طلا

طلا برای سرمایه‌گذاری

طلا برای سرمایه‌گذاری به‌عنوان یکی از بهترین و امن‌ترین، سرمایه‌گذاری در ایران شناخته می‌شود. و به صورت‌های مختلفی می‌توان این ماده گران‌بها را، سرمایه‌گذاری کرد و از سود حاصله آن بهره برد ؛ در این روش که بسیار عامه‌پسند و سنتی است و افراد زیادی در ایران از طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند می‌توان از دو طرف سود برد، از طرفی طلا به‌عنوان کالایی زینتی برای خانم‌ها بسیار ارزشمند و پرمصرف می‌باشد و از طرفی همین طلا برای سرمایه‌گذاری بسیار پرسود و فایده می‌باشد در ادامه می‌خواهیم درباره سرمایه‌گذاری طلا و روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری این  ماده ارزشمند صحبت کنیم و مزایا و معایب آن را برای شما شرح دهیم پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین روش‌های طلا برای سرمایه‌گذاری چیست؟

خرید مستقیم طلای فیزیکی برای سرمایه‌گذاری :

خرید مستقیم طلا برای سرمایه‌گذاری یک روش سنتی بوده و در میان بسیاری از افراد به‌ویژه نسل‌های قبل طرفداران بسیاری دارد. ازآنجایی‌که تشخیص طلای اصل از تقلبی تنها توسط افراد حرفه‌ای انجام‌شده و برای هرکسی مقدور نیست، برای جلوگیری از خطر خرید طلای تقلبی و عیار اشتباه لازم است حتماً به مراکز معتبر مراجعه کنید. در این روش سرمایه‌گذاری می‌توانید طلا با وزن، عیار و قطر متفاوت خریداری کنید. همچنین علاوه بر طلاهای زینتی امکان خرید سکه تمام بهار آزادی، نیم‌سکه بهار آزادی، ربع‌سکه بهار آزادی، سکه گرمی و ششم طلا نیز وجود دارد. ازآنجایی‌که نگهداری طلای فیزیکی و حفظ امنیت دارایی دشواری‌های خاص خود را دارد، این گزینه سرمایه‌گذاری در طلا، برای برخی از افراد مناسب نیست . از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این روش می‌توان به عدم نیاز به تجربه و دانش خاص، روشی آسان و سریع، وجود مراکز معتبر و در سطح شهرهای بزرگ و کوچک و امکان فروش سریع طلا به طلافروشان اشاره کرد.

خرید گواهی سپرده طلا برای سرمایه‌گذاری:

گواهی سپرده به اوراق بهاداری گفته می‌شود که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار مشخصی از یک نوع دارایی (کالا) خاص است. پشتوانه این نوع دارایی قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تائید بورس کالا صادر می‌شوند. درنتیجه می‌توان گفت گواهی سپرده طلا نیز یک نوع اوراق بهادار و موید مالکیت دارنده آن بر سکه طلا است. از آنجایی خریدوفروش گواهی سپرده طلا در بستر بازار بورس انجام می‌شود، لازم است قبل از اقدام به خرید، کد بورسی دریافت کنید. این روش طلا برای سرمایه‌گذاری از امنیت بیشتری در بازار برخوردار می‌باشد و محبوبیت و نقد شوندگی بالایی در میان سرمایه‌گذاران بورس دارد، از طرفی نیاز به حمل فیزیکی طلا ندارد و از سرقت و گم‌شدن دارایی جلوگیری می‌کند و از همه مهم‌تر از پرداخت مالیات معاف است و کارمند کمتری پرداخت می‌کند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا برای سرمایه‌گذاری:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا که در سطح بازارهای مالی جهان ، یکی از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قابل معامله (ETF) در بورس کالا بشمار می‌آیند. این روش یکی از روش‌های رایج طلا برای سرمایه‌گذاری بوده و برای افرادی که دانش، مهارت و تجربه کافی در خصوص فعالیت در بورس را ندارند، مناسب‌ترین گزینه است. چراکه فعالیت در بورس پیچیدگی‌های خاص خود را داشته و بدون یادگیری و کمک از دانش متخصصان ممکن است با ضرر و زیان مواجه شوید. خبر خوب اینکه در این روش سرمایه‌گذاری، سرمایه مشتریان به دست افراد متخصص سپرده می‌شود. به‌این‌ترتیب کارشناسان این صندوق‌ها به‌جای خرید سهام، سرمایه مشتریان را بر روی اوراق مبتنی بر سکه طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند. از مزایای طلا برای سرمایه‌گذاری از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری عبارت‌اند از: کسر کارمزد کم، ریسک کم، نقد شوندگی بالا، امکان معامله سریع در بورس، نگهداری آسان .

سرمایه‌گذاری در طلای نو زینتی:

در بازار طلا با خرید طلای زینتی در کنار استفاده شخصی، می‌توانید ارزش پول خود را حفظ کنید. اما در این روش در زمان خرید هزینه‌های مازاد بر اصل طلا نظیر اجرت ساخت، سود طلافروش، مالیات و وزن سنگ‌های غیر اصل بسیار زیاد است که این موارد در هنگام فروش از قیمت آن کسر می‌شود. به همین علت، خرید طلای زینتی برای سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت گزینه مناسبی نیست. مزیت‌های طلا برای سرمایه‌گذاری در طلای زینتی شامل: امکان استفاده شخصی پس از خرید، عدم محدودیت خرید طلای زینتی برای سرمایه‌گذاری، حفظ ارزش پول در بلندمدت می‌باشد.

از معایب سرمایه‌گذاری در طلای زینتی می‌توان به پرداخت هزینه‌های مازاد بر اصل طلا مانند اجرت ساخت، سود فروشنده، مالیات و وزن سنگ‌های غیر اصل کسر هزینه‌‌های اضافی در زمان فروش، بازدهی و سود سرمایه‌گذاری پایین در کوتاه‌مدت اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری در طلای دست‌دوم :

طلای دست‌دوم که با نام طلای بدون اجرت نیز شناخته‌شده است، به طلایی گفته می‌شود که از طرف مصرف‌کننده فروخته‌شده و توسط مغازه‌دار خریداری و مجدد به شخص دیگری به فروش می‌رسد. خرید طلای دست‌دوم در سال‌های اخیر بسیار زیاد شده است، زیرا علاوه بر سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول خود می‌توانید از آن برای مصارف شخصی نیز استفاده کنید.

 

سرمایه‌گذاری در طلای آب‌شده

طلای آب‌شده را می‌توان بهترین روش طلا برای سرمایه‌گذاری، دانست زیرا اجرت ساخت و مالیات ندارد و تنها قیمت طلای خام را می‌پردازید. اما برای جلوگیری از تقلب، بهتر است، از فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید. طلای آب‌شده درواقع از آب‌کردن طلاهای آسیب‌دیده و غیرقابل فروش در کوره‌های ریخته‌گری به دست می‌آید و یکی از روش‌های محبوب سرمایه‌گذاری در بازار طلای ایران است؛ زیرا در این روش فقط قیمت طلای خام را می‌پردازید و مالیات و اجرت ساخت ندارد. به همین دلیل می‌توان آن را بهترین روش سرمایه‌گذاری در طلا دانست؛ زیرا مزایای آن بسیار زیاد بوده و معایب آن نیز به‌راحتی قابل‌حل است.

سرمایه‌گذاری سکه

خرید سکه طلا، به دلیل ارزش ذاتی آن کالایی کم ریسک به شمار می‌رود و با توجه به رشد تورم در کشور، قیمت سکه همواره در حال افزایش بوده است، به همین دلیل بسیاری از افراد این روش طلا برای سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند.

سرمایه‌گذاری شمش طلا

یکی از روش‌های طلا برای سرمایه‌گذاری  خرید شمش است. شمش، طلای خام و مذابی است که در قالب‌های مشخص و استاندارد ریخته شده و به‌صورت وکیوم شده به فروش می‌رسد. همچنین بر روی این محصولات اطلاعاتی نظیر عیار، نام شرکت تولیدکننده، لوگو شرکت، وزن و کد شناسایی برای جلوگیری از تقلب حک‌شده است.

مزایا کلی طلا برای سرمایه‌گذاری:

مزایای طلا برای سرمایه‌گذاری  به‌عنوان یک کالای جهانی و با مقبولیت عام قابلیت نقد شوندگی بالایی داشته و حتی اوراق سکه و واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا را به‌محض تصمیم برای فروش می‌توان به پول نقد تبدیل کرد حال‌آنکه بازارهای موازی مانند مسکن، سهام، خودرو و … برای فروش دارایی نیاز به زمان و پیدا شدن متقاضی خرید دارند. بازار طلا یکی از بزرگ‌ترین و نقد شونده ترین بازارهای جهانی است.

بازار طلا یک بازار با ریسک غیر سیستماتیک است به این معنی که نزول بازارهای موازی روی بازار طلا تأثیرگذار نبوده و اصولاً بازار طلا با بازارهای دیگر همبستگی منفی دارد. ازاین‌جهت بسیار مهم است که در سبد سرمایه‌گذاری بخشی از سرمایه به طلا اختصاص داده شود تا در صورت نزول بازارهای دیگر از سرمایه در مقابل ضرر و زیان‌های کلان محافظت شود.همچنین از دیرباز هم طلا به‌عنوان سپری برای تأمین امنیت سرمایه به کار می‌رفته و این موضوع سابقه طولانی دارد. طلا کالایی با موارد مصرف بیش از استفاده زینتی است و اهمیت طلا در صنایع مختلف موجب افزایش خواستار این کالا و سهم داشتن آن در سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ‌شده است. اعتماد عمومی به بازار طلا بسیار زیاد است و این موضوع در مواقع بروز بحران، آشفتگی در سایر بازارها، افزایش ناگهانی قیمت‌ها، فروپاشی نظام‌های مالی و ناآرامی‌های سیاسی و همزمان افزایش تقاضای طلا مشخص می‌شود.

معایب طلا برای سرمایه‌گذاری:

بازار طلا برای سرمایه‌گذاری در نگاه سرمایه‌گذاران عموماً با افق دید بلندمدت مناسب است و ممکن است در کوتاه‌مدت سود چندانی را تضمین نکرده یا گاها موجب ضرر هم بشود بنابراین سرمایه‌گذاری در این بازار برای کوتاه‌مدت ریسک بالایی داشته و توصیه نمی‌شود. طلای فیزیکی برعکس بازاری مانند بازار سهام که امکان معامله در واحدهای کوچک و بزرگ را فراهم می‌کند، از این امکان بی‌بهره است، به این معنی که نمی‌توان فقط بخشی از یک سکه طلا را فروخت. خطر دیگری که سرمایه‌گذاران بالقوه در این بازار را تهدید می‌کند امکان خرید طلای تقلبی است که لزوم مراجعه به فروشگاه‌های معتبر و خرید از افراد معتمد را پیش می‌کشد. از دیگر معایب ورود به بازار طلا، اثرپذیری بالای آن از اخبار و حوادث جامعه و بین‌الملل است به‌طوری‌که اخبار موجود می‌تواند باعث نزول ناگهانی و غیرقابل‌پیش‌بینی ارزش این کالا شود. همچنین سرمایه‌گذاری تمام سرمایه‌بر روی طلا به علت نوسانات شدید این بازار و تأثیرپذیری بالایی که از اخبار و نرخ ارز دارد گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسد.

بنابراین می‌توان از طلا برای سرمایه‌گذاری از پرسودترین و کم ریسک ترین روش‌های سرمایه‌گذاری نام برد. اما فراموش نکنید که این طلا برای سرمایه‌گذاری نیز مانند سایر روش‌ها نیازمند تحقیق می‌باشد پس قبل از هرگونه اقدامی حتماً از افراد متبحر مشاوره بگیرید.

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا