبی نیز داشته باشد.

پس از چاپ کتاب، اگر قصد دارید کار فروش کتاب­تان را خودتان انجام دهید راه‌های زیادی وجود دارد. به ‌صورت کلی برای فروش یک کتاب ‌باید بتوان آن را به جامعه معرفی کنید. همین که این موضوع را متوجه شوید، نصف راه را رفته‌اید!

در حال حاضر، با توجه به تعداد زیاد راه‌های معرفی خود و مطالب کتاب به دیگران، این کار بسیار آسان شده است. شبکه‌های اجتماعی، وب سایت، وبلاگ و تبلیغات اینترنتی تماماً راه‌هایی هستند که می‌توانید از آنها برای معرفی کتاب خود به جامعه استفاده کنید.

البته حالت سومی نیز وجود دارد که ناشر به قیمت مشخصی، کل مطالب کتاب شما را از شما خریداری می کند و هنگام انتشار هیچ نامی از شما روی جلد کتاب برده نمی‌شود. در این حالت، ناشر با پرداخت هزینه‌ای، مالک مادی و معنوی تمام مطالب شما خواهد شد که توصیه نمی ­شود.

 

 

آیا با نوشتن یک کتاب خوب می‌توان سودی میلیونی به دست آورد؟

برای آن‌که بتوانید از نشر کتاب خودتان سود چشم گیری ببرید، ‌باید چند نکته را در نظر داشته باشید:

1- اگر واقعاً به کارتان اعتماد دارید، پول چاپ آن را، خودتان بدهید. این کار باعث می‌شود، 30 تا 40 درصد سود فروش کتاب در جیب خودتان برود و از چاپ­ های بعد خیالتان راحت باشد.

2- بتوانید بازاریابی کتاب را انجام داده و کتاب‌های خودتان را به فروش برسانید.

3- بتوانید از اعتباری که کتاب‌تان برای شما ایجاد می‌کند، استفاده کنید. برگزاری سمینار و برگزاری کلاس آموزشی از اعتبارهایی هستند که یک کتاب خوب برای شما به ارمغان می‌آورد. در واقع کتاب اولین حلقه ارتباط شما با مشتری­ هایتان است که می ­بایست با ارائه خدمات بعدی، سود واقعی بعدی را ببرید.

چگونه من توانستم در مدت 3 ماه چاپ اول کتاب اولم را تمام کنم؟

اگر بتوانید کتاب­تان را به خوبی بنویسید، با یک انتشارات قرارداد خوبی بنویسید و کتاب­ هایتان را چاپ کنید، مهمترین دغدغه شما پس از چاپ کتاب­تان، این می­ شود که چگونه کتاب­های خود را بفروشید و شاید اولین آرزوی شما این شود، که به سرعت کتاب­ را وارد چاپ دوم کنید.

اما می­ خواهم یک مژده به شما بدهم؛ فروش کتاب در صورتی کار سختی نیست که قبل از آماده شدن، فکر فروش آن را نیز بکنید همان گونه که من چندین ماه قبل از آماده شدن کتاب اولم، فکر فروش آن را کرده بودم. در واقع از چند ماه قبل، کانال تلگرامی خود را تأسیس کردم و مدام روی افزایش تعداد عضو­های آن کار کرده و این نوید را می­ دادم که به زودی کتاب اولم که یک شاهکار است، آماده خواهد شد و می ­توانید آن را سفارش دهید. در واقع بازاریابی کتاب را قبل از آماده شدن آن به صورت گسترده انجام داده بودم و آن روزی که کتاب دستم رسید، صدها مشتری دست به نقد ساخته بودم که انتظار آن را می­ کشیدند.

اما یکی از مهم ترین موضوعات در فروش کتاب که یک محصول فیزیکی است، انتخاب آسان ­ترین، سریع­ ترین و بهترین شیوه رساندن کتاب به دست مشتری­ ها است. در فصل آینده، در رابطه با شرکت­ های واسطه پستی صحبت خواهم کرد. این شرکت ها تمام کارهای انبارداری، بسته بندی، ارسال و دریافت محصولات فیزیکی را با کمترین هزینه و بالاترین قیمت و کیفیت، انجام می ­دهند. من نیز با شرکت واسطه پستی راگا قرارداد بستم تا کار ارسال کتاب ­هایم را انجام دهد و تنها مشغولیت ذهن من معرفی کتاب­ هایم باشد.

بنابراین کاری که پس از چاپ کتابم انجام دادم، معرفی و تبلیغ کتابم در کانال های تلگرامی و گرفتن نظرات مثبت خریداران کتاب بود که دوباره روی کانال، برای ترغیب دیگران به خرید انجام می­گرفت. این استراتژی به خوبی جواب داد و چاپ اول کتاب، در کمتر از 3 ماه به پایان رسید.

 

تمرین
موضوعی که به آن علاقه ­مند هستید را انتخاب کنید و به همان شیوه 108 سوالی که در این قسمت معرفی شد، 108 سؤال برای را تعیین کنید. اگر به این سؤال­ ها پاسخ بدهید، یک ماه دیگر اولین کتاب خود را آماده انتشار دارید.

ترتیب پیشنهادی ما برای کسب درآمد

دیدگاه شما چیست؟