آموزش کسب درآمد

مدیریت مالی

قبل از صحبت کردن در مورد تعریف مدیریت مالی بهتر است که این نکات رو در نظر داشته باشید، مقصود از تأسیس هر موسسه و شرکت تولید پول و دست یافتن پول است که به‌طورکلی یک موسسه اکثراً در جست‌وجوی برنامه‌ریزی معین و نوین است تا باگذشت هرروز، سرمایه‌اش بیشتر شود.

بنابراین دلیل ماندگاری یک موسسه و شرکت پول خواهد بود پس در صوتی که یک موسسه پول نداشته باشد، به نابودی روی خواهد آورد. پس مدیر و مسئول‌های هر موسسه باید که برنامه‌ریزی عالی، هوشمند و همچنین با هوش تجاری برای بالا بردن سطح موسسه تهیه کنند. درصورتی‌که سازمان خودش را با تغییرهای جهان همسو نکند، خیلی سریع بازار را به رقیبانش واگذار خواهد کرد.

درواقع مدیریت مالی به این معنی است که پولی که در یک موسسه موجود است و با مقدارهای معینی خرج یک سری کارهای مرتبط در موسسه خواهد شد. همچنین عموماً مقداری معین برای منبع‌های بلند در نظر گرفته می‌شود و مقداری هم از سرمایه برای منبع‌های کوتاه‌مدت در نظر می‌گیرند. پس، این‌گونه مدیریت به مقدار زیادی اثرگذار خواهد بود در مورد سرمایه باهدفی که موسسه تعیین خواهد کرد.

در نظر داشته باشید که یکی از اصلی‌ترین موارد مربوط به کسب‌وکار، مدیریت مالی است که برای موفق شدن در کسب‌وکار باید تلاش کنید که به بیشترین سطح آن دست پیدا کنید. پس مدیریت مالی بر کنترل، برنامه‌ریزی، هماهنگ‌سازی و بررسی بر منبع‌های مالی موسسه‌ها اشاره دارد و به‌طورکلی یک شیوه بسیار مناسب برای بررسی و رسیدگی به منبع‌های مالی موسسه‌ها است.

بنابراین شرکت‌ها و همچنین موسسه‌ها از طریق مدیریت مالی بر روی کارهایی نظیر آماده کردن بودجه، حسابداری، استفاده از وجوه، پرداخت و بررسی کردن ریسک نظارت لازم را انجام دهند.

 

وظیفه‌های مدیر مالی

اکنون‌که با مدیرت مالی و اثراتی که در یک شرکت دارد آشنا شدید، بهتر است بدانید که مدیریت مالی چه وظیفه‌هایی در شرکت‌ها دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

 • ارزیابی سرمایه مورداحتیاج شرکت:

مدیرمالی با در نظر داشتن هزینه و درآمدهای کنونی، سود، مقدار هزینه آینده، خرید کردن دارایی‌های همیشگی، هدف‌ها و برنامه‌های پیشرفت دهنده شرکت، به ارزیابی کلی از احتیاج‌ها و همچنین درآمدهایی  که شرکت پرداخت کرده است که کاری بسیار مهم برای ادامه فعالیت هر شرکت است.

 

 • تهیه و اختصاص دادن بودجه:

مدیر مالی با توجه به وظیفه‌ای که دارد باید موارد تأمین مالی شرکت از روش‌های گوناگون شناسایی کرده و با استفاده از مناسب‌ترین راه، پایین‌ترین هزینه برای رسیدن به آن را عنوان کند. بعد از تأمین بودجه مورداحتیاج، که چگونه آن را در قسمت‌های گوناگون  اختصاص بدهد نیز قابل‌توجه است که مدیر مالی باید به این موضوع بپردازد.

 • مشخص کردن ساختار سرمایه:

در نظر داشته باشید که مدیر مالی باید یک برنامه معین برای سرمایه‌گذاری داشته باشد و همچنین در تجارت مصرف کند. بنابراین اینکه چگونه سرمایه‌گذاری و همچنین افق زمانی  که ممکن است بلندمدت یا کوتاه‌مدت باشد جزو مهم‌ترین مسئولیت مدیر مالی است.

 • پخش سود اضافی بین سهامداران:

درواقع مدیرمالی تصمیم‌گیرنده این مورد است که سودی که به دست می‌آید در شرکت به چه مقداری تقسیم شود یا مجدداً سرمایه‌گذاری انجام شود.

 • کنترل مالی:

توجه  داشته باشید که مدیر مالی باید همه موردهای گفته‌شده در بالا را به‌صورت دائم بررسی کند که این عمل باعث صحت سنجی تصمیم‌های او خواهد شد.

 • ارائه برنامه مفید برای سوددهی

در نظر داشته باشید که در صورتی یک مجموعه رشد اقتصادی خواهد داشت که سودی به دست آورده باشد و همچنین تدوینگری یک به سودی که به دست می‌آورد بستگی دارد و تدوین یک راهبرد مطلوب برای سودآوری بر عهده مدیر مالی آن مجموعه خواهد بود.

اهمیت مدیریت مالی

مدیریت مالی به علت‌های گوناگونی بسیار مهم است. در ادامه  به بعضی از این علت‌ها و همچنین کمک‌های این‌گونه مدیریت اشاره خواهیم کرد:

 

 • کمک کردن به سازمان‌ها در انجام  برنامه‌ریزی مالی
 • کمک کردن به سازمان‌ها در انجام برنامه‌ریزی و همچنین جمع‌آوری بودجه
 • کمک کردن به سازمان‌ها در هنگام  استفاده کردن و همچنین اختصاص دادن بودجه دریافتی یا بودجه به‌دست‌آمده
 • کمک کردن به سازمان‌ها در تصمیمات بسیار حساس مالی
 • کمک کردن به روند بهبود سودآوری سازمان‌ها
 • افزایش دادن ارزش کلی شرکت‌ها و سازمان‌ها

اصول مدیریت مالی

درصورتی‌که می‌خواهید در شرکت‌های خصوصی و دولتی استخدام شوید باید طور کامل با تمام روش‌های کاری مدیرمالی آشنایی داشته باشید، چراکه نقش مهمی در پیشرفت و اهداف سازمان خواهید داشت. بنابراین روش‌هایی که به مدیران مالی می‌آموزند را می‌توان به‌گونه‌ای آموزشی مشترک میان همه این افراد محسوب خواهد شد، زیرا همه این روش‌ها میان افراد یکسان است.

در نظر داشته باشید که مدیر مالی باید تمام قوانین مربوطه را بداند، همچنین مدیر مالی ازجمله وظیفه‌ای که بر عهده دارد، قسمت درآمدی و پولی است. پس، درصورتی‌که در کار مدیریت قصوری پیش بیاید، احتمال آن وجود دارد که به سازمان ضررهایی که قابل جبران نیست، وارد شود و حتی باعث ورشکستگی موسسه می‌شود.

بنابراین قسمت مدیریت مالی خیلی حساس است. پس فردی که این مسئولیت را بر عهده دارد باید دقت و هوش لازم برای مدیریت این قسمت را داشته باشد. به‌طورکلی یک مدیر مالی قبل از اینکه در شرکت استخدام شود، باید به‌صورت اساسی حسابداری و همچنین با نرم‌افزارهای مرتبط آشنایی کامل داشته باشد. زیرا اصل کار را مدیر مالی تشکیل می‌دهد و همچنین کارهای مالی توسط نرم‌افزار صورت می‌گیرد.

بازار کار مربوط به رشته مدیریت مالی

ازجمله رشته‌هایی که بازار کار بسیار خوبی دارد، رشته مدیریت مالی است. چراکه تمام شرکت‌های بسیار بزرگ برای پیشرفت و همچنین زیادشدن درآمده شرکت احتیاج  به فردی که به‌صورت کامل مسلط به امور مالی باشد.

 

در نظر داشته باشید که داشتن هوش، ذکاوت، تجربه و سابقه کار برای مدیر مالی موفق احتیاج است ولی افرادی که  از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند، اگر دانش مربوطه با تخصصی که موردنیاز است، داشته باشید، به‌طورقطع خواهید توانست در بهترین شرکت استخدام شوید.

پس زمانی که مدیران مالی با زیادشدن دانش و همچنین تجربه در قسمت‌های مختلفی مثل، معاونت مالی و سرمایه‌گذاری، مهندس مالی، مدیریت ریسک و همچنین بورس شروع به فعالیت کنید. اگر عملکرد خیلی خوبی هم داشته باشید، خواهید توانست ارتقا پست داشته باشید.

 

یاسین هدایتی‌فر
یاسین هدایتی‌فر

مزایا و معایب مدیریت مالی

در نظر داشته باشید که مدیریت مالی علاوه بر اینکه مزایایی دارد، شامل معایبی هم است. در این بخش قصد داریم تا به مزایا و معایب که مدیریت مالی دارد، صحبت کنیم. درصورتی‌که یک مدریت مالی  در سازمان باشد، باعث روند بهبود در عملکرد و همچنین زیادشدن سود شرکت خواهد شد.

بنابراین  کسانی که سرمایه‌گذارند و سهام‌دارند، قادرند با بهینه‌سازی مدیریت مالی در مصرف ماهانه شرکت صرفه‌جویی کنند.

چه اثری مدیریت مالی بر صنعت کسب‌وکار می‌گذارد؟

مدیریت مالی در کارایی یک شرکت باعث منظم شدن  و ایجاد برنامه‌ریزی در فعالیت‌های مربوطه در سازمان می‌شود. با کمک مدیریت مالی همه فعالیت‌های مالی می‌توان کنترل کرد و در هدر رفتن امور مالی پیشگیری کرد.

درصورتی‌که مدیریت مالی نتواند نظم کافی نداشته باشد و همچنین نتواند وضعیت را ساماندهی کند، پس درنتیجه با مصرف بی‌رویه بودجه، باعث ضرر و زیان زیادی برای شرکت و اعضا خواهد داشت. بنابراین مدیریت مالی قادر است بر تصمیماتی که مرتبط با سرمایه‌گذاری است، نظارت کرده و در مورد صحیح و اشتباه بودن آن به افرادی که سرمایه‌گذارند یا هیئت‌مدیره مشاوره به دهند.

پس درصورتی‌که امور اقتصادی را به‌طور کامل بشناسد و همچنین احتیاج به سود و سرمایه خواهد توانست در یک موقعیت مناسب، سود شرکت را افزایش دهد. بنابراین مدیر مالی هرگونه تصمیمی که بخواهد بگیرد در جلسه هیئت‌مدیره گفته می‌شود.

 

تصمیماتی که گرفته می‌شود، علاوه بر اینکه هزینه شرکت را بسیار کم می‌شود و عملکرد شرکت را افزایش می‌دهد. ازجمله مزیت‌های مدیر مالی که اثر قابل‌توجهی بر صنعت و کسب‌وکار خواهد داشت، مدیر مالی قادر است سودی که از کار به‌طور خالص به دست می‌آورد، به‌طور صحیح میان همه اعضا اصلی تقسیم‌بندی کند.

در نظر داشته باشید که مدیریت مالی علاوه بر این‌که مزیت‌هایی دارد، معایبی نیز دارد. ولی عیب‌های آن بسیار کمتر از مزیت‌های آن است. بنابراین درصورتی‌که مدیریت مالی با روش‌هایی اشتباه و به صورتی که افراطی باشد، نتیجه آن مطلوب نخواهد بود و به کسب‌وکار ضرر زیادی وارد خواهد شد. پس استانداردهای اساسی و مهم موسسه آشفته خواهد شد و سودی برای شرکت به دست نخواهد آمد.

 

سخن پایانی

بنابراین یکی از اصلی‌ترین ترین قسمت‌های کسب‌وکار مدیریت مالی است. پس برای به راه انداختن و به دست آوردن موفقیت در یک کسب‌وکار به سطح دانش زیاد در مدیریت مالی نیاز خواهید داشت. درنتیجه مدیریت مالی یک نمونه از  فعالیت لازم در هر سازمان است. که این فرآیندها  شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی کردن، کنترل و بررسی کردن بر منبع‌های مالی باهدف دستیابی به سود بیشتر است.

پس مدیریت مالی یک  نمونه از شیوه‌های بسیار عالی برای کنترل کردن  فعالیت‌های مالی یک سازمان مثل تهیه کردن بودجه، استفاده از وجوه، حسابداری، پرداخت و بررسی ریسک است. در این مقاله تلاش شد تا نکات مربوط به مدیریت مالی گفته شود، امیدواریم از آن بهره‌مند شده باشید.

 

 

یاسین هدایتی فر

تعریفی از خود داشته باشم، سخت است. اما آمده ام تا رنگی نو به ذهنیت های کهنه بپاشم!!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا