کسب و کار یا خرید خانه؟

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

«خانه دار شدن» چرا مهم است؟

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

انتظار می رود بعد از این قسمت:

به آمارهای گفته شده برای خانه دار شدن توجه بیشتری کنید.

با توجه به زندگی خودتان و زمان موجود تصمیم درستی را برای خانه داری یا کسب و کار بگیرید.

 

خانه، سمبل کانون گرم خانواده است. کانون گرم خانواده زمانی شکل می گیرد که هر یک از اعضای خانواده کار مناسب و درست خود را انجام دهند. روابط گرم هر یک از اعضای خانواده با وجود خانه و سرپناه مناسب گرم تر می شود و احساس مسئولیت و روابط در این محیط بهتر می شود. همانطور که در مقاله «خانه دار شدن» چرا مهم است؟ گفته شد، حتی پرنده ها نیز قبل از مستقل شدن با جفت خود، ابتدا باید لانه ای درست کنند. زندگی آرام و لطیف با داشتن سرپناه و خانه امکان پذیر است. وجود خانه و مسکن محیط گرم و آرام را برای تک تک اعضای خانواده مهیا می سازد. اگر زندگی را مانند دانشگاهی فرض کنیم، مسکن یکی از واحدهای اصلی است که حتما باید آن را پاس کنیم!

 

در زندگی زناشویی وجود مسکن و امنیت می تواند روابط را بهتر کند. حتی گاهی برخی از  تعارض های زوجین به دلیل نداشتن خانه و سرپناه است.

 

کسب و کار یا خرید خانه ؟

 

 

اهمیت وجود مسکن برای همه ما مشخص است. ولی یکی از دغدغه ها و تصمیمات سخت افراد این است که آیا یک خانه خریداری کنند یا به جای آن، کسب و کاری را برای خود ایجاد کنند؟ این سوال بسیاری از افراد می باشد.

اگر کسی جواب مطلقی به این سوال بدهد مطمئنا از سر احساس و با تجربه کم جواب داده است. جواب واحدی برای این سوال وجود ندارد. پاسخ این سوال کاملا نسبی است و به موارد مختلفی بستگی دارد. مثلا به زمانی که زندگی می کنیم؟ تیپ شخصیتی ما چگونه است؟، ویژگی های رفتاریمان، اوضاع جامعه، وضعیت اقتصادی کشور و … به چه صورت است؟

با این حساب نباید ریسک کرد و بدون اطلاعات و احساسی تصمیم گرفت. برای تصمیم گیری باید متناسب با شرایط حاکم تصمیم بگیریم. شاید ایجاد کسب و کار و سرمایه گذاری در این بخش سود بسیاری نصیب ما کند. شاید هم بالعکس سرمایه گزاری بر روی ملک و خرید خانه سودآور باشد.

تیم آموزشی میدان آزادی نیز تجویزی برای این سوال نمی کند. زیرا شرایط و وضعیت جامعه روز به روز تغییر می کند و نمی توان آنی تصمیم گرفت. ما برای درک بهتر شما از این سوال، آمارها و اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار می دهیم. اطلاعاتی که مسیر شما را روشن می کند و سپس تصمیم با شماست که کدام را انتخاب کنید.

موضوع مهم زمان

همان طور که گفته شد برای انتخاب خرید خانه و ایجاد کسب و کار باید تصمیم بگیریم. هر کدام می تواند درست باشد. هر دو، ادراک و دیدگاه درستی به این موضوع است. اگر در مورد اقتصاد مطالعه کنید متوجه می شوید وضعیت اقتصادی ما متفاوت است. تلاطم و نوساناتی هر روز که در کشور ما اتفاق می افتد سبب می شود پیش بینی کمی سخت شود. بالا و پایین رفتن قیمت دلار که گاهی اوقات کاملا غیر قابل پیش بینی است. هر کدام از تصمیم ها می تواند درست باشد ولی باید به نکته مهمی توجه کرد و آن نکته مهم، موضوع زمان است.

فرض کنید در اوج رونق هستیم. ممکن است قیمت ها روزانه تغییر کند. برای مثال، خانه متری ۳ میلیون تومان در آخر ماه می شود متری ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. یا بالعکس ممکن است رکود اقتصادی رخ دهد و سرمایه گذاری در کسب و کار شرایطی بهتر باشد. پس این موضوع کاملا به وضعیت موجود و زمان بستگی دارد.

آمار مهم مسکن در دهه های گذشته

 

آمارهایی از متراژ و قیمت مسکن به شما نشان می دهیم تا وضعیت مسکن را از دهه های پیش تاکنون بررسی کنید تا هم مطلع شوید و هم آگاهانه تصمیم بگیرید.

متراژ

اگر سال ۱۳۸۰ را در نظر بگیریم، متوسط متراژ خانه ها ۸۰ متر بوده است. ولی در سال ۱۳۹۰ متوسط متراژ آپارتمان ها به ۶۰ متر رسیده است. یعنی متوسط متراژ خانه ها ۲۰ متر کم شده است. با این آمار پیش بینی می شود در دهه های آینده اندازه خانه ها از این مقدار نیز کمتر شود و به ۵۰ متر و یا حتی به ۴۰ متر نیز برسد.

قیمت

قیمت مسکن  از ۲۰ سال گذشته تا اکنون تقریبا ۱۵۰ برابر شده است! البته باید بدانید که این آمار کاملا بستگی به منطقه های هر شهر دارد ولی این عدد به طور میانگین ۱۵۰ برابر شده است.

با توجه به آمار گفته شده، اگر دیر تصمیم خود را برای خرید خانه بگیریم ممکن در آینده سخت تر بتوان به خانه رسید.

 

چند درصد از درآمد خانواده صرف مسکن می شود؟

آمار ناراحت کننده ای وجود دارد. طبق آخرین آمار و بررسی ها نشان داده شده است که بین ۳۵ تا ۵۵ درصد حقوق هر خانوار صرف مسکن می شود. ممکن است باز هم این مسئله مهم را به تعویق بیندازید. هر چه زمان جلوتر می رود، وضعیت حرید مسکن نسبت به قبل سخت تر می شود.

بسیاری از افراد در این زمان توانسته اند خانه دار شوند. این نویدی است که ما نیز می توانیم به می توانیم به اهداف خودمان برسیم. فقط باید اطلاعات، اصول و راهکارها را بدانیم و تمام تلاشمان را کنیم تا به هدفمان برسیم.

جالب است بدانید که…

حدود ۵۰ درصد از سرمایه ناخالص شرکت ها به شکل ساختمان، مسکن تجاری و مسکونی و … اختصاص داده می شود . یعنی شرکت ها برای پشتوانه مالی خود ۵۰ درصد سرمایه خود را (بستگی به هر شرکت دارد، شاید کمتر یا بیشتر باشد) به مسکن و ساختمان های تجاری تبدیل می کنند. آنها به این بازار اعتماد و سرمایه گزاری می کنند و پشتوانه ای برای شرکت خود ایجاد می کنند.

در موضوع مسکن دو چشم داریم باید تعدادی هم قرض بگیریم! باید آگاهانه فکر کرد و تصمیم گرفت اگر نتوانید تصمیم درستی  بگیرید نمی دانید چه کنید. باید مراقب بود و در این مورد احساسی عمل نکرد. بورس، طلا، دلار، سکه و مسکن. احساسی تصمیم گرفتن برای ورود به هر کدام ممکن است پشیمانی به وجود آورد.

هر انتخاب سود و زیان خودش را دارد.

تصمیم نهایی با شماست.

 

دیدگاه شما چیست؟