باورهای سازنده برای خانه دار شدن

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

«خانه دار شدن» چرا مهم است؟

کسب و کار یا خرید خانه؟

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

با مفاهیم باور آشنا شوید.

باورهای مخربی را که مانع از موفقیت شما مخصوصا در خانه دار شدن می شود پیدا کنید.

باورهای سازنده را جایگزین باور های مخرب کنید.

فشار ذهنی هنگام مطالعه
نیاز به مشارکت شما
کسب و کار
زندگی

باور چیست؟

چه باورهایی را باید تغییر داد؟

باور مهم ترین موضوعی است که در تمام قسمت های زندگی ما تاثیرگزار است. در کسب وکار،‌ خانه دار شدن،‌ ثروتمند شدن و حتی ارتباطات اجتماعی و عاطفی ما. به عبارتی دیگر، باور، افکار و خودگویی هایی است که طی زمان زیاد آن را با خود مرور و تکرار کرده ایم و جزیی از زندگی ما شده است.

برای مثال، آیا پول درآوردن سخت است؟

به این سوال عده ای می گویند بله،‌ افرادی می گویند خیر و دسته ای از افراد نیز نظری ندارند. همه این دسته ها درست می گویند زیرا باور های آنها همین است.

راستی نظر شما نسبت به سوال بالا چیست؟

 

 

باور انسان مانند «پی ساختمان» است!

یکی از اشتباهات موجود در موضوع خانه دار شدن موضوع باورها است. باید باور های سازنده را در خود ایجاد کنیم و باور های مخرب را حذف کنیم. در نگاه اول تغییر باور می تواند سخت باشد. بسیاری از ما سال ها با این باورها زندگی کرده ایم و تغییر دادن آن بدون پشتکار کمی سخت است. ولی اگر جدی و پر تلاش باشید حتما به موفقیت در این زمینه می رسید. برای درک بهتر باور به مثال زیر توجه کنید.

 

 

 

فرض کنید قرار است ساختمانی را برای خرید کردن مشاهده کنید. بیشتر افراد به احتمال زیاد به موارد زیر توجه می کنند:

 • نقشه ساختمان
 • تعداد اتاق ها
 • راهرو
 • متراژ خانه
 • تعداد طبقات
 • تعداد واحدها
 • و …

این ها مواردی هستند که اکثریت به آن توجه می کنند. ولی متاسفانه تعداد اندکی هستند که سوالات بسیار مهم زیر را می پرسند.

 • پی ساختمان خوب است؟
 • آزمایش خاک انجام شده است؟
 • از مواد درجه ۱ برای ساخت ساختمان استفاده شده؟
 • مواد استفاده شده در ساختمان، ایرانی است یا خارجی؟ کیفیت آن چطور بوده است؟

و مهمترین سوالی که قبل از خرید خانه باید انجام شود پی آن ساختمان است. اصلی ترین و حیاتی ترین قسمت یک ساختمان پی آن است. اگر پی ساختمانی ضعیف باشد آن ساختمان هیچ ارزشی ندارد. برای مثال، اگر پی ساختمان برای ساختمان دو طبقه طراحی شده باشد نمی توان ساختمان چهار طبقه با آن ساخت.

هدف از این مثال هم توجه بیشتر به پی ساختمان بود و هم درک بهتر باور های سازنده برای خانه دار شدن. باور های انسان مانند پی ساختمان می مانند. همیشه با ما وجود دارند. زندگی ما، آینده ما و محیط ما بر روی باورهای ما بنا شده است ولی متاسفانه صحبتی از آن نمی شود و اطلاعی نسبت به آن نداریم.

 

باورهای ضعیف مانند ساختمانی با پی ضعیف است که با کوچکترین اتفاق خواهد ریخت. باورهای ضعیف ما را در زندگی در یک سطح نگه می دارد.

 

 • شما چه باورهایی دارید؟
 • باورهایتان چه تاثیری در زندگی شما گذاشته است؟
 • باورهایتان را تقویت کرده اید؟
 • باورهای شما نسبت به خانه دار شدن چیست؟
 • آیا در ذهن خود باور دارید که روزی صاحب خانه می شوید؟

ارتفاع گرفتن بالن

اگر به ساختار یک بالن توجه کرده باشید یا آن را از نزدیک دیده باشید متوجه وجود چند کیسه در اطراف اتاقک آن شده اید. به احتمال زیاد کارکردهای این کیسه ها را بدانید. زمانی که بالن بالا می رود کیسه های اضافی رها می کنند تا بالن بیشتر به بالا رفته و وزن آن سبک تر شود.

باورهای منفی و مخرب انسان ها مانند کیسه های بالن است. همان طور که بالن با رهایی کیسه ها به بالا می رود انسان نیز با کنار گذاشتن باورهای مخرب خود به موفقیت و زندگی بهتر می رسد. در موضوع خانه دار شدن نیز باور های مخربی وجود دارد. باور های محدود کننده مانع از پیشرفت است. اولین قدم برای خرید خانه، موضوع باورهاست که باید تغییراتی در آن به وجود آورد.

 

در مورد باورهای مخرب خود فکر کنید و آنها را یادداشت کنید. حتما قلم و کاغذ برای یادداشت برداری، خلاصه نویسی و تمرین کنار خود داشته باشید.

 

در خانه دار شدن باورهای شما، افکار شما و خودگویی های شما تاثیر به سزایی دارند. برای اینکه از یک کوه بالا برویم، باید امکانات لازم را فراهم کنیم. هر ارتفاعی از کوه که مقصد ما باشد نیاز به یک سری لوازم مخصوص به خود دارد. آیا باورهای شما متناسب با هدفی که دارید هست؟

با وجود خودگویی و باورهای منفی و ضعیف آیا می توان به خانه رسید؟ به هیچ وجه.

فرق واقعی بین افراد تفاوت در باور های آنهاست. اگر می خواهید کسی را بشناسید به باورهای او توجه کنید. هر چه باورهای انسان قوی تر و بهتر باشد نشان از موفقیت بیشتر او دارد. مانند ساختمانی با پی قوی که مشخص می کند ساختمان مستحکمی است.

 

بازی آرژانتین و ایران در جام جهانی

مساوی در مقابل تیم آرژانین در جام جهانی ۲۰۱۴ برای بسیاری از مردم برد محسوب می شد. تیم ملی امکانات و بازیکنان مطرح تیم آرژانتین را نداشت ولی آنها نود دقیقه جنگیدند و مقاومت کردند. در باور مردم ایران، باخت یک بر هیچ در مقابل آرژانتین را نیز برد به حساب آمد. باور بازیکنان مردم بسیار تغییر کرده بود که توانستند چنین نتیجه ای را خلق کنند. مردم نیز باورشان نسبت به تیم ملی تغییر کرد و متوجه شدند که می توان مقابل تیم های بزرگ نیز مقابله کرد.

اگر باور مردم و بازیکن ها قبل از بازی پیروزی در مقابل آرژانتین بود به نظرتان چه اتفاقی می افتاد؟

باور این چنین قدرتمند است و حتی در ورزش نیز می توان مثال های بسیاری را زد.

 

 

بازی مقابل اسپانیا و پرتقال در جام جهانی 2018 نیز همین گونه بود. بسیاری از مردم باورشان تغییر کرده و امید به برد داشتند. بسیاری مساوی را نوعی برد می دانستند و بودند کسانی که هیچ امیدی نداشتند.

تاثیر باور در فوتبال را متوجه شدید. برویم سراغ خانه دار شدن.

 • برای خانه دار شدن چه باور هایی را باید تغییر دهید؟
 • چه باور هایی دارید؟
 • باور دارید که باید تعداد خانه هایتان را بیشتر کنید؟
 • به داشتن خانه در بالا شهر فکر کرده اید؟

 

تمرین
سوال های زیر در مورد باور طراحی شده است. با جواب دادن و فکر کردن به هر یک، به دید بهتری نسبت به خود می رسید.</p><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
<p>نگاه شما به کارتان چیست؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
آیا کاری که انجام می دهید راضی هستید؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
آیا باید مهارت های جدیدی یاد بگیرید؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
آیا باید تغییراتی در باور های شغلی خود ایجاد کنید؟ در خود شغلتان چطور؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
زمانی که به چالش بر می خورید،‌ به فکر راه حل هستید یا به چالش تمرکز می کنید؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
باور شما نسبت به بازار مسکن چطور است؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
باور شما به سن خودتان چگونه است؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
آیا دیر شده و پیر شدید یا هنوز زمان هست؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
باور شما نسبت به افراد ثروتمندی که می بینید چگونه است؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
آیا آنها را دزد و کلاهبردار می دانید؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
یا باور می کنید که تلاش کرده اند؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
در محیط باور های قوی هستید یا درمحیط باور های ضعیف ؟<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
هر چه به سوالات مربوطه شفاف تر پاسخ دهی باور هایت بهتر می شود.<br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br /><br />
این تمرین برای شماست و حتما نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

روشی برای «تغییر باور»

چند مثال از انسان هایی که باورهایشان را عوض کردند، پیدا کنید. تمام کسانی که می شناسید که تصمیم گرفته اند تغییر کنند و باورهایشان عوض شده را مثال بزنید و همیشه آنها را در ذهنتان مجسم کنید و بدانید که اگر آنها توانسته اند در شرایط سخت تغییر کنند پس شما هم می توانید افکار و باورهایتان نسبت به پول و خانه دار شدن تغییر دهید.

«تغییر باور» با «تغیر محیط»

محیط تاثیر به سزایی در تغییر باورهای ما دارد. این که در چه محیطی هستیم و با چه کسانی در ارتباط هستیم نقش تعیین کننده ای را ایفا می کند. همان طور که در مقاله خانه دار شدن چرا مهم است؟ توضیح دادیم اطرافیان و محیط، تاثیر مهمی دارند. سعی کنید از محیط هایی افکار شما را تحت تاثیر بد قرار می دهند دوری کنید و با افراد و در محیط هایی باشید که پویا و مثبت هستند.

دیدگاه شما چیست؟