بهترین زمان سرمایه گذاری در حوزه ملک

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

بخش اول: باورهای مهم در خانه دار شدن

بخش دوم: مهارت های مالی

بخش سوم: روش های خرید خانه

در درس رونق و رکود در بازار مسکن، نشانه های شروع رونق و رکود در بازار مسکن را توضیح دادیم. در آن درس، گفتیم که دوران رکود و اواخر آن و اوایل دوران رونق، بهترین زمان برای سرمایه گذاری در بازار مسکن است. زیرا در این دوران قیمت ها ثابت است. به دلیل اینکه دوران رکود هست، بازار دست مشتری است و فروشنده ها دنبال مشتری هستند. پس انعطاف پذیری بیشتری در مقابل خریدار نشان می دهند. در این درس، درباره بهترین زمان سرمایه گذاری در حوزه ملک نکاتی را مرور می کنیم.

در این دوران می توانید چندین ملک را ببینید و هر کدام از فروشنده ها متناسب با شرایط خودشان پیشنهاد تسویه را به شما می دهند یا با شرایط شما کنار می آیند. با توجه به اینکه قیمت ها ثابت است و بالا و پایین قیمت وجود ندارد می توانید با فرصت و زمان زیاد تحقیقات و بررسی های لازم را انجام دهید.

در این دوران وجود فروشندگان پول لازم و بهره بردن از شرایط آنها می تواند برای ما مفید باشد. پس اگر خواستید وارد بازار مسکن بشوید و سرمایه گذاری کنید بهترین زمان دوره رکود و اواخر آن است.

 

بهترین زمان سرمایه گذاری در حوزه ملک
بهترین زمان سرمایه گذاری در حوزه ملک

 

چند نکته مهم در سرمایه گذاری در مسکن بهترین زمان سرمایه گذاری در حوزه ملک

۱ اکثر اوقات در چرخه بازار مسکن، نوسانات بازار مسکونی و کلنگی بیشتر از آپارتمان هاست.

۲. نوسانات بازار مسکن در تهران و شهرهای بزرگ شدیدتر از شهرهای دیگر است.

۳. در دو دهه گذشته رشد خانه‌های کلنگی و مسکونی در مناطق دو و پنج بیشتر بوده است. این دو منطقه در بیست سال گذشته توجه خاصی بر آن بوده است. این مناطق از نظر موقعیت جغرافیایی به شکلی است که دسترسی به بزرگراه ها، ترافیک کمتر، هوای سالم تر، گردشگری، امکانات و دیگر عوامل باعث شده که آپارتمان و زمین در این دو منطقه مورد توجه قرار بگیرد.

۴ . در فروردین ماه معمولا خرید و فروش در بازار مسکن کم می شود. حتی گاهی چند هفته قبل از عید نوروز این اتفاق می افتد (هر از گاهی هم ممکن است شرایط خوبی در این زمان پیش بیاید و موقعیت خوب و مناسبی پیدا شود. همیشه توجه لازم را داشته باشید.)

۵. بازار مسکن در دی و بهمن ماه گرم می شود و معاملات بسیاری زیادی صورت می گیرد. این سبب افزایش قیمت نیز می شود.

۶. ورود به بازار مسکن راحت و خروج از آن مشکل است. نیاز به گذراندن دوره های مسکن است.

۷. پله پله رشد برای شما اتفاق می افتد. در هر موقعیتی که هستید و در منطقه ای که می خواهید خانه خریداری کنید در آن متمرکز شوید و کار را شروع کنید. شروع کار دیدن خانه در آن منطقه می باشد.

۸. ماهی مرده در جهت حرکت رودخانه حرکت می کند! در بازار مسکن گاهی برخلاف جهت حرکت کردن از اولویت هاست. افراد متخصص گاهی برخلاف جریان حرکت می کنند، زمانی که همه می ترسند وارد شوند، آنها وارد شده و سود بسیاری را می برند. برعکس اکثریت مردم.

۹. برای سرمایه گذاری در ملک و مسکن، مهم ترین پارامتر قیمت است. شاید جایی را می خواهید تهیه کنید و عوامل دیگر مانند موقعیت مکانی، دسترسی به مکان هایی خاص و … برایتان اولویت باشد، ولی به عنوان سرمایه گذاری اولین عامل مهم قیمت است و بعد محله، ساختمان، منطقه و …

۱۰. اگر پیش بینی می کنید رشد قیمت ها سریع است، گرفتن وام کوتاه مدت گزینه بسیار خوبی است. برای مثال وام یک ساله می تواند گزینه خوبی باشد. حتی اگر سود وام زیاد بود، باز هم خوب است و در این موقعیت به نفع ماست.

۱۱. اگر شرایط رشد نداریم، خرید مسکن با وام طولانی خوب نیست. حتما وام هایی با سود کم از بانک ها و موسسات مختلف پیداکنیم. هر چه زمانش کوتاه باشد و سریع تسویه شود بهتر است.

همواره به گزینه وام مسکن توجه داشته باشیم.

۱۲.در دوران رکود که قیمت نوسان ندارد، بهتر است اگر وامی گرفته اید آن را تسویه کنید. در این دوران بهترین زمان برای تسویه وام است. زیرا سودی که برای وام به بانک می دید به ضرر شما می شود.

۱۳. معمولا مسکن ایران در دوران آرامش سیاسی و اقتصادی آرام است. ولی وقتی شرایط اقتصادی و سیاسی نا آرام می شود، بازار مسکن هم دچار تلاطم می شود.

۱۴. اقتصاد کشور ما، اقتصادی پرنوسان است. برای حفظ سرمایه خودتان به جز بازار مسکن به بازار های دیگر نیز وارد شوید و از آنها اطلاعات لازم را کسب کنید.

دیدگاه شما چیست؟