ارز دیجیتال

آشنایی با رمزارز ایرانی

در عصر حاضر، مطلع بودن از دنیای اقتصاد دیجیتال، به‌­خصوص آشنایی با رمزارز ایرانی، یکی از لازمه­‌های پیشرفت است تا با استفاده از این بازار و توانایی بهره‌­مندی از امکانات آن، زندگی و آینده بهتری برای خود و عزیزان خود بیافرینیم. زیرا اقتصاددانان بر این باورند که در آینده­‌ای نه­ چندان دور، حداکثر مبادلات و معاملات، در دنیای ارزهای دیجیتال به انجام خواهند رسید.

فهرست مطالب:

 • رمزارز چیست و چگونه عمل می­‌کند؟
 • آیا رمزارز همان ارز دیجیتال است؟ ویژگی­‌های رمزارز
 • آیا دنیای رمزارزها از امنیت برخوردار است؟
 • آشنایی با رمزارز ایرانی
 • رمزارز ایرانی از چه ویژگی‌­هایی برخوردار است؟
 • انواع رمزارزهای ایرانی موجود؛ اشاره­‌ای به فواید رمزارز ایرانی
 • جمع‌­بندی

به‌منظور آشنایی و درک هرچه بیشتر رمزارز ایرانی، در ابتدا لازم است اطلاعاتی کلی دررابطه‌با رمزارزها، چالش‌ها و جرایم پیرامون آن و نکات مربوط به دنیای ارز دیجیتال کسب نمایید.

رمزارز چیست و چگونه عمل می­‌کند؟

اگر تجربه خرید از خارج کشور را دارید، می‌­دانید که تبدیل ریال به ارز موردنظر و آشنایی با شرکت واسطه مورد اطمینان برای پرداخت مبلغ به شرکت خارجی، چه مشقت­‌هایی به دنبال دارد. علاوه بر این دردسرها، پرداخت هزینه اضافی به علت حق واسطه‌­گری شرکت داخلی نیز یکی دیگر از مسائلی است که باید از سر بگذرانید تا بتوانید به کالا یا محصول موردنظر، دسترسی یابید. تحریم­‌های موجود نیز روزبه‌روز دسترسی‌­ها را سخت­‌تر می‌کند و طاقت خریدار را تنگ­‌تر می‌­کنند.

این مشکلات نیازمند راهکاری است تا افراد بتوانند آزادانه‌­تر و راحت‌­تر به خریدوفروش بپردازند و اقتصاد وارد مرحله جدیدی گردد. درست همین­جا بود که ارز دیجیتال به بازار معرفی شد تا افراد بتوانند با آزادی بیشتری به مبادلات در دنیای مجازی بپردازند. ارز دیجیتال، ارزی است که تنها در دنیای مجازی سندیت دارد و افراد می‌توانند به‌وسیله آن، در دنیای مجازی به خریدوفروش بپردازند و همچنین با سرمایه­‌گذاری بر روی خود این ارز، به سود برسند.

لازم به ذکر است که امکان خرید رمزارز توسط ارزهای موجود در دنیای فیزیکی وجود دارد که این عمل در صرافی­‌های مخصوص خرید رمزارز دیجیتال صورت می­‌گیرد و افراد می‌­توانند با تبدیل ارزهای خود به رمزارز، از قابلیت­‌های آن در دنیای مجازی بهره‌­مند گردند.

تعریف رمزارز

رمزارزها در واقع کدهای پیچیده­‌ای هستند که برای رمزگذاری و انتقال اطلاعات حساس استفاده می‌شوند و درنتیجه امنیت آنان را حفظ می‌کند و افزایش می­‌دهد. درضمن، اطلاعات و هویت افراد استفاده‌کننده از آن مخفی باقی­ می‌ماند و درنتیجه ردیابی آنان توسط افراد و کشورها بسیار دشوار است. با استفاده از رمزارزها می­‌توان فارغ از هویت و ملیت به معاملات موردنظر پرداخت و تحریم‌­های موجود را دور زد.

در دنیای رمزارزها، قوانین تنها همان قوانین کدها و رمزهای پیچیده ریاضی است و توسط آنان ارزیابی و کنترل می‌­شوند و درنتیجه هیچ سازمان یا کشوری بر آن تسلط و کنترل ندارد. آشنایی با رمزارز ایرانی، به‌عنوان یکی از رمزارزهای موجود، در راستای بهره‌­مندی هرچه بیشتر شما از این بازار، سودمند خواهد بود.

آیا رمزارز همان ارز دیجیتال است؟ ویژگی­‌های رمزارز

رمزارز در تمام توصیفات فوق با ارز دیجیتال هم­‌خوانی دارد، چرا که یکی از زیرمجموعه‌­های ارز دیجیتال است؛ اما بااین‌وجود در برخی ویژگی­‌های جزئی با ارز دیجیتال متفاوت است که در ادامه بدان‌­ها خواهیم پرداخت.

 • غیرمتمرکز بودن

رمزارزها برخلاف ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند. متمرکز بودن ارز بدان معناست که معادلات انجامی درون‌شبکه‌ای، توسط یک سازمان متمرکز مانند بانک مرکزی، تنظیم می‌­گردد. ارزهای دیجیتال متمرکز بوده درحالی‌که رمزارزها توسط خود کاربران اداره و تنظیم گشته و غیرمتمرکزند.

 • شفافیت

در ابتدا لازم است تا منظور خود را از شفافیت مشخص نماییم. شفافیت در دنیای دیجیتال بدین معناست که می­‌توان تمامی تراکنش‌­ها و معاملات یک کیف پول و کاربر آن را مشاهده نمود؛ زیرا تمامی این دادوستدها در زنجیره عمومی رمزارزها یا بلاک‌چین (Block chain) قرار می‌­گیرند. یکی از تفاوت‌­های رمزارز با ارز دیجیتال در همین شفافیت است؛ بدین‌گونه که معاملات رمزارزها دارای شفافیت است؛ اما برای ارزهای دیجیتال این­‌گونه نیست و اطلاعات معادلاتی هر کاربر محرمانه می‌­ماند.

 • تحت کنترل مرکزی نبودن

همان­گونه که پیش­تر گفتیم، رمزارزها توسط هیچ سازمانی کنترل و نظارت نمی­‌شوند و تنها توسط کاربران و قوانین مربوط به دنیای رمزارزها که حاکی از ریاضیات و رمزها است و انجمن­‌های درونی، ارزیابی و کنترل می­‌گردند. درحالی‌که ارزهای دیجیتال از این قاعده مستثنی است و توسط مرجعی مرکزی کنترل می‌­شوند که قادر به آن‌اند معادلات را به درخواست کاربر یا برخی مقامات لغو و یا مسدود نمایند.

 • قانون­گذاری توسط دولت

اگرچه اکثر کشورها و نهادهای نظارتی مربوطه درصدد قانون­گذاری و وضع قوانینی در جهت پیگیری و شکل­‌دهی اصول برای ارزهای دیجیتال و به­‌خصوص بلاک‌چین‌ها هستند، اما هنوز قانون­‌گذاری دقیقی شامل رمزارزها نمی‌­باشد.

از جمله دیگر ویژگی‌­های دنیای رمزارزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیازی نیست حساب کاربری‌تان، شامل نام و نام خانوادگی باشد

در دنیای هوش مالی ارزهای دیجیتال، همچنین رمزارزها، نیاز به ارائه تمام اطلاعات هویت حقیقی­تان ندارید و می­‌توانید تنها با داشتن نام مستعار و به‌صورت کاملاً یا نیمه ناشناس به دریافت و ارسال ارز و معادلات بپردازید.

 • همتا به همتا بودن انتقالات و عدم وجود شخص ثالث

مبادلات مجازی در دنیایی غیر دنیای رمزارزها، نیاز به شخص ثالثی مانند بانک دارد که نقش واسطه و معتمد را ایفا می‌­کنند و اما در دنیای رمزارزها انتقالات به طور مستقیم بین افراد منتقل می‌شود و شخص ثالثی به­ عنوان واسطه و یا برای کنترل و نظارت وجود ندارد و کنترل حساب و اطلاعات فرد فقط دست خودشان است.

 • تراکنش‌­ها غیرقابل‌برگشت هستند

اگر پس از تأیید انتقال، تراکنشی ناخواسته صورت گیرد، امکان بازگشت رمزارز وجود ندارد مگر اینکه گیرنده را راضی به بازگشت رمزارز فرستاده نمایید. درصورتی‌که در صورت انتقال وجه به حسابی اشتباهی، در صورت عدم رضایت بازگشت وجه توسط فرد گیرنده، می­‌توان با شکایت و پیگیری قضایی مال خود را زنده نمود؛ بنابراین لازم است پس از اطمینان کامل، انتقال رمزارز را تأیید نمایید.

آیا دنیای رمزارزها از امنیت برخوردار است؟

ازآنجایی‌که تراکنش‌­ها در قالب بلاک‌چین‌ها مستندسازی می‌شود و توسط کدگذاری­‌های پیچیده مهروموم می‌شود، می­‌توان گفت از امنیت بالایی برخوردار است. بااین‌وجود هستند هکر­های قوی یا سیستم‌­هایی که برای دستبرد در رمزارزها و بلاک‌چین‌ها روش‌های خود را می‌­سازند. ازاین‌رو باید به پروتکل‌­هایی که بلاک­چین برای حفظ امنیت به شما ارائه می‌دهد که شامل هش، کلید عمومی و کلید خصوصی است، پایبند باشید و راهکارهای افزایش امنیت حساب و کیف پول خود را به کار ببرید.

برای آشنایی با رمزارز ایرانی، لازم بود تا با ویژگی‌­های کلی رمزارزها آشنا باشید. در ادامه بیشتر به رمزارز ایرانی خواهیم پرداخت.

آشنایی با رمزارز ایرانی

اندکی پس از ظهور رمزارزها، برخی کشورها رمزارزهای ملی خود را به بازار جهانی معرفی نمودند که ایران نیز در کنار چین و روسیه، جزوی از این لیست بود. رمزارز ملی برخلاف ارز دیجیتال که پشتوانه‌­ای ندارد، ارز ملی کشور خود را به­‌عنوان پشتوانه دارا است و همچنین توسط دولت توزیع و کنترل می‌گردد.

در واقع در حال حاضر از رمزارز ایرانی برای انتقالات بین‌بانکی استفاده می‌شود؛ اما کارشناسان فعال در این حوزه بر آنند مردم را به استفاده و خریدوفروش رمزارز ایرانی ترغیب نمایند تا در آینده قدرت این رمز افزایش یابد و به روشی برای انتقالات بین افراد در جامعه بدل شود و در راستای بهبود اقتصاد و کاهش تورم کمک شایانی نماید.

رمزارز ایرانی از چه ویژگی­‌هایی برخوردار است؟

برای آشنایی با رمزارز ایرانی، لازم است تا از ویژگی­‌های آن مطلع باشید. ازاین‌رو لازم است با ادامه این مقاله همراهی نمایید. تاکنون از ویژگی­‌های رمزارزها صحبت نمودیم؛ اما رمزارز ایرانی به ­عنوان رمز ارزی نوپا، دارای ویژگی­‌های مخصوص به خود است که برای آشنایی هرچه بیشتر با آن نیاز است تا از این ویژگی­‌های آن آگاهی یابید تا بتوانید هنگام خرید رمزارز، دست به بهترین تصمیم زنید.

 • متمرکز بودن رمزارز ایرانی

رمزارز ایرانی برخلاف رمزارزهای دیگر که به بیان ویژگی‌های آنان پرداختیم، مانند ارز دیجیتال متمرکز هستند و توسط بانک مرکزی کنترل و توزیع و ارزیابی می­‌گردد. علاوه بر این بانک مرکزی به نگهداری سوابق تراکنش‌­ها و تأیید آنها پرداخته و بر آنان نظارت به عمل می‌­آورد.

 • ریال به ­عنوان پشتوانه رمزارز ایرانی

برخلاف سایر رمزارزهای غیر ملی که تراکنش­ و فعالیت کاربران آنها پشتوانه رمزارز است، واحد پول کشور یعنی ریال به­ عنوان پشتوانه برای رمزارز ایرانی قرار داده شده است. این ویژگی یکی از ضعف­‌های رمزارز ایرانی شناخته شده زیرا ریال پشتوانه ضعیفی برای رمزارز محسوب می­شود.

 • غیرشفافیت رمزارز ایرانی

شفافیت رمزارز ایرانی همانند ارز دیجیتال و برخلاف سایر رمزارزها، بر عهده بانک مرکزی است درنتیجه تراکنش­‌های کاربران بر روی بلاک‌چین، بر دیگر کاربران مستور بوده و دسترسی نخواهند داشت که همین امر آن را غیرقابل‌استخراج نموده؛ زیرا بر روی بلاک‌چین خصوصی پیاده­سازی شده است.

 • نقدنشدن رمزارز ایرانی در دیگر کشورها

رمزارز ایرانی جهت استفاده کاربران در داخل ایران طراحی شده و در خارج از مرزهای این کشور قابلیت تبدیل به وجه نقد را ندارد.

انواع رمزارزهای ایرانی موجود؛ اشاره‌­ای به فواید رمزارز ایرانی

تا اینجا مقاله از رمزارز ایرانی و ویژگی­‌های آن گفته شد. حال وقت آن است که درمورد انواع رمزارزهای ایرانی که در حال فعالیت هستند سخن بگوییم:

رمزارز IRRCD

از ویژگی­‌های این رمزارز می­‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه‌­اندازی شده در بستر بلاک‌چین و بر مبنای صرافی­‌های غیرمتمرکز
 • قابل‌معامله در صرافی‌­های ارز دیجیتال ایران
 • قابل‌معامله در انواع بازارهای پولی بین­‌المللی
 • محدودیتی در عرضه و تقاضا ندارد.
 • همان‌گونه که دررابطه‌ با رمزارز ایرانی گفته شد، فاقد قابلیت استخراج بوده و پشتوانه ریال بانک مرکزی را داراست.

رمزارز پیمان

این رمزارز به­ عنوان یکی از رمزارزهای موفق در ایران فعالیت داشته و دارای بهترین عملکرد است. این رمزارز ایرانی دارای چنین ویژگی‌­هایی است:

 • نام انحصاری و به‌اختصار این رمزارز، PMN است.
 • خلق شده به همت چندین بانک از قبیل ملت، پاسارگاد، پارسیان، هلدینگ به‌سازان ملت
 • عرضه شده توسط کنسرسیوم ققنوس
 • پشتوانه آن طلا است.
 • قابلیت نقدشوندگی به طور تضمینی
 • آغاز به فعالیت با فرایند ICO؛ فرایندی که برای اشخاص حقیقی و حقوقی ارز دیجیتال صادر شده و در اختیارشان قرار داده می­‌شود با این ارز، سرمایه­‌گذاری­‌های مختلف انجام می­‌گیرد.
 • یکی از بهترین جایگزین‌­ها در بازار طلا و سکه

رمزارز آریا

اطلاعات جامعی از این رمزارز در دسترس وجود ندارد چرا که دارای خصوصیات منحصربه‌فردی نبوده و شباهت زیادی به بیت­کوین دارد. از ویژگی‌­های آن می‌توان به این موارد اشاره داشت:

 • تشابه بیش از 80 درصدی با بیت­کوین
 • دارای قابلیت استخراج
 • فعالیت در بستر بلاک‌چین و به‌صورت غیرمتمرکز
 • در ابتدا هدف از تولید این رمزارز، ایجاد امکان تراکنش همتا به  همتا  و غیرمتمرکز
 • دارای امکان انتقال ارز در داخل و یا خارج از کشور بدون محدودیت
 • دارای کارمزد کم برای انتقالات
 • کیف پول رمزارز آریا از چند کیف پول تشکیل می­‌شود و با انجام تراکنش، بر تعداد این کیف پول­‌ها و درنتیجه امنیت آن افزوده می­‌گردد.
 • برای خرید آن ابتدا باید بیت­کوین تهیه نموده و سپس در صرافی­‌های مخصوص رمزارز آریا، اقدام به خرید آن نمایید.
 • غیرقابل‌خرید با ارز فیات

از فواید استفاده از این رمزارزها می­‌توان به این نکات اشاره داشت:

 • کاهش‌یافتن تقاضای مردم برای پول نقد
 • هر رمزارز معادل یک ریال بوده و ازآنجایی‌که پشتوانه ریالی دارد، با حمایت اقتصادی  و قانونی دولت، از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.
 • با استفاده هر چه  بیشتر افراد از رمزارز ایرانی، ارزش پول ایران بیشتر شده و اقتصاد رشد خواهد داشت.
 • امکان خرید آسان رمزارز ایرانی
 • دریافت خدمات، بدون حضور واسطه

جمع‌­بندی

در این مقاله در جهت آشنایی با رمزارز ایرانی، در ابتدا اطلاعاتی جامع دررابطه‌با ارز دیجیتال و رمزارز ارائه شد تا با کلیات آن آشنا گردید. پس از آن به بررسی ویژگی‌­های مختص به رمزارز ایرانی پرداختیم و پس از آن انواع رمزارز ایرانی به همراه اطلاعات مربوط در اختیار قرار گرفته شد. امیدواریم توسط این مقاله سایت هدایتی فر در جهت آگاهی و دستیابی به تصمیمی درست، گامی مفید برداشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا