بورس

بورس ۱۴۰۲

اکثر ما تجربه‌ ، سرمایه‌گذاری در بورس راداریم و به‌طور عینی شرایط و نوسانات آن را لمس کرده‌ایم ، و یا از طریق تلویزیون و یا فضای مجازی شاهد این موضوع بودیم و با اتفاقات آن آشنایی داریم ، برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که بازار سرمایه نسبت به بازار ارز، سکه، خودرو ، مسکن  پتانسیل بیشتری برای رشد دارد و می‌تواند برای فرد پررونق و پرسود باشد ، به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به بررسی مفهوم اولیه بورس و نوسانات آن در سال ۱۴۰۲ بپردازیم:

بورس چیست؟

 

بورس یک بازار مالی سازمان‌یافته است که در آن ، انواع اوراق بهادر مانند سهام ، حق تقدم سهام ، اوراق خزانه ، گواهی‌های سپرده کالایی، اوراق مشتقه و صندوق‌های سرمایه‌گذاری معامله می‌شود.

نخستین گام برای سرمایه‌گذاری در بورس و شروع فعالیت ، دریافت کد بورسی است . بعد از انجام مراحل ثبت‌نام ، می‌توانید سرمایه‌گذاری‌های خود را در بورس شروع کنید. شما می‌توانید شخصاً وارد بورس شوید و یا از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌صورت غیرمستقیم در بورس فعالیت کنید، جالب است بدانید صندوق‌های سرمایه‌گذاری نهادهایی مالی هستند که توسط یک تیم از متخصصان باتجربه ، بازار مدیریت می‌شود. این تیم متناسب با نوع صندوق، وجوه تحت مدیریت خود را در دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده ؛ و دارندگان واحدهای صندوق را، از منافع آن بهره‌مند می‌سازند.

 

تا اینجا با مفهوم کلی و روند بورس آشنا شدید در ادامه به بررسی بورس ۱۴۰۲ نوسانات آن و عوامل تأثیرگذار بر روی بورس ۱۴۰۲ می‌پردازیم :

 

بورس ۱۴۰۲:

 

پس از صعود شاخص بورس ۱۴۰۲ در نخستین روزهای سال ، شاخص‌ها از اواسط اردیبهشت‌ماه ، روند دیگری به خود گرفتند و تحت تأثیر برخی از اخبار منتشرشده بورس ۱۴۰۲ به طرز غیرقابل‌باوری ریزش کرد. همین امر زمینه‌ساز، ترس دوباره سرمایه‌گذاران خرد از سرمایه‌گذاری بیشتر، در بورس و خروج سرمایه آن‌ها از ، این بازار شد. شک و تردید سهام‌داران نسبت به بازار سهام باعث شده ، تا باوجود پیش‌بینی اکثر کارشناسان مبنی بر ، وجود آینده‌ای روشن این بازار سرمایه‌گذاران خرد از واریز نقدینگی‌های خود به این بازار جلوگیری و تقریباً از صحنه بورس کنار بکشند و همین کار سبب افت بیشتر بورس ۱۴۰۲ شد. کارشناسان در همان ابتدای سال با توجه به روند کاهشی بورس در سه ماه اول سال بیان کردند پیش‌بینی وضعیت بورس در ادامه کار آسانی نیست و تقریباً غیرقابل‌پیش‌بینی است . در ادامه شاخص بورس ۱۴۰۲ اندکی صعودی شد و از وضعیت نزولی و رکود کمی فاصله گرفت اما باوجود ریزشی که ، بازار از نیمه اردیبهشت‌ماه داشت و نیز ارزندگی  قیمت سهام شرکت‌ها ؛ اکنون می‌توان نشانه‌هایی از خوش‌بینی در بازار مشاهده کرد.

عوامل مختلفی بر تغییر شاخص بورس ۱۴۰۲ نقش داشتند که در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می‌پردازیم:

  • عوامل سیاسی: یکی از عواملی و متغیرهایی که بر ، بورس ۱۴۰۲ ، تأثیرگذاری زیادی دارد اوضاع سیاسی کشور است. طی تحقیقات ۲۰ سال اخیر مشخص شد که عوامل سیاسی تأثیر بسیار زیادی بر بورس دارد. عمدتاً این عامل نقش اساسی را در بازار ایفا کرده و به‌عنوان تهدید جدی به شمار می‌رود چراکه ریسک ، سیستماتیک بازار بوده و تأثیری زیادی بر کلیت بازار می‌گذارد این عامل نقش پررنگی در تغییر، شاخص‌ها در بورس ۱۴۰۲ دارد.
  • انتخابات: این عامل یکی دیگر از ریسک‌هایی است که در نیمه دوم سال ممکن است تأثیرهای زیادی را بر، شاخص‌های بورس ۱۴۰۲ بگذارد و بازارهای مالی داخلی را به طرز جدی تحت تأثیر قرار دهد. چراکه اوضاع سیاسی کشور به این سمت سوق پیدا می‌کند و نامزد کاندیدای انتخابات و دیدگاه‌های مختلف ، در خصوص ، رد صلاحیت‌ها می‌تواند بر مقدار شاخص‌های بورس ۱۴۰۲ تأثیر منفی داشته باشد.
  • تنش‌ها و سیاست‌های منطقه‌ای و سطح روابط ایران با کشورهای منطقه: آغاز روابط با عربستان، تنش‌ها با آذربایجان و حتی درگیری‌های جدید، در مرزهای شرقی با طالبان تأثیرگذار بوده است. توجه داشته باشید که این عامل به‌طور کوتاه‌مدت بر ، شاخص بورس ۱۴۰۲ تأثیرگذار بود.
  • عوامل اقتصادی: یکی دیگر از عواملی که بر، شرایط بازار سرمایه اثر می‌گذارد نحوه سیاست‌گذاری اقتصادی در کشور است. بزرگ‌ترین بازیگر اقتصادی کشور دولت می‌باشد و در تمامی حوزه‌ها ، دولت نقش تنظیم گری را ایفا کرده و در اقتصاد کشور دولت، دخالت بسیار زیادی داشته است. همین امر سبب ایجاد ریسک در بازار بورس ۱۴۰۲ شده است.
  • نحوه تأمین و تخصیص ارز موردنیاز صنایع بورسی: این امر به‌صورت کاملاً مستقیم، بر بازار سرمایه اثرگذار بوده و سودآوری شرکت‌های صادرکننده و واردکننده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این تصمیم بر عهده دولت بوده و در صورت ایجاد گشایش‌های سیاسی شاید نقطه امیدی، برای آینده شرکت‌های صادراتی بوده و این شرکت‌ها بتوانند با آزادی بیشتر، درزمینهٔ وصول مطالبات ارزی به فعالیت خود ادامه دهند.
  • قیمت‌گذاری دستوری: یکی دیگر از عوامل مؤثر، بر بورس ۱۴۰۲ قیمت‌گذاری دستوری است که جز زیرشاخه عوامل اقتصادی محسوب می‌شود. درواقع بازار سرمایه از محل قیمت‌گذاری، دستوری، آسیب‌های بسیار جدی  متحمل شده است، قیمت‌گذاری دستوری بر صنایع خودرویی، مواد غذای و دارویی و حتی صنایع فولادی و سیمانی اثرگذار بوده است و در اکثر صنایع، قیمت‌گذاری دستوری به‌عنوان یک ریسک بسیار جدی بر بازار سرمایه تأثیر گذاشته است.
  • زمان تنظیم بودجه: تجربه نشان داده است که ، چه در زمان تنظیم بودجه، چه در زمان اجرای آن بازار سرمایه نه‌تنها، آسیب‌دیده و در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری دولت، موردتوجه قرار نگرفته است بلکه به دلیل اتخاذ تصمیم‌های نادرست، ریسک بزرگی را به بازار تحمیل کرده است. کسری بودجه، چاپ پول تأثیر بسیار زیادی برافزایش نرخ تورم داشته و درنهایت سبب کاهش شاخص‌ها و افزایش تنش و نوسانات بورس ۱۴۰۲ شده است.
  • علاوه بر این بازار سرمایه، از عوامل بیرونی نیز تأثیر می‌پذیرد. که به‌منظور، قابلیت پیش‌بینی سودآوری شرکت‌ها، فعالیت‌های اقتصادی و تشکیل سرمایه، در اقتصاد باید تابع مقررات و قوانین بلندمدت با شد.

برای بهبود وضعیت در بورس ۱۴۰۲  و معاملات، بازار علاوه بر توسعه آموزش مستمر و فرهنگ‌سازی، توجه ویژه‌ای به کارایی اطلاعاتی و عملیاتی، بازار کرد تا بتوان با رعایت حقوق سهامداران بخصوص سهامداران حقیقی خرد، اعتماد را به بازار برگرداند. کارشناسان همچنین پیش‌بینی  کردند با توجه به روندهای شکل‌گرفته در۲ سال گذشته بازار بورس ۱۴۰۲ می‌تواند گوی سبقت را، از سایر بازارها ربوده و بیشترین بازدهی را، در بین همه بازارهای سرمایه‌گذاری به ثبت رساند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد با توجه به شعار سال جاری، مبنی بر رونق تولید و مهار تورم، اقدامات لازم جهت سوق دادن سرمایه‌ها به‌سوی این بازار، باید در دستور کار مسئولین در عرصه‌های مختلف، تصمیم‌گیری قرارگرفته باشد.

پیش‌بینی، روند بازار سهام وابسته به چند عامل اساسی است که در این زمینه سودآوری، شرکت‌های بورسی به‌عنوان، نخستین و مهم‌ترین عامل تأثیرگذار تلقی می‌شود. بهبود بازار سرمایه به‌خصوص بورس ۱۴۰۲ نیازمند بازبینی و بهبود فرایندها، در حوزه‌های ذکرشده می‌باشد. به دلیل افت شدید بورس در چند ماه اول سال، سهامداران و دارندگان بورس۱۴۰۲ دچار شک و تردید بسیاری شدند و این موضوع سبب شد برخی از افراد سهام خود را، از این بازار سرمایه خارج کنند که همین کار سبب افت و ریزش مجدد بورس ۱۴۰۲ شد. کارشناسان ضمن تحلیل نوسانات اخیر شاخص بورس، به پیش‌بینی معاملات بورس در چند ماه آینده و ارائه نظرات و پیشنهادات لازم به سهامداران به‌منظور، سرمایه‌گذاری درست در بورس برای کسب بازدهی معقول پرداختند. آن‌ها یادآور شدند که اصلاح مجدد رخ‌داده و به سهامداران این وعده را دادند که با صبر و شکیبایی و حفظ شاخص‌های خود در بازار بورس در آینده شاهد پیشرفت بورس ۱۴۰۲ خواهند شد.

 

یاسین هدایتی‌فر
یاسین هدایتی‌فر

بنابراین:

 

در این مقاله به بررسی شاخص بورس ۱۴۰۲ و بررسی نوسانات و میزان افت و خیزش این بازار پرداختیم. بازار بورس در اوایل سال ۱۴۰۲ شاهد ریزش و افت شدید، شد و این موضوع سبب ایجاد  تنش و نگرانی در سهامداران گردید در ادامه سبب حذف و واگذاری اکثراً شاخص‌ها توسط سهامداران بورس ۱۴۰۲ بودیم اما با توصیه کارشناسان و تأکید آن‌ها به صبوری، برخی از سهامداران بورس ۱۴۰۲ شاخص‌های خود را نگه‌داشته و شاهد اندکی صعود در میزان این شاخص‌ها بودند. امید است روند پیشرفت شاخص‌های بورس ۱۴۰۲ صعودی شود و شاهد سود سهامداران باشیم . در آخر توصیه می‌کنیم قبل از خرید سهام و، ورود به بازار سرمایه حتماً، از کارشناسان و افراد خبره کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.

سپاس از همراهی و، وقتی‌که برای مطالعه این مقاله گذاشتید.

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا