هدف گذاری برای خانه دار شدن

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

باورهای سازنده برای خانه دارشدن

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

با هدف گذاری و اهمیت آن آشنا شوند.

برای خرید خانه خود هدف گذاری مناسب و درست را انجام دهند.

فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی

یکی از ضرب المثل های قدیمی ما ایرانی ها این است که «خواستن، توانستن است»! آیا واقعا خواستن، توانستن است؟ آیا برای انجام کاری، صرف خواستن کافی است؟ پاسخ ما قطعا منفی است. همان طور که در درس باورهای سازنده برای خانه دار شدن ذکر شد؛ فقط با خواستن نمی توان به اهداف خود رسید. در کنار خواستن، برخاستن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. نمی توان فقط آرزو کرد و با رویا پردازی به خانه رسید. با حرف زدن چیزی درست نمی شود. باید برای خانه دار شدن و رسیدن به رویاها هدف گذاری،‌ برنامه ریزی و تلاش مستمر انجام داد تا بتوانیم به آنها برسیم. هدف گذاری برای خانه دار شدن، یکی از مهم ترین مرحله ها است.

اگر سال هاست که می گویید خانه تان کوچک است و یا مستاجر هستید باید برای خرید خانه مناسب هدف گذاری و تلاش کنید.

 

هدف گذاری

 

خودتان را زیر سوال ببرید!

از خودتان سوال های چالشی بپرسید. ببینید چرا تاکنون وضع زندگیتان تفاوتی نکرده است؟ چرا نتوانسته اید به اهداف خود مانند خانه دار شدن برسید؟

 

سوال هایی مانند:

 • چرا نمی توانم خانه تهیه کنم؟
 • چرا پول من برای خرید خانه کم است؟
 • چرا وضع مالی من اینگونه است؟
 • چرا تا به حال تیم خوبی نداشته ام؟

 

از سوال های بالا ساده نگذرید و زمان زیادی را برای فکر کردن آن اختصاص دهید. فرار کردن از پاسخ به سوالات بالا،‌ فرار کردن از حقیقت است. سوال های شخصی نیز از خودتان بپرسید و سعی کنید به آنها صادقانه پاسخ بدهید.

مهم تر از سوال پرسیدن، جواب دادن به آن است. به دنبال هر چرایی، باید دنبال چگونگی بگردیم و بر روی چگونه بودن تمرکز کنیم. چگونه می توانم از بازار مسکن استفاده کنم؟ چگونه می توانم خانه ام را تغییر دهم؟ چگونه باید خانه مناسب را برای خرید انتخاب کنم؟ این سوالات سبب برخاستن و تغییر باورهای شما می شود. پرسیدن هر یک از سوالات باعث می شود شفاف تر نسبت به وضع خود عمل کنید.

 

چگونگی هدف گذاری

 

هدف گذاری

در ابتدای هر کاری برای انجام آن، باید دلیل و هدف داشته باشیم. برای نوشتن کتاب،‌ انتخاب رشته، ازدواج، خرید ماشین و … باید هدف مشخصی داشته باشیم. برای مثال، هدف خرید خودرو می تواند سهولت در حمل و نقل،‌ مسافرت و آسایش باشد. موضوع مهم خانه دار شدن نیز همین گونه است. باید قبل از خرید خانه، هدف خود از خانه دار شدن را مشخص کنیم.

دلیل و هدف از خانه دار شدن شما چیست؟

 • برای رفاه و آسایش قصدِ خرید خانه دارید؟
 • برای سرمایه گذاری؟
 • برای سود بردن و کسب درآمد؟
 • برای مستقل شدن؟
 • برای آسایش خانواده؟
 • داشتن ارثیه برای فرزندان؟

دلیل خانه دار شدن باید مشخص باشد. اگر ندانیم چه می خواهیم؛ نمی توانیم به آن برسیم. طبق تحقیقات انجام شده؛ فقط ۳ درصد مردم هدف های درست انتخاب می کنند و آنها را می نویسند. احتمالا در کشور ما نیز نتیجه این تحقیق صدق می کند. تنها ۳ درصد هدف دارند و آنها را می نویسند. ۳ درصدی که دقیقا می دانند چه می خواهند، برای آن برنامه ریزی می کنند و آن را مکتوب می کنند. موثر‌ترین و مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید هدف گذاری مناسب و دقیق برای خانه دار شدن باشد.

در این درس اصول کامل هدف گذاری را بیان می کنیم تا شما به شفافیت کامل نسبت به آن برسید.

اصول صحیح هدف گذاری برای خانه دار شدن

برای هدف گذاری درست و اصولی باید هدفتان را از فیلتر این ۵ عنوان رد کنید تا به هدفی درست و دقیق برای خانه دار شدن برسید:

1- هدف باید واضح باشد.

 • خانه ای که می خواهید خریداری کنید چه مساحتی دارد؟
 • حدود قیمت آن چقدر است؟
 • در چه منطقه ای قصد دارید خریداری کنید؟
 • دوست دارید محله پر تردد و شلوغی باشد یا ساکت و کم تردد؟
 • می خواهید بن بست باشد یا خیر؟

باید هدفی را برای خرید خانه تان قرار دهید که کاملا واضح و مشخص باشد طوری که بتوانید جزییات ریز آن را هم بدانید. فرض کنید پول خرید خانه آماده است و می خواهید همین الان خریداری کنید، می خواهید چه ویژگی هایی داشته باشد. واضح و دقیق بنویسید.

2- قابل اندازه گیری باشد.

هدفتان را باید طوری انتخاب کنید که قابل اندازه گیری باشد. «هر وقت پول به دستم بیاید خانه ای می خرم!» این هدف گذاری نیست و بیشتر شبیه آرزوی بدون فکر است. برای هدفی که انتخاب می کنید باید به جزییات آن توجه کنید و طوری هدف گذاری کنید که قابل اندازه گیری باشد.

 

 

3- قابل دسترسی باشد.

سومین مورد برای هدف گذاری خانه دار شدن قابل دسترس بودن است. هدفی باید انتخاب شود که بتوان به آن رسید. خرید خانه در کشوری دیگر یا خرید برج چند میلیاردی در حالی که مستاجر هستیم اهدافی قابل دسترسی نیست. حتی به برچ چند میلیاردی هم زمانی می توان رسید، فقط باید پله پله این اتفاق بیفتد.

4- واقع گرایانه باشد.

باید طوری هدف گذاری کرد که بتوان به آن رسید و در قدم های بعد، هدف ها را بزرگ تر کرد. هدف باید طوری باشد که ذهن ما بتواند آن را مجسم کند. کاملا واقعی باشد و صحت داشته باشد.

اگر در محله‌ای پایین شهر، خانه ای اجاره کرده‌اید، پس بهتر است برای خرید خانه در همان محله و اطراف آن اقدام کنید. این هدف گذاری و اقدام واقعی است. خرید خانه در منطقه‌ یک تهران برای کسی که خانه ای در مناطق پایین اجاره کرده است واقعی نیست.

5- زمان بندی مناسب داشته باشد.

شاید گفتن دقیق زمان برای خرید خانه سخت باشد ولی حدود زمانی که قصد دارید برای خرید اقدام کنید را بنویسید. برای مثال در چه سالی،‌ چه فصلی، چه ماهی قصد خرید خانه را دارید؟ هر چه مسیر خانه دار شدن قبل از اقدام روشن تر باشد رسیدن به آن بهتر می شود.

 

 

اشتیاق و داشتن علاقه به هدف

افراد عاشق دائما به معشوق خود فکر می کنند. تمام ذهن آنها به یک موضوع متمرکز است. برای خانه دار شدن و سرمایه گذای نیز باید مانند عاشق ها رفتار کرد. ذهن را باید در موضوع خانه دار شدن متمرکز کرد و عاشق آن بود تا اتفاقات خوبی رقم بخورد.

 

تمرین
۱- آیا مسکن برای شما  هدف اصلی است یا فرعی؟</p><br /><br /><br /><br />
<p>۲-چقدر حاضر هستید ریسک کنید؟</p><br /><br /><br /><br />
<p>۳-در روز چقدر به آن فکر می کنید؟</p><br /><br /><br /><br />
<p>۴-چقدر عاشق هدف خود (مسکن)  هستید؟

 

دیدگاه شما چیست؟