روش های تامین پول برای خرید خانه

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

هدف گذاری برای خانه دار شدن

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس، انتظار می رود که:

1- مفهوم دارایی و بدهی را کاملا درک کنید.

2- پس انداز و برنامه ریزی برای آن را جدی بگیرید.

3- مفهوم دارایی و بدهی در زندگی خود را بررسی کنید.

در درس هدف گذاری برای خانه دار شدن، اهداف خود را برای خانه دار شدن تعیین کردیم. حال باید روش های تامین پول برای خرید خانه را انتخاب کنیم.

انتخاب راه هایی که فرصت ها و امکانات بهتری را برای ما فراهم کند.

بازی مار و پله!

احتمالا شما نیز بازی محبوب و مهیج مار و پله را تجربه کرده اید. بازی مار و پله شامل یک تاس، چند مهره و یک صفحه است که روی آن بازی را انجام می دهیم. هر فرد مسیری را در این صفحه طی می کند و همین طور به جلو می رود. در طول مسیر اگر به نردبان برسیم بالا رفته و اگر به سر یا نیش مار برخورد کنیم پایین می آییم.

 

در خانه دار شدن راه های بسیاری وجود دارد. باید با توجه به اهدافمان و وضعیتی که داریم راه درست را انتخاب کنیم تا به فرصت های بهتری برسیم و تا می توانیم از اشتباه کردن پرهیز کنیم. البته اگر به مسئله ای هم برخورد کردیم می‌توان به دید تجربه به آن نگریست تا انتخاب های بهتری را بعدا انجام دهیم.

 

 

چگونه پول خانه را تامین کنیم؟

منظور ما از این عنوان، فراهم کردن تمام پول مورد نیاز برای خرید خانه نیست. بلکه منظور ما تامین حداقل پول مورد نیاز می باشد. اگر هم پس اندازی داریم، این پس انداز می تواند برای خرید خانه کمک کننده باشد.

شما مخاطب عزیزی که در حال آموزش دیدن هستید ممکن است هر شغلی داشته باشید. مثلا شاید شما کارمند باشید و یا شغل آزاد داشته باشید. یا حتی دانشجوی با اشتیاقی باشید که به فکر آینده خود است. در هر سنی که باشید، هر شغلی که داشته باشید و در هر سطح مالی که باشید می توانید از این آموزش ها استفاده کنید و نتایج موفقیت آمیزی به دست آورید. منتها در صورت انجام دادن و عمل کردن!

برای درک افزایش درآمد ابتدا مفهوم دارایی و بدهی را در ادامه می فهمیم.

دارایی

دارایی یعنی، عواملی که سبب افزایش درآمد و پول شما می شود. این درآمدها می تواند ثابت، جاری، مشهود و نامشهود باشد. مجموع سرمایه و بدهی شما، نیز تعریف دیگر دارایی است.

برای مثال، اگر شما ۱۰۰ هزار تومان سرمایه داشته باشید و ۱۰ هزار تومان به بدهکار باشید، با توجه به این تعریف شما ۹۰ هزار تومان دارایی دارید.

پس هر فعالیتی که باعث افزایش درآمد شما شود دارایی نام دارد. حتی اعتبار شما هم بخشی از دارایی شماست.

 

 

بدهی

بدهی دقیقا برعکس دارایی است. هر فعالیت و کاری که درآمد و پول را از حساب و جیب شما خارج کند بدهی نام دارد. ولی بدهی همیشه بد نیست. با توجه به این تعریف، دو نوع بدهی داریم: بدهی خوب و بدهی بد.

بدهی خوب

اگر برای خرید چیزی پولی خرج کنید؛ در ظاهر شما دارایی خود را از دست دادید. ولی اگر چیزی که تهیه می کنید در آینده، آن پول را جبران کند و درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد به آن، بدهی خوب می گوییم. برای مثال، ممکن است با استفاده از وام، یک خانه بخرید. شاید در ابتدا پرداخت قسط وام برای شما سخت باشد ولی در دراز مدت که وام را پرداخت کردید خانه تان ارزشمند است. هم می توایند آن را اجاره دهید و کسب درآمد کنید و هم با گذشت زمان ارزشمندتر می شود.

بدهی بد

بدهی بد برخلاف بدهی خوب، چیزی است که با خرید آن، سرمایه و دارایی خود را از دست می دهید. برای مثال، ممکن است فردی با استفاده از وام، خودرویی خریداری کند. هزینه ای که صرف خرید خودرو می شود به مراتب بیشتر است و نیز هر سال از ارزش آن کاسته می شود. البته اگر با خودرو کسب درآمد کند موضوع فرق می کند.

 

 

کالاهای ضروری و غیرضرورری

به طور کلی، کالاهایی که خریداری می کنیم، جزو یکی از دسته های زیر قرار می گیرند:

کالاهای ضروری: کالاهایی که برای خانه ضروری اند. مانند: خوراک،‌ پوشاک،‌ هزینه سلامتی و …

کالاهای آموزشی: مربوط به آموزش و یادگیری ما می شود. مثل کتاب،‌ دوره های آموزشی و …

کالاهای رفاهی: کالاهایی که رفاه را برای ما به ارمغان می آورد. فرش و یخچال و …

کالاهای تزیینی: مانند کالاهای تزیینی برای لذت و تفریح می باشد. مانند مبلمان خوب،‌ لوستر های زیبا و …

با توجه به اینکه هدف اصلی شما خرید خانه است باید تا حد امکان از خرید کالاهای تزیینی و رفاهی صرفنظر کنید تا هر چه سریع تر در آینده به هدف بزرگ خود یعنی خانه دار شدن برسید. مدیریت مالی درست یکی از بهترین راه‌های برای داشتن سرمایه است و در خرید خانه می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

برای درک بهتر مدیریت مالی، تحقیق معروف مارشمالو را در زیر بخوانید.

داستان مارشملو

تحقیق مارشمالو یکی از موفق ترین تحقیقات قرن بیستم بوده است. در سال ۱۹۶۰ چند کودک را داخل اتاقی قرار می دهند و به آنها یک عدد مارشمالو (مارشمالو شیرینی اسفنجی مانند خوشمزه ای است که کودکان عاشق آن هستند) می دهند. به کودکان می گویند اگر ۱۵ دقیقه صبر کنید،‌ یک مارشمالو دیگر به شما می دهیم. ۱۵ دقیقه برای یک کودک به اندازه ۲ سال زمان است مخصوصا مارشمالویی خوشمزه‌ای که رو به رویشان باشد.

بسیاری از کودکان مارشمالو را می خورند و عده ای به سختی تمام تحمل می کنند. آنهایی که ۱۵ دقیقه تحمل کردند دو مارشملو خوردند و لذت بیشتری بردند. این تحقیق تا به اینجا تمام نشد. گروه تحقیقاتی زندگی این کودکان را تا بزرگسالی پیگیری می کردند. آنها متوجه شدند کودکانی که ۱۵ دقیقه صبر کردند تا مارشمالو را بخورند در زندگی و کار موفق تر و ثروتمند تر بودند. به نسبت کسانی که مارشمالو را سریع خوردند از زندگی موفق تری برخوردار بودند.

از این آزمایش می تواند درس گرفت که گاهی باید جلو نیاز و احساسات را گرفت تا در آینده انتخاب های بهتر و لذت بخش تر گرفت.

 

با این وجود آیا سفرخارج از کشور در این شرایط ما واجب است؟

خرید های آنچنانی گران چطور ؟

آیا خرید لباس های مارک ضروری است؟

 

پس انداز

همان طور که می بینید ؛ واژه «پس انداز» از دو واژه تشکیل شده است. پس و انداز. این دو واژه دقیقا معنی واژه اصلی را می دهد.

پس انداز یعنی بینداز پشت سرت، یعنی جایی که چشمت آن را نمی بیند.

بیشتر ما شنیده ایم که بخشی از درآمد خود را پس انداز کنیم و کاملا درست است. تفاوت انسان های موفق و نا موفق در نحوه پس انداز کردن آنها مشخص است. انسان های عادی ابتدا خرج می کنند و اگر پولی باقی ماند آن را پس انداز می کنند. ولی انسان های ثروتمند و موفق اول بخشی از پول خود را پس انداز می کنند و سپس تصمیم به هزینه و خرج کردن می گیرند.

این که چه درصدی از پول خود را پس انداز کنید کاملا بستگی به شما دارد. ۱۰ درصد عدد متوسطی است که بیشتر اوقات برای پس انداز کردن بیان شده است. ولی این کاملا به وضع و شرایط شما دارد. ممکن است ۵ درصد یا حتی به ۲۰ درصد هم بتوان پس انداز کرد. ولی هر چقدر که باشد حتما بخشی از درآمد خود را پس انداز کنید.

فرض کنید حقوق فردی ۲ میلیون تومان است. با توجه به مطالبی که عنوان کردیم اگر ۱۰ درصد از حقوق خود را پس انداز کند و بقیه را به هزینه های دیگر اختصاص دهد. یعنی ۲۰۰ هزار تومان پس انداز کند و ۱ میلیون هشتصد هزار تومان را هزینه کارهای دیگر کند. یعنی با یک میلیون و هشتصد هزار تومان باید به تمام کارهایش برسد و به هیچ وجه به ۲۰۰ هزار تومان خودش دست نزند.

پس انداز شما می تواند طوری باشد که سود هم به آن تعلق بگیرد که ارزش پس اندازتان را بالا می برد. مانند گذاشتن در بانک یا خرید کالاهایی که ارزشش بیشتر می شود.

 

 

همان طور که بیان شد با مدیریت مالی درست و صحیح و همینطور احساسی عمل نکردن می توان پول زیادی را پس انداز کرد تا در آینده ای نزدیک به خانه ای که می خواهیم برسیم. در مقالات بعدی با روش های مختلف خانه دار شدن بیشتر آشنا می شوید. نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما چیست؟