نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس انتظار می رود که:

با  نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان قبل از خرید آن ملک کاملا آشنا شوید.

در درس قبل، به محیط بیرون ساختمان اشاره کردیم و موارد مهمی را که در آن محله باید به آن توجه کرد ذکر کردیم. در این درس به بررسی نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان و عوامل مهم و موثر در فضای داخل خانه می پردازیم.

سرویس بهداشتی

اولین موضوع در بررسی نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان ، این است که سرویس بهداشتی در کجای خانه قرار دارد؟ آیا در ابتدای ورودی خانه قرار دارد؟ آیا از هواکش و فن خوبی برخوددار است؟ تک تک واحد ها مسیر جداگانه برای تخلیه بوهای نامطبوع به سمت پشت بام دارد؟

اگر جواب هر یک از سوالات بالا در خانه مورد نظر شما مثبت است، پس از این نظر انتخاب خوبی است. توجه به سرویس بهداشتی و موقعیت آن در خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر جای سرویس بهداشتی از نظر شما مناسب نبود، گزینه دیگری را انتخاب کنید. زیرا عاملی خواهد بود که در آینده به مسئله برمی‌خورید.

نورگیر

یکی از نکات مهم، نورگیر بودن ساختمان است. ساختمان های جنوبی ‌معمولا از نظر نور مشکلات چندانی ندارند. برای ساختمان های شمالی باید دقت کرد که نور کافی را دارند یا خیر. همچنین ساختمان هایی که در جوار شرق و غرب هستند در ابتدای صبح یا شب نور شدید دارند. پس اگر بتوانید ساختمانی را انتخاب کنید که هم از سمت شرق نور بگیرد و هم از سمت جنوب، این می تواند انتخابی عالی باشد.

اتاق های ساختمان

وقتی وارد ساختمان می شوید به تعداد اتاق خواب ها و نحوه جدا بودن آنها توجه کنید. اتاق خواب ها باید توسط یک راهرو از سالن و قسمت های دیگر خانه جداشده باشند. یکی از کاربردهای خانه های این چنینی استفاده راحت از حمام خانه می باشد، زیرا در صورت وجود مهمان می‌توان راحت از حمام استفاده کرد. البته وجود حمام در اتاق‌ها از حسن آن خانه محسوب می شود.

همچنین آشپزخانه بهتر است از طریقی به هوای آزاد راه داشته باشد. یا از طریق تراس، یا بالکن ویا حداقل پنجره به بیرون داشته باشد.

 

نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان
نکات نهایی در بررسی داخل ساختمان

 

صدا در ساختمان

اگر به صدا در داخل خانه‌تان حساس هستید و ممکن است شما را اذیت کند پس به هیچ وجه طبقه اول نخرید. معمولا در اکثر اوقات طبقه اول مناسب خرید نیست، مگر زمانی که قیمت مناسبی دارد.

نکات ایمنی در ساختمان

آیا وقتی وارد ساختمان می شوید، لوازم هشدار وجود دارد و اگر هست کجاست؟ لوله کشی اطفاء حریق وجود دارد یا خیر؟ قبل از اینکه واحدی را تحویل بگیرید،‌ تک تک لوازم آن را چک کنید.

 

برای مثال: شیرهای آب را باز کنید. از دستشویی فرنگی استفاده کنید. از سرویس بهداشتی استفاده کنید. چند باری سیفون را بکشید. حتما شوفاژ را هم چک کنید حتی اگر تابستان است. درهای ساختمان را چک کنید. تمام دستگیره هایی که در خانه وجود دارد را امتحان کنید. کلید و پریز ها فراموش نشود.

 

کف حمام، آشپزخانه و هر جایی که قرار است کف‌شویی شود را تست کنید و راه خروجی آب امتحان کنید. هود آشپزخانه را امتحان کنید و مطمئن شوید که خروج بخار و دود به راحتی انجام می شود. نسبت به نحوه دفع زباله در ساختمان آگاه شوید. آیا مسئولی وجود دارد که هر شب زباله ها را دریافت کند و یا باید از شوتینگ استفاده کنید. اگر شوتینگ است حتما در آن را باز کنید و ببینید در کجای ساختمان قرار دارد. اگر روبه روی واحد شماست، این جلوه خوبی ندارد.

پشت بام

آیا ارتفاع جان پناه در پشت بام مناسب است؟ جان پناه در پشت یام سبب امنیت فرزندان و خانواده شما می شود. حتما یه این مورد توجه کنید. به موارد دیگر در پشت بام نیز نگاهی بیندازید. مانند: آلاچیق، ویو، ساختمان ها و عوامل دیگر در آن.

سن ساختمان

سن ساختمان را چگونه در نظر می گیرند؟ چند مدل سن ساختمان داریم، اولین نوع در واقع اولین کلنگی است که به ساختمان می زنند و شروع به ریختن ساختمان می کنند. ما به این می گوییم سن واقعی ساختمان با اولین پی ریزی و تشکیل فونداسیون و گودبرداری شروع می شود.

یکی از راه‌ها برای فهمیدن سن ساختمان زمانی است که پروانه و صدور مجوز داده شده است. با پرسیدن و تحقیق در این مورد می توانید به سن ساختمان برسید.

راه بعدی از طریق محل نصب انشعابات مانند کنتور برق، گاز، آب است. به تاریخی که بر روی کنتور نمایش داده شده است می توانید سن بهره برداری ساختمان را پیدا کنید. معمولا اعدادی هستند که بر روی کنتور به لاتین نمایش داده می شوند.

 

سن سندی ساختمان از زمانی شروع می شود که اسناد ساختمان مثل پایان کار، سند قطعی ملک، صورت مجلس تفکیکی و … آماده می شود. معمولا در این زمان اگر مسئله ای وجود نداشته باشد سند داده می شود.

 

چرا سن ساختمان مهم است؟

سن متوسط ساختمان در ایران از نظر ساختمان سازی ۳۰ یا ۳۵ سال است. البته ساختمان هایی هستند که سن بیشتری دارند. دلیل اهمیت سن ساختمان به عوامل متعددی باز می گردد که یکی از مهم ترین این عامل هاT گرفتن وام می باشد. گاهی برای وام گرفتن سن ساختمان از عددی نباید بیشتر باشد.

 

توجه به سن ساختمان می تواند اطلاعات مفید دیگر را نیز به ما بدهد. مثلا سن بهره برداری و سن ایجاد سند نباید فاصله بسیاری داشته باشد. اگر اختلاف سن این دو سند بسیار زیاد باشد به احتمال زیاد ناشی از وجود مسئله ای در ساختمان بوده است.

 

اختلاف استاندارد نهایت هفت یا هشت ماه است. حداکثر هم شاید تا یک سال بکشد ولی بیشتر نشان از مسئله ای را می دهد.

موضوع قدر السهم

برای درک این موضوع مثالی را خدمت شما می گویم. فرض کنید شما یک واحد از ساختمان ده واحدی را خریده اید. واحد شما صد متر می باشد. با این فرض از آن زمین، مقداریک دهم آن به شما تعلق می گیرد و قدرالسهم شما را تشکیل می دهد. اگر تعداد واحد ها کم باشد قدرالسهم شما از زمین بیشتر می شود و به عکس. توجه و آگاه بودن به قدرالسهم در خانه اهمیت دارد.

دیدگاه شما چیست؟