تعاونی مسکن

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

بخش اول: باورهای مهم در خانه دار شدن

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس انتظار می رود که:

1- با مفهوم تعاونی مسکن آشنا شوید.

2- استفاده از این روش را با توجه به شرایط مالی خود بررسی کنید.

 

در درس گذشته با روش مشارکت در ساخت آشنا شدیم. در این درس با مفهوم تعاونی مسکن آشنا می شویم. تعاونی به نوعی همان مشارکت در ساخت با گستردگی بیشتر است. تعاونی، مشارکتی است که عده‌ای از افراد مانند دوست، آشنا، خانواده، همشهری و … برای دستیابی به هدف مشترک گردهم می‌آیند. این تعاونی که جهت خانه دار شدن اعضا تشکیل می شود؛ تعاونی مسکن نام دارد و هدف از گردهم آمدن آن، خرید و یا ساخت مسکن می باشد. تعاونی مسکن به صورتی گروهی می باشد و هر یک از اعضای گروه، قسمتی از مایحتاج خرید و یا امور ساخت خانه را تقبل می کنند.

خوبی شکل گیری تعاونی مسکن، به این صورت است که واسطه های غیرضروری حذف می شود و هزینه برآمده کل، به شدت کم می شود.

تعاونی مسکن روشی برای خانه دار شدن است. این روش، شرایط خاص خودش را دارد. برای مثال، حداقل با ۱۰ عضو شروع به فعالیت می کند. حداقل ۱۰ عضو به صورت اصل تعریف شده است. در حالی که با تعداد کمتر نیز می توان تعاونی مسکن تشکیل داد. همکاری و تعهد اولویت است. نیازی به ایده آل گرایی نیست. با هر تعدادی که می توانید شروع کنید و تشکیل گروه بدهید. این افراد می توانند دوست، آشنا و یا هر کسی باشد که در آینده با آنها آشنا می‌شوید.

 نکته مهم برای تعاونی مسکن، توجه به قانون و همکاری هر یک از اعضای تعاونی می باشد. حسن تعاونی مسکن کاهش شدید هزینه ها می باشد.

 

تعاونی مسکن
تعاونی مسکن

 

مشاور و یا وکیلی در دسترس داشته باشید تا هنگام بروز مسئله و مشکلاتی، به شما کمک کند. وجود وکیل سبب پیگیری قانونی می شود و مسائل زودتر حل می شود.

نوشتن قرارداد

مهم ترین بخش تعاونی مسکن نوشتن قرارداد است. هر یک از اعضا باید قراردادی نوشته و تصمیمات لازم را اتخاذ کنند و به صورت اصولی و قانونی راه درست را انجام دهند و در پایان همه نفع ببرند.

مهمترین اصل در تعاونی مسکن، مشارکت و کار تیمی هر یک از اعضای تعاونی می باشد.

نکات مهم جهت تعاونی مسکن:

1- برای تعاونی مسکن نیز می توان وام مسکن گرفت.

2- وقتی تعداد بیشتر می شود، مسئولیت و کار تیمی سخت‌تر و حساس تر می شود. برای همین دقت لازم را انجام دهید.

3- تعداد تعاونی مسکن حداقل ۱۰ نفر می باشد. ولی الزامی نیست که حتما بالای ۱۰ نفر باشد. شما می توانید با تعداد کمتر نیز تعاونی مسکن را شکل دهید.

تعاونی متکی به اعضا است نه به سرمایه. در نظر گرفتن حق تک تک اعضا در گروه مهم است.

4- کار گروهی و تیمی مسائل و سختی های خودش را دارد. کار تیمی به نحوی است که تصمیم های فردی در آن بی معناست. یک تیم باید دسته جمعی تصمیم بگیرد و اقدام کند. هر مشکل و مسئله ای که پیش بیاید، کل تیم و گروه باید برای این مسئله راه‌حلی پیدا کند و از فردگرایی جلوگیری کند.

5- یکی از مهمترین موضوعات، جلوگیری از هر بحرانی است. مهمتر از پیشگیری، پیش بینی بحران می باشد. ممکن است کمی مشکل باشد که با خانواده و دوستان نزدیک قرارداد را ببندید و مدارک لازم در صورت نیاز را از آنها بگیرید. ولی حتما این کار را کنید، زیرا از مسائلی که ممکن است در آینده پیش بیاید جلوگیری می کنید.

دیدگاه شما چیست؟