ارز دیجیتال

بررسی رابطه دلار و یورو

 

دلار و یورو از آن دسته جفت ارزی‌هایی هستند که میزان تغییر در هریک می‌تواند بر دیگری تاثیر گذار باشد. همانطور که مقایسه طلا و دلار مهم است، نباید از اهمیت ایت دو ارز غافل شد. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی رابطه دلار و یورو بپردازیم و توضیحات جامع و جالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، پس تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

مفهوم ارز متقابل (Reciprocal Currency)

جفت ارزهایی که یک طرف آن ارز USD (دلار آمریکا) است، گاهی اوقات این ارز به عنوان ارز پایه استفاده می‌شود و گاهی به عنوان ارز متقابل. بنابراین ارز متقابل (Reciprocal Currency) وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن یک جفت ارز شامل دلار آمریکا (USD) می‌شود. اما دلار آمریکا ارز پایه نیست در عوض این ارز معیار، به عنوان ارز متقابل (Reciprocal Currency)  شناخته می شود، که به عنوان یک مثال رایج می‌توان EUR/USD  را نام برد.

در این حالت معیار 2.10 به این معناست که 1 یورو، 2.10 دلار آمریکا خرید یا فروخته می‌شود. با این حال، ارزهای متقابل با اصطلاحات اروپایی “European” ذکر می‌شوند، به این معنی که جفت ارز میجر شامل دلار آمریکا می‌شود، اما به عنوان ارز پایه محسوب نمی شود. بنابراین، ارز متقابل (Reciprocal Currency) جفت ارزهای مورد استفاده در بازار ارز را توصیف می کند که در آن دلار آمریکا (USD) و یک ارز دیگر جفت می شوند، اما USD اولین ارزی نیست که قیمت گذاری شده است.

 

جفت ارز EUR/USD چیست؟

بازار فارکس محلی برای معامله ارز کشورهای مختلف است. این نمادهای معاملاتی به صورت جفت ارز و در کنار یکدیگر معنا پیدا می‌کنند. در واقع در یک جفت ارزش یک ارز نسبت به  Pair دیگر سنجیده می‌شود. به ارز اول معمولا جفت ارز پایه و به ارز مقابل آن ارز قیمت گذاری شده گفته می‌شود. بگذارید این مورد را با یک مثال روشن‌تر کنیم. نماد معاملاتی EUR/USD را در نظر بگیرید این جفت ارز به این معنی است که شما در ازای خرید یک واحد از EUR  (ارز پایه) باید چه مقدار USD (ارز مقابل) بپردازید.

 

نام مستعار EURUSD

نام مستعاری که به مرور زمان برای جفت ارز EURUSD انتخاب شد فیبر یا Fiber است. علت این که این نام برای این جفت ارز انتخاب شده است بر می‌گردد به نام مستعار جفت ارز GBPUSD که کابل است. با توجه به اینکه جفت ارز GBPUSD تا قبل از EURUSD مهم‌ترین ارز اروپایی یعنی پوند را به دلار آمریکا مربوط می کرد،.

با ظهور EURUSD نام جدیدتری به آن داده شد. کابل که اسم مستعار GBPUSD امروزی‌تر و جدیدتر شد و به فیبر برای EURUSD تبدیل شد. به عبارت دیگر رابطه دلار و یورو از آنجایی که یورو بسیار جدیدتر از پوند است، معامله گران تصمیم گرفتند که کابل مخابراتی قدیمی ایالات متحده و بریتانیا، را به فیبر ارتقا دهند.

بررسی تاریخچه جفت ارز یورو به دلار

 رابطه یورو  و دلار در سال 1999 زمانی که EUR به جای چند پول ملی جایگزین شد، معرفی شد. تا آن زمان هر واحد پول به صورت جداگانه نسبت به دلار سنجیده می‌شد. اما به طور کلی یورو در ابتدا به منظور ساده کردن نقل و انتقلات پولی بین کشورهای منطقه یورو به وجود آمد و تا سال 2002 هنوز به صورت اسکناس چاپ نشده بود.

قیمت رابطه دلار و یورو به عنوان جفت ارز ابتدا 1.1795 بود اما در اکتبر سال 2000 سقوط کرد و به قیمت 0.8225 رسید. در ژوئیه سال 2008 در طول بحران و رکود اقتصادی قیمت آن به 1.6037 رسید. سیاست‌های دولت، افزایش نرخ بهره، رویدادهایی مانند بحران ژئوپلیتیک و … عواملی هستند که بر روی چارت  این جفت ارز تاثیر داشته‌اند.

 

بررسی وضعیت جفت ارز یورو به دلار آمریکا

EUR/USD پرمعامله‌ترین جفت ارز موجود در بازار فارکس است که در سال 2019 بیشترین میزان معامله یعنی 24 درصد از کل معاملات Forex را شامل می‌شد. این محبوبیت به این دلیل است که این نماد معاملاتی نماینده دو اقتصاد بزرگ جهانی یعنی آمریکا و اروپاست. حجم معاملات بالای این جفت ارز نشان می‌دهد که نقدینگی بالایی دارد که این موضوع باعث کاهش اسپرد در آن می‎‌شود.

 

عوامل تاثیرگذار بر جفت ارز EUR/USD

مهم‌ترین عامل تاثیر گذار بر روی این جفت ارز نرخ بهره است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است یک نگاه کلی به اقتصاد جهانی به خصوص اقتصاد کشورهای  آمریکا و اروپا در سال 2021 تا 2022 بیندازیم. در این سال هم کرونا وجود داشت و هم شروع جنگ بین اوکراین و روسیه بود. در این سال تورم هم در اروپا و هم آمریکا وجود داشت. و هر دور قاره با استفاده از ابزار سنتی تغییر در نرخ بهره مشغول فرو نشاندن این تورم هستند.

با وجود این که میزان تورم در هر دو ناحیه وجود دارد اما تورم موجود در آمریکا گویا ریشه‌دارتر است. زیرا از مدت‌ها قبل در انرژی و مواد غذایی وجود داشت. نرخ معامله EUR/USD توسط عوامل متعددی از جمله نرخ‌های بهره تعیین شده توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) و فدرال رزرو آمریکا (Fed) مشخص می‌شود. معمولا ارز با نرخ بهره بالاتر عموما تقاضای بالاتری دارد. زیرا تعیین نرخ‌های بالاتر بازدهی بهتری را برای سرمایه گذاری فراهم می‌کند. به عنوان مثال اگر بانک مرکزی اروپا نرخ بهره بالاتری را نسبت به فدرال رزرو تعیین کند، احتمالا یورو نسبت به دلار افزایش پیدا می‌کند.

 

همبستگی EURUSD با نماد های معاملاتی

عنصر دیگری که باید در هنگام معامله EURUSD در نظر گرفت، این است که چگونه این جفت ارز رابطه بین دلار و یورو با سایر دارایی‌های تجاری مرتبط است. نکات مهمی که درباره موضوع همبستگی باید بدانید این است که همبستگی پویا است و در طول زمان و متاثر از برخی اتفاقات تغییر می‌کند. جفت ارز EURUSD با بسیاری از جفت ارزها از قبیل GBPUSD همبستگی مثبت دارد. به این معنا که این دو جفت ارز در یک جهت حرکت می‌کنند.

در طرف مقابل جفت ارز EURUSD می‌تواند با برخی دیگر از جفت ارزهای مانند USDCHF همبستگی منفی داشته باشد. مورد مهم بعدی در بحث همبستگی شاخص دلار است. اگر گاهی به نمودارهای رابطه بین دلار و یورو شاخص دلار و EURUSD بیندازید متوجه خواهید شد که این دو چارت همبستگی منفی شدیدی دارند و کاملا خلاف یکدیگر حرکت می‌کنند. علت این است در جفت ارز EURUSD ارز دلار آمریکا به عنوان ارز مظنه است و در شاخص دلار شرایط این ارز مورد بررسی قرار می گیرد.

 

 چرا EURUSD محبوب است؟

محبوبیت جفت ارز EURUSD به تقاضای زیادی که برای این دو ارز وجود دارد، بر می گردد. این تقاضا در درجه اول از سوی شرکت‌های چند ملیتی که نیاز به خرید و فروش در ایالات متحده و اروپا دارند، ایجاد می شود. از آنجایی که این شرکت‌ها حجم بالایی از نقدینگی را برای این جفت ارز تولید می‌کنند، معامله‌گران خرده فروشی نیز برای بهره‌گیری از سود به آن ها ملحق شده‌اند.

معامله گران خرد به این جفت ارز علاقه ی زیادی دارند. چرا که در این جفت ارز نقدینگی بسیار بالایی وجود دارد و به همین دلیل اسپردها بسیار کم هستند. به علاوه عوامل اقتصادی و سیاسی که می‌توانند دلار آمریکا و یورو را به حرکت درآورند کاملاً واضح و شفاف هستند. در اکثر موارد، در رابطه بین دلار و یورو معامله‌گران را از هرگونه حرکت غافل گیرانه نجات می‌دهد.

 

بهترین زمان برای معامله جفت ارز دلار و یورو

معمولا بهترین زمان برای انجام معامله بر روی جفت ارز یورو به دلار آمریکا هنگام انتشار اخبار اقتصادی مهم است. رابطه بین دلار و یورو آغاز جلسه معاملاتی لندن ساعت 7 صبح به وقت گرینویچ است. داده‌های مرتبط با یورو در ساعت 10 منتشر می‌شود. داده های مرتبط با آلمان و فرانسه قبل از این ساعت منتشر می‌شود. داده‌های اقتصادی مرتبط با ایالت متحده در طول شبانه روز مخصوصا در ساعت 8 و نیم صبح و 4 و نیم به وقت نیویورک منتشر می‌شود.

حفظ نقدینگی

هوش مالی ارز دیجیتال بسیار مهم است. برای حفظ نقدینگی بین کشورها در بازارهای مالی جهانی و امکان تراکنش‌های مالی با کارایی بالاتر، حفظ ذخایر ارزی، همچنین تعیین نرخ مبادلات ارزی، توافقی بین دو کشور صورت می‌گیرد. که با استفاده از این توافق ارزی متقابل یا ارز معکوس، می‌توان به حفظ عرضه پولی مشخصی از ارزهای یکدیگر رسید.

برای مثال توافقی که برای ارز متقابل در اروپا شکل گرفت و مثلا ارز اول در جفت ارز EUR/USD، یورو را ارز اول و دلار را ارز متقابل قرار دادند. هدف اصلی پایین آوردن نرخ ارز و دستیابی به ثبات پولی در اروپا بود که با اینکار اعضای بالقوه ای که در این منطقه حضور داشتند ولی خارج از منطقه یورو بودند، به واحد پولی یورو تغییر پیدا کردند. فعالیت بخش بانکی و مالی آن‌ها تحت نظر بانک مرکزی اروپا اداره شد. با چنین سیاستی سرمایه گذاری‌های بیشتری به سمت اروپا سرازیر می شود و اقتصاد اروپا نیز تقویت می‌شود.

تاریخچه یورو و دالر

از سال 2000 با ورود یورو به بازارهای ارز جهانی معاملات اقتصادی و سیاسی دچار دگرگونی شد. این ارز بر مبادلات تجاری و سایر ارزها تأثیرگذار بود. امّا بیشترین اثر را روی مهم‌ترین آن  پول جه یعنی دالر گذاشت. اکنون که 17 سال از ظهور یورو در عرصه مالیّه الملل می‌گذرد، به نظر میرسد یک بازی پیدا و پنهان بین دالر و یورو وجود دارد.

روش آماری

در این تحقیق به دنبال بررسی عمل و عکس العمل این دو واحد پولی در عرصه الملل بین بودیم. برای بررسی این امر، از روش آماری، نظریه بازی مدل وها رهبر – پیرو استفاده شد. نتایج نشان می‌دهد که بعد از یک دهه جنگ قیمت‌ها بین یورو و دالر، این دو ارز به یک توافق و تعادل رسیده‌اند. بررسی سهم بازار این دو ارز مبادلات نشان می‌دهد که تعادل نشر در بازی آن‌ها وجود دارد. البتّه الزام به ذکر است که بعد از بحران و رکود اخیر اروپا، دالر همچنان نقش رهبر را دارد و یورو نقش پیرو، البتّه سایر ارزها نیز توانسته‌اند از سهم خوب بازار را به دست آورند. هر دو فرضیه تحقیق ثابت شد.

نمودار درختی

همان طور که از نمودارهای درختی در سال رسم کردیم 2014تا 2001 های می‌توان متوجه شد که در سال‌های اولیه کاهش دالر و افزایش یورو بیشتر بود. ولی افزایش سایر ارزها زیاد نبوده است. از سال 2000 تا 2007 سهم یورو ثابت شده است ولی سهم دالر همچنان کاهش قبل را داشت. ولی افزایش سهم سایر ارزها بیشتر بوده است.

از رابطه دلار و یورو سال 2014تا 2010 دالر توانسته است سهم خود را ثابت نگه دارد و فقط سهم یورو به مقدار %1 کاهش یافت و سایر ارزها سهم خود را افزایش داده‌اند. می‌توان گفت از سال 2010 دالر توانسته از کاهش سهم خود جلوگیری کند و آن را ثابت کند. ولی نتوانسته آن را افزایش دهد.

روش اشتاکلبرگ و کورنو

با توجه به روش اشتاکلبرگ و کورنو که روی تابع تقاضا دالر و یورو انجام شد در هر سه مرحله یعنی دالر و یورو هر دو پیرو باشند، دالر پیرو و یورو رهبر باشد و یورو پیرو و دالر باشد به این نتیجه می‌رسیم که سود دالر و تقاضا آن بیشتر می‌باشد. حاکی از این نکته است که دالر با وارد شدن یورو به‌عنوان رقیب هنوز سهم خود را در بازار جهانی حفظ کرده و خواهد کرد.

مقایسه تعادل نش-کورنو با تعادل نش اشتاکلبرگ

با مقایسه تعادل نش-کورنو با مقادیر تعادل نش اشتاکلبرگ به  این نتیجه می‌رسیم که:
1- تقاضا هر بازیکن در تعادل نش اشتاکلبرگ متفاوت از تقاضا آن‌ها در تعادل نش – کورنو است و بیانگر رابطه دلار و یورو می‌باشد.
2- مجموع تقاضا در تعادل نش – کورنو کمتر از تعادل نش اشتاکلبرگ است.
3- مقدار مجموع سود در تعادل نش – کورنو بیشتر از تعادل نش اشتاکلبرگ است.
بررسی رقابت یورو اروپا با دالر آمریکا نشان داد که دالر آمریکا از موقعیت جهانی برتری نسبت به دیگر ارزهای معتبر در سطح بین‌الملل برخوردار است. این نتیجه بر مبنای سهم واحدهای پولی در حجم تجارت جهانی بیان می شود و رابطه بین دلار و یورو کاملا مشهود است.

جمع‌بندی

بنابراین در این مطلب به بررسی رابطه بین دلار و یورو اشاره کردیم. رابطه میان این دو ارز پرطرفدار و شناخته شده را از جهت‌های گوناگونی بررسی و مورد تحلیل قرار دادیم. امیدوارم این مطلب برای شما جالب و کاربردی واقع شده باشد. برای دیدن نمونه تحلیل‌های بیشتر از سایت ما بازدید کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا