مسکن

وام مسکن

یک نمونه از تهسیلات وام مسکن است که اغلب دولت‌ها به دلیل شرایط اقتصادي که در کشور وجود دارد و همچنین به علت کمک کردن به اقشار مورد نظر برای خریدن خانه قرار می‌دهند تا این گروه از مردم بتوانند خانهای برای خود بخرند. ولی در نظر داشته باشید که این وام فقط برای خریدن مسکن ‌نیست. بنابراین وام برای ساخت، تعمیر و بازسازی مسکن ‌هم داده میشود. این گونه تسهیلات، کمک‌ بسیار زیادی به لحاظ مالی برای مردم است تا از این طریق بتوانند احتیاج اولیه خود را به آسانی رفع کنند.

بنابراین وام مسکن از جمله تسهیلاتی است که اغلب کشورها و دولتها برای کمک به شهروندان، در اختیار مردم قرار می‌دهد. اغلب این وام‌ها دارای شامل سود و بازپرداخت‌های خیلی کمتری در مقایسه با بقیه وام‌ها هستند. بنابراین مدت زمان پرداخت وام‌ها طولانی‌تر مشخص شده‌ تا توان بیشتری در جهت خرید مسکن به وجود بیاورد. پس با توجه به شرایطی که برای وام مسکن در نظر گرفتهاند و شرایط موجود بر بازار مسکن، درخواست افراد نسبت به گرفتن این وام در حالا افزایش  است. در ادامه‌ خواهیم گفت.

انواع وامهای مسکن

در نظر داشته باشید که وام مسکن برای خرید، ساخت و تعمیرات خانه گرفته می‌شود، بنابراین در این حوزه انواع گوناگون وام وجود دارد که در این قسمت به این موضوع خواهیم پرداخت.

وام مربوط به خرید مسکن

با توجه به اینکه در هر شهر و استان تعداد جمعیت ساکن در آن متفاوت است‌ پس وام خرید مسکن از لحاظ  میزان آن بستگی به شرایط جغرافیایی و همچنین شهر مربوطه گوناگون است. مقدار آن بستگی به شرایط جغرافیایی و همچنین جمعیت شهر به صورتی که شهرهای بزرگ بیشترین مقدار و شهرهای کوچک کمترین وام مسکن برای خرید مسکن می‌دهند.  به طور کلی تهران، مشهد و اصفهان بیشترین وام برای خرید مسکن را دارند.

وام مربوط به ساخت مسکن

وام ساخت مسکن نیز مثل وام خرید مسکن با در نظر گرفتن شرایطی مثل جمعیت و جغرافیای شهر ‌مورد نظر  تعیین می‌شود و همچنین بازه و تنوع گوناگونی دارد. تامین کردن این گونه وامها از شیوه‌های گوناگونی مثل صندوق پس انداز مسکن،  صندوق پس انداز مسکن ‌جوانان، اوراق ممتاز، اوراق ویژه و… تامین خواهد شد.

وام مربوط به تعمیرات مسکن

در نظر داشته باشید که مقدار وام مسکن برای انجام تعمیرات و همچنین بازسازی، نسبت به وام های گفته شده بسیار کمتر است. علاوه بر وام‌های گفته شده در فوق، وام‌های مسکن دیگری نیز است که در ادامه خواهیم گفت.

وام مسکن مربوط به جوانان

دولت‌ها در سال‌های قبل تدبیرهای گوناگونی برای ترویج‌ ازدواج و راحت‌تر کردن این کار در نظر گرفته اند که از جمله آنها وام مسکن برای جوانان است. زوج‌ها می‌توانند به وسیله این وام و میزان تسهیلات و اقساط آن برای خانه‌دار شدن برنامه‌ریزی کنند.

وام مسکن مربوط به روستاییها

متاسفانه هر کشوری ممکن است درگیر بلاهای طبیعی گوناگونی شود که خسارت‌های زیادی ناشی از این نوع بیشتر برای خانه‌های روستایی اتفاق می‌افتد. دولت برای کمک کردن به مردم روستایی که درگیر این بلاها می‌شوند، تدبیری اندیشیده است وام مسکن روستایی با سود کم ‌باشد.

چگونگی تهیه وام مسکن

همانطور که در قسمت قبل گفته شد وام مسکن، با در نظر گرفتن دو شرط اساسی که  شامل شرایط جغرافیایی و جمعیتی شهر به انواع گوناگونی دسته بندی می‌شوند. در واقع شیوه تهیه وام مسکن به دو گروه اصلی دسته بندی می‌شود که از لحاظ تامین شدن اعتبار گوناگون است. گروه اول با روش خرید کردن اوراق مرتبط با تسهیلات گفته شده بانک و گروه دوم به شیوه محل سپرده‌‌گذاری بانک مسکن می‌باشد. هر یک از وام‌های گفته شده از بانک‌ها و صندوق‌های گوناگونی تهیه می‌شود که بانک‌ ملی و مسکن ازمهم ترین بانک‌های دولتی هستند که این امر را انجام می‌دهند.در نظر داشته باشید که بانک‌های غیردولتی هم تسهیلات را ارائه می‌دهند. دقت کنید که هنگام گرفتن تسهیلات به قسطها، مقدار وام، سود وام و… در نظر بگیرید تا بتوانید  وامی که منفعت بیشتری دارد را دریافت کنید.

مراحل دریافت وام مسکن

در صورتی که افراد برای خریدن خانه دچارکمبود بودجه روبه رو شوند، می‌توانند با  داشتن شرایط مورد نظر وام مسکن را دریافت کنند. بنابراین وام مسکن به سه شیوه تسهیلات خرید، تسهیلات ساخت واحد مسکونی و تسهیلات جعاله میتوان دریافت کرد.

بنابراین پس از انتخاب کردن هر کدام از مراحل بالا، باید مدارک مورد احتیاج که از شرایط دریافت وام مسکن است را کامل کنید. اغلب مدارک مورد نیاز برای همه گونه‌های مختلف وام مسکن مشترک است و  ممکن است فقط جزئیات تفاوت داشته باشند.

مدارک لازم:

 • مدرک‌های  شناسایی وام‌گیرنده که اصل شناسنامه و کارت ملی است.
 • مدارک شناسایی فروشنده که اصل شناسنامه و کارت ملی است.
 • مدارک شناسایی مربوط به ضامن
 • سند خانه موردنظر
 • پروانه ساخت ساختمان
 • مبایعه‌نامه
 • گواهی پایان کار ساختمان
 • صورت‌جلسه تفکیک شده ساختمان اگر ساختمان از چند واحد ساخته شده باشد.

بنابراین پس از آماده‌شدن مدارک خواهید توانست به شعبه‌های بانک موردنظر که شرایط لازم  برای دادن وام به مشتری‌ها را دارند مراجعه کنید. در این صورت  شما باید یک حساب در بانک مربوطه داشته باشید یا احساب جدیدی باز کنید.

بانک پس از دریافت مدارک از شما،  اقدام به گرفتن استعلام  از درستی و صحت مدارک ارائه شده از ارگان‌های گوناگون میکند. از جمله این مراحل وارسی فیش حقوقی و همچنین گردش حساب داده شده که مربوط به شما است، وارسی بدهی و چک‌های برگشتی که مربوط به بانک است.

در آخر پس از تحویل دادن مدارک مربوطه، یک کارشناس از بانک برای وارسی و قیمت‌گذاری ملک فرستاده می‌شود. در نظر داشته باشید که انجام دادن  این کار برای تأیید شدن مبلغ وام مورد نظر اهمیت خواهد داشت.

شرایط  لازم برای دریافت وام مسکن

در صورتی که افراد بخواهند وام مسکن را دریافت کنند باید شرایط زیر را داشته باشند که عبارتند از:

 • فرد وام‌گیرنده، باید بیشتر از ١٨ سال سن داشته باشد.
 • فرد وام‌گیرنده، باید دارای درآمد معین، برای پرداخت کردن قسطهای وام ساخت مسکن داشته باشد.
 • از جمله شرایط دریافت وام مسکن این است که وام‌گیرنده، نباید قبلاً از وام‌های غیرمجاز، پیش از گرفتن تسهیلات ساخت مسکن، استفاده کرده باشد. به عنوان مثال، استفاده کردن از وام مربوط به تعمیرات مسکن، در کنار تسهیلات ساخت مسکن امکان پذیر نیست.
 • فرد وام‌گیرنده، نباید چک برگشتی نزد بانک داشته باشد.
 • وام‌گیرنده، نباید بدهی قبلی یا بدحسابی در بانک داشته باشد.
 • در نظر داشته باشید که خانه معرفی شده، برای تسهیلات ساخت ساختمان، حتما باید دارای قرارداد واگذاری زمین‌شهری، قابل رهن گذاشتن، شامل سند مالکیت ثبت شده و همچنین سند اعیانی دارای عرصه اوقافی باشد.

بازپرداخت انواع وام مسکن به چه صورت است؟

دقت داشته باشید که مقدار اقساط وام مسکن بسته به نوع وام دارد که معمولا  بازپرداخت این گون وام‌ها مبلغ معینی دارند و از شروع تسویه وام به همان مقدار مشخص شده ثابت می ماند. نکته ای که باید در نظر بگیرید که حائز اهمیت است بعضی از بانک ها برای دیر پرداخت کردن قسطها شیوه‌های گوناگونی در پیش گرفته‌اند. برخی از بانک ها در آغاز سه اخطار می دهند، بعضی دیگر از بانک‌ها  جریمه میکنند و گروهی دیگر از بانک ها نیز به سراغ ضامن می‌روند.

 

یاسین هدایتی‌فر
یاسین هدایتی‌فر

در ایران وام مسکن چه شرایطی دارد؟

با توجه به اینکه کشور ایران مسکن با در نظر گرفتن بودجهای وام مسکن و همچنین تسهیلاتی در اختیار مردم می‌گذارد. بنابراین مردم به وسیله وام مسکن خواهند توانست هزنیه مربوط به خرید مسکن را تهیه کنند.

اغلب افرادی که تمایل به گرفتن این گونه وامها را دارند، توانایی پرداخت کردن قسطهای وام را دارند. بنابراین هر کشوری مطابق با زیرساخت‌های اقتصادی که دارد، مقدار معینی برای گرفتن وام‌های مسکن در نظر خواهد گرفت. پس سود وام‌های مسکن در هر کشور متفاوت خواهد بود.

در نظر داشته باشید که سودها بین ٢ تا٢٠ متغییر خواهد بود. بنابراین وام مسکن با توجه به شرایطی معین و همچنین تعریف شده به متقاضیان وام می‌دهند. همچنین امروزه در ایران، مردم  استقبال قابل توجهای برای گرفتن وام مسکن دارند و اشخاص زیادی در طی سال به بانک مراجعه می‌کنند و درباره وام مسکن سوال‌های خود را می‌پرسند.

سخن پایانی

در حال حاضر وام مسکن یکی از راه‌های کمک کردن به خانه دار شدن افراد است. متاسفانه خانه‌دار شدن می‌تواند برای هر فرد  با توجه به شرایط گوناگون مالی‌ بسیار دشوار باشد. در صورتی که در شرایط کنونی خرید خانه امری غیرممکن است ولی می‌توانید با روش‌های گوناگونی مثل استفاده کردن از تسهیلات مسکن هرچند به مقدار کم، خرید  خانه را برای شما آسان تر خواهد کرد.

در نطر داشته باشید که قسط‌های وام مسکن را می توانید با شیوه‌هایی آسان پرداخت کنید. همچنین برای دریافت کردن وام به وسیله اوراق، هیچ گونه محدودیتی در دفعات وجود نخواهد داشت.

بنابراین اغلب بانک هایی که وام و تسهیلات را پرداخت میکنند، بانک مسکن است. در نظر داشته باشید که بانک‌های خصوصی نیز این تسهیلات را پرداخت می‌کنند، ولی این بانک‌ها سریعتر وام را پرداخت  می‌کنند. اما  برای ضامن سختگیرند و اغلب سقف تسهیلات این بانک ها کمتراز ۱۰۰ میلیون تومان است.

در نتیجه، برای دریافت هر نوع وام ابتدا همه موارد را بسنجید. در صورتی که توانایی پرداخت قسط‌های وام را ندارید از گرفتن آن خودداری کنید. در این مقاله سعی شد تا همه نکات مربوط به وام مسکن گفته شود، امیدواریم که از آن استفاده کرده باشید.

 

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا