تحلیل رشد قیمت مسکن در چند دهه گذشته

اهداف و انتظارات ما در این درس

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

پس از مطالعه این درس انتظار می رود که:

با  تحلیل رشد قیمت مسکن در چند دهه گذشته به طور خلاصه آشنا شوید و بتوانید آمارهای دیگر را تحلیل کنید.

در این دوره با مبانی و اصول خرید ملک آشنا شدیم. امیدواریم تا اینجا به این باور رسیده باشید که خانه دار شدن چقدر مهم استو برای خرید خانه هدف گذاری مناسب انجام داده باشیددر این درس به عنوان آخرین درس از این دوره مقدماتی قصد داریم با تحلیل رشد قیمت مسکن در چند دهه گذشته به اطلاعات مفیدی در این زمینه برسیم.

به نمودار زیر دقت کنید.

 

 

طبق این نمودار، در منطقه یک تهران، از سال ۷۱ تا سال ۹۴ قیمت مسکن تقریبا ۱۱۸ برابر شده است!

منطقه سه در در همین بازه زمانی قیمت آن ۱۰۲ برابر شده است!

بیشترین افزایش قیمت ها برای این دو منطقه بوده است و کسانی که دو دهه گذشته در این مناطق سرمایه گذاری کرده بودند، سود بسیاری نصیب آنها شد.

کمترین افزایش قیمت برای منطقه ۱۷ است که ۶۳ برابر شده است.

طبق نمودار، بیشترین رشد قیمت تهران در مناطق یک، دو، سه و پنج بوده است. کمترین رشد قیمت نیز برای مناطق ۱۱، ۱۰ و ۱۷ بوده است.

داشتن چنین اطلاعات و آماری برای ما بسیار کمک کننده خواهد بود تا اقدام درست تری داشته باشیم. فرض کنید فردی به جای اینکه در منطقه ۱۰ خانه ای به متراژ ۱۵۰ خریداری کند، خانه‌ای کوچک تر در مناطقی که رشد بیشتری داشته است، خریداری می کرد. در این صورت بسیار سود می برد و سرمایه گذاری خوبی را برایش به ارمغان می آورد.

در نمودار زیر همان طور که مشاهده می کنید، افزایش قیمت شهرهای ایران را در ۲۳ سال گذشته نشان می دهد. اگر دقت کنید متوجه می شوید که تهران مقام اول نیست. بسیاری همیشه بر این باورند که تهران بهترین شهر برای سرمایه گذاری است و قیمت ها در این شهر سریع رشد می کند. در حالی که این طور نیست و این باوری اشتباه است. تهران در ۵ شهر اول هم نیست. تهران رتبه ۷ را دارد!

 

 

طبق نمودار، شهر ارومیه، همدان و اراک بیشترین قیمت را داشته است آن هم متوسط ۱۱۰ برابر! تهران در ۲۳ سال گذشته مقام هفتم را در افزایش قیمت داشته است. کمترین تغییرات برای شهر کرمان است با ۷۱ برابر تغییر. بعد از کرمان شهر های قزوین و اهواز کمترین تغییرات را دارد.

چرا تهران مورد توجه است؟

تهران پایتخت کشورمان است. مرکز سیاسی و اقتصادی می باشد و امکانات رفاهی و آموزشی بسیاری را داراست. شرایط برای اشتغال نیز در تهران نسبت به شهرهای دیگر بیشتر است. این عوامل سبب شده که توجه ویژه ای به تهران شود و تغییرات مهم ابتدا در تهران و سپس با تاخیر در شهرهای دیگر ایجاد میشود.

در کدام شهر سرمایه گذاری کنیم؟

به هیچ وجه نباید ناآگاهانه ریسک کرد. اگر شهری را به هیچ وجه نمی شناسیم و تا به حال به آنجا نرفته ایم، ریسک است که بخواهیم در مسکن آن شهر سرمایه گذاری کنیم.

پیشنهاد می شود در شهری سرمایه گذاری کنید که اطلاعات بسیاری نسبت به آن شهر داشته باشید. ارتباطات و دوستانی در آن شهر داشته باشید که به مدت زیادی زندگی کرده اند و از آنها مشورت بخواهید. مسائل جزئی در آن شهر را بدانید. در این صورت سرمایه گذاری شما مفید خواهد بود.

از نظر روان شناسی انسان ها وقتی خارج از منطقه ای که زندگی می کنند بخواهند سرمایه گذاری و ریسک کنند، چون خارج از منطقه امن آنهاست، ممکن است استرس و اضطراب داشته باشند و در این صورت تصمیم گیری آنها تاثیر بگذارد. معمولا پیشنهاد می شود در شهری که سال های زندگی کرده اید و کاملا آشنا هستید سرمایه گذاری کنید.

تغییرات قیمت مسکن مانند افزایش قیمت تخم مرغ نیست که از همان ابتدا مردم متوجه شوند. تخم مرغ و خوراکی ها از نیازهای اولیه هستند و بالا رفتن قیمت آن را همه سریع متوجه می شوند. ولی قیمت مسکن این گونه نیست و در ابتدا متخصصان این حوزه متوجه می شوند که قیمت ها افزایش می یابد یا کاهش.

این نمودار ها برای اگاهی شما ارائه شد. سعی کنید در زمینه مسکن تحقیقاتی را در شهرهای خود انجام دهید و تغییرات قیمت و موارد دیگر را در چند سال گذشته بررسی کنید.

با دانستن میران تغییرات مسکن شما آگاه تر عمل می کنید.

دیدگاه شما چیست؟