نکات نهایی در بررسی ملک

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس انتظار می رود که:

با نکات نهایی قبل از خرید ملک کاملا آشنا شوید.

تا اینجای کار با مباحث مختلف قبل از خرید آشنا شدید. همچنین درباره نکات کلیدی معامله ملک صحبت کردیم. در این درس، نکات نهایی در بررسی ملک را بیان می کنیم. دانستن این نکات می تواند در خرید ملک و خانه به شما کمک کند. شاید همه این موارد مورد نیاز نباشد ولی دانستن موضوعات به شما کمک خواهد کرد.

ملک شمالی یا جنوبی

زمانی که وارد ساختمان می شوید، ابتدا وارد حیاط خانه می شوید سپس به واحد خود می روید؟ یا برعکس ابتدا وارد خانه شده و حیاط در انتهای خانه قرار دارد؟

دانستن این موضوع به شما کمک می کند که متوجه شوید که ساختمان مورد نظر شما شمالی است یا جنوبی. اگر اول وارد حیاط می شوید به این معنی است که ساختمان شما شمالی است. اگر هم ابتدا وارد خانه می شوید بعد حیاط، به این معنی است که ساختمان شما جنوبی است.

هر دو مورد حسن هایی دارند. ولی به طور معمول ملک های جنوبی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. به دلیل اینکه از هر دو طرف نور به ساختمان مشرف است. ولی ساختمان های شمالی ابتدا حیاط وجود دارد و به همین دلیل در انتهای ساختمان نور کمتری به آن می رسد.

برای سرمایه گذاری ملک های جنوبی مناسب تر است.

زمانی که قصد خرید ساختمانی را دارید به این نکته توجه کنید که طلوع و غروب خورشید از کجا و به کجاست. گاهی ممکن است به شهر دیگری رفته ایم و از این موضوع خبر نداریم، با پرسش این سوال می تواند متوجه بشوید که ساختمان مورد نظر شمالی است یا جنوبی و کدام واحد نور بیشتری دارد. البته ساختمان هایی نیز هستند که شمالی جنوبی اند. یعنی از هر دو طرف به خیابان راه دارد. در این صورت هم نور شمال را دارد و هم نور جنوب.

توجه به اطراف ساختمان

وقتی وارد منطقه ای می شود که قصد خرید خانه در آنجا دارید، باید به کوچه، خیابان و خارج ساختمان توجه کنید.

  • خیابانی که خانه در آن قرار دارد یک طرفه است یا دوطرفه؟
  • پارک بودن دو ماشین در کنار های کوچه یا خیابان سبب تردد راحت ماشین‌های دیگر می‌شود یا خیر؟
  • ساختمان های اطراف پارکینگ دارند؟

سوالات بالا قبل از خرید خانه جز اولویت هاست. اگر به هر دلیلی مسائل پارک کردن ماشین برای خانه‌ای که قصد خرید دارید و یا برای خانه های دیگر وجود داشته باشد، در این صورت آسایش مردم آنجا به دلیل پارک ماشین کمتر می شود.

نزدیکی به مدرسه

نزدیک بودن به مدرسه برای خانه شما حسن محسوب می شود. ولی اگر به خانه شما نزدیک باشد به صورتی که در کوچه خانه‌ شما قرار داشته باشد، در این صورت به ضرر افراد این ساختمان است و ممکن است ازدحام بچه ها آزار دهنده باشد. یا حتی ممکن است خانه، جایی باشد که در معرض رفت و آمد بچه ها باشد. در این صورت نیز اذیت کننده خواهد بود. باید توجه کرد بعد از اتمام مدرسه، کدام خیابان ها شلوغ می شود و محل تجمع وجود دارد یا خیر.

زیبایی محله

اگر درخت، جداول زیبا، ساختمان هایی نو و زیبا در محله شما باشد این ارزش خانه شما را نیز بیشتر می کند. هم برای خرید شما و هم زمانی که قصد فروش خانه تان را داشته باشید.

 

نکات نهایی در بررسی ملک
نکات نهایی در بررسی ملک

 

اتوماتیک بودن درب ورودی

اگر درب پارکینگ اتوماتیک نباشد دراین صورت باید هر بار که به خانه می‌رسید پیاده شده و درب پارکینگ را باز کنید. اتوماتیک نبودن درب پارکینگ هم آسایش را سلب می کند و هم امنیت ماشین شما را به خطر می‌اندازد. زیرا در حین باز کردن درب خودرو احتمال سرقت ماشین وجود خواهد داشت.

آسانسور

یکی ابزار مهم قبل از خرید خانه، آسانسور می‌باشد. امروزه برای اکثر ساختمان ها نو و چند طبقه آسانسور نصب می‌شود. ابتدا باید توجه کنید که آسانسور وجود داشته باشد تا آسایش شما ایجاد شود. سپس باید به کیفیت آسانسوری که در ساختمان وجود دارد پی ببرید.

همچنین آسانسور باید متناسب با تعداد واحدها باشد. دانستن این موضوع که آیا آسانسور نفربر است یا باربر نیز حائز اهمیت است. اگر قصد خرید خانه را دارید، حتما به آسانسور دقت کنید.

 

اگر ساختمان بیشتر از ۳ طبقه است، حتما باید آسانسور داشته باشد. هیچ پله ای نمی تواند جای آسانسور را بگیرد. اگر مجبور شدید که از جایی خرید کنید که آسانسور ندارد، نهایت طبقه دو را خریداری کنید.

 

به راه پله ها و امنیت آن نیز توجه کنید. همچنین به استاندارد بودن ارتفاع، عرض و طول پله ها دقت لازم را داشته باشید. معمولا عرض راه پله باید ۳۰ سانتی متر باشد و ارتفاع آن ۱۸ سانتی متر.

توجه به آب، برق و گاز

برای مصرف آب و برق توجه کنید کدام جدا است و کدام یک مشاع؟ مشاع به این معنی است که یه کنتر برای تمامی واحد ها قرار داده شده است و در پایان هزینه کل را تقسیم بر تعداد واحد ها می کنند که پول هر واحد مشخص شود.

اگر هر یک از مصرفی ها جداگانه باشد بسیار بهتر است. نسبت به این موارد حتما آگاه باشید.

حتما در روزی که می خواهید برای خرید خانه اقدام کنید، همراه خود متخصص نیز ببرید. معمار، مهندس و یا هر کسی که تخصص و تجربه لازم را دارد تا به شما جهت خرید خوب کمک کند.

زمان های دیدن ملک

پیشنهاد می شود در یک زمان واحد، خانه مورد نظر را نبینید. در ساعات شبانه روزی مختلف، در زمانی که مدرسه ها باز می شود، اول هفته، آخر هفته و … خانه را مشاهده کنید. دقت کنید که مورد خاصی وجود نداشته باشد. به هیچ وجه در خرید خانه عجله نکنید و با خونسردی و آرامش کامل این کار را انجام دهید.

امکانات محله

چه امکانات عمومی در نزدیکی واحد مورد نظر شما وجود دارد؟ شاید وجود مدرسه، مهد کودک، سرای محله و … از امکانات خوبی در آن محله باشد. ولی دقت کنید این موارد ممکن است برای محله شما خوب باشد ولی برای ساختمان شما نه. به دلیلی ازدحام و شلوغی و امکان پارک ماشین های زیاد ممکن است سبب نگرانی شما در آینده شود. این امکانات در نزدیکی خانه شما می تواند نگران کننده و اذیت کننده باشد ولی برای ساختمان های دیگر در کوچه های دیگر حسن محسوب می شود.

وجود فضای سبز و پارک در محله می تواند گزینه خوبی برای خانه شما باشد.

همچنین وجود بسیاری از مغازه ها مانند: نانوایی، سوپر مارکت، لباس فروشی، میوه فروشی، خشک شویی. وجود هر مغازه ای مورد نیاز می تواند برای شما خوب باشد و راحتی را به ارمغان آورد و دیگر نیازی نباشد با ماشین به جای دیگر رفته و خرید کنید.

وجود امکانات اورژانسی و پزشکی در نزدیکی محل شما خوب است. ولی همانطور که نسبت به مدرسه و مهد کودک گفته شد، وجود اورژانس و مطب در کنار خانه شما می تواند در آینده نگرانی و دغدغه برایتان به وجود آورد.

همچنین وجود ایستگاه های مترو، پایانه های تاکسی و اتوبوس می تواند دسترسی شما به جاهای مختلف شهر به راحتی فراهم آورد.

 

پیشنهاد می شود ساختمانی را که قصد خرید آن را دارید و داخل آن را نیز بازدید کرده اید، حتما به پشت بام آن خانه نیز بروید و بازدیدی داشته باشید. گاهی اوقات بسیاری چیزها در ظاهر و نزدیک به چشم نمی آید ولی از پشت بام کاملا مشخص می شود. به ساختمان ها و خیابان های اطراف نگاه کنید و دقت کنید چیز ناملموسی نباشد. همچنین به خود پشت بام نیز نگاه کنید و امنیت و موارد دیگر را بررسی کنید.

 

موارد دیگر در واحدها

بهتر است تعداد واحدها زیاد نباشد. اگر تعداد واحد ها زیاد باشد زندگی شما کمی سخت تر خواهد شد. اگر دو واحد شارژ خودشان را ندهند، کل ساختمان به مسئله می خورد. همچنین به دلیل جمعیت زیاد، استهلاک ساختمان سریع تر رخ می دهد.

در واحد هایی که کنار یکدیگر قرار گرفته است، اگر درهای ساختمان کنار هم باشند، ممکن است صاحبین واحد نسبت به این موضوع برایشان خوشایند نباشد. اگر با شیشه ای جدا شده باشد حس استقلال و امنیت بیشتری خواهد داشت.حتما واحد خودتان را بررسی کنید.

توجه به عایق بودن ساختمان از نظر گرما، سرما و صدا اهمیت ویژه ای دارد. همچنین به دو جداره شیشه های ساختمان توجه کنید.

نسبت به شوفاژ، لوله کشی و موارد دیگر سوال کنید و آنها را بررسی کنید.

آن منطقه آب مناسبی دارد؟ فشار آب و کیفیت آب چگونه است؟

وزش باد از کدام سمت است؟ (اکثر وزش های باد از غرب به سمت شرق است و این سبب می شود که غرب نسبت به جاهای دیگر آلودگی کمتری داشته باشد)

 

حتما پیشنهاد می شود با کسی به دیدن ساختمان بروید که تخصص لازم را دارد و می تواند نسبت به تمامی موارد بالا نظرات قابل قبولی را بدهد. همچنین نسبت به اجناسی که در ساختمان به کار رفته نیز سوال کنید و کیفیت آنها را بررسی کنید.

دیدگاه شما چیست؟