بودجه بندی و مدیریت مالی

اهداف و انتظارات ما در این درس

پیش نیاز مطالعه این درس:

روش های تامین پول برای خرید خانه

انتظار ما از شما بعد از مطالعه این درس:

بعد از مطالعه این درس انتظار می رود که:

1- با روش های مختلف بودجه بندی و مدیریت مالی آشنا شوید.

2- روش های مختلف کسب درآمد را بررسی کنید.

3- روش های مختلف ارتقای شغلی را بررسی کنید.

4- با انواع درآمد آشنا شوید و از مفاهیم یاد شده در زندگی خود استفاده کنید.

در درس روش های تامین پول برای خرید خانه، با مفاهیم دارایی، بدهی و روش پس انداز آشنا شدیم. در این درس، با روش های بودجه بندی و مدیریت مالی بالاخص بودجه بندی شخصی، بودجه بندی مخارج منزل، بودجه بندی درآمد و… آشنا می شویم. در مقدمه به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چند درصد درآمدتان صرف خوراک و تغذیه می شود؟
 • چند درصد از درآمدتان را خرج ماشین‌تان می کنید؟
 • چند درصد از درآمدتان را به خرید پوشاک اختصاص می دهید؟
 • چند درصد از درآمدتان را برای مسافرت هزینه می کنید؟
 • چه مقدار پس انداز می کنید؟

این سوال ها، سوال های مهمی است که هر کسی در زندگی برای بودجه بندی و مدیریت مالی خودش باید به آنها جواب دهد و هزینه هایش را دقیق بداند. با جواب دادن به سوالات بالا متوجه می شوید که بودجه بندی درستی دارید یا خیر. دانستن این موضوع سبب بهتر هزینه کردن شما در زندگیتان می شود. هر چه دقیق تر خرج تان را بدانید، نشان دهنده مدیریت مالی بی نظیر شماست. حتی خرج های پنهان و ریز. مانند هزینه های پزشکی، خشک شویی و حتی خرید آدامس. مدیریت درست زندگی با مدیریت مالی همراه است.

 

اقدام

دفترچه کوچکی تهیه کنید و در هر ماه تمام خرج های خودتان را بنویسید. تمام خرج  و هزینه هایی که می کنید. حتی مقادیر کم. در آخر ماه وقتی دفترچه را بررسی کنید متوجه می شوید که چقدر هزینه های الکی و بیهوده داشته اید. این کار را حتما حتما انجام دهید. بعد از گذشت یکی دو ماه به قدرت این تمرین پی می برید.

می توانید از نرم افزار های مدیریت مالی که وجود دارد نیز استفاده کنید.

 

 

به جز پول، انسان ها وقت و انرژی خود را نیز بسیار هدر می دهند. برای مثال، اگر نرم افزار quality time  را در گوشی خود نصب کنید. این نرم افزار تمام کارهایی را که با گوشی خود می کنید به شما می گوید. ساعاتی که برای هر نرم افزار وقت می گذارید. تعداد دفعاتی که گوشی را باز می کنید و هر کار دیگری که با گوشی‌تان انجام می‌دهید را نشان می‌دهد.این نرم افزار را نصب کنید و بعد به کارهای خود برسید. بعد از یک هفته این نرم افزار را باز کرده و مشاهده کنید که چه مقدار وقت و انرژی صرف کرده اید. مطمئنا تعجب خواهید کرد از آمارهایی که به شما نشان می‌دهد. در صورت نصب این نرم افزار می توانید زمان سپری کردنتان با گوشی تلفن خود را در نظرات بنویسید.

فرض کنید به جای صرف این همه زمان و انرژی که به گوشی خود می دهیم، همین زمان را برای آموزش یا کار هزینه می کردیم. چقدر زندگیمان بهتر می شد؟ البته بسیاری هستند که با گوشی خود کار می کنند و پول به دست می آورند. این آمارها برای این افراد هر چقدر که عجیب باشد ولی آنها در حال پول درآوردن هستند و وضعیتشان متفاوت است.

درآمد فعال و درآمد غیرفعال

دو مدل درآمدی داریم: درآمد فعال و درآمد غیر فعال. افراد با هوش مالی بالا نسبت به تعاریف بالا کاملا آگاه هستند و درآمدهای غیر فعال برای خود خلق می کنند.

درآمد فعال

درآمد فعال به این معنی است که برای کار کردن و پول درآوردن باید حضور داشته باشید. درآمد فعال معمولا شغل اصلی بیشتر افراد می باشد که هر روز باید در آنجا حضور داشته باشند. حضور فیزیکی در این شغل ها الزامی است. مثال: کارمند بانک، رانندگان تاکسی، فروشگاه غذایی و …

درآمد غیر فعال

درآمد غیر فعال شامل درآمد هایی می شوید که به حضور ما نیازی نیست. یعنی زمانی که حضور فیزیکی نداریم باز هم کسب درآمد برایمان صورت می گیرد. فقط در ابتدای کار زمان و انرژی کافی صرف می شود و سپس دیگر نیازی به حضور ما برای کسب درآمد نیست.

برای مثال، فردی کتابی می نویسد. او یک بار وقت زیادی را صرف کرده است. حال کتاب او در اینترنت و کتاب فروشی ها فروخته می شود و این فرد سودش را می برد حتی زمانی که بالای سر کتاب خود نیست. یا خواننده ای که آلبومی را منتشر می کند و این آلبوم در اینترنت و فروشگاه ها به فروش می رسد. یا کسی که محصولی را می سازد و این محصول در زمانی که حضور ندارد نیز به فروش می رود و این فرد سود می کند.

خرید خانه هم می تواند درآمد غیر فعال داشته باشد. یک بار خانه را می خرید و برای همیشه آن را اجاره می دهید و پول کسب می کنید. تفاوت بین آدم های موفق و معمولی، توجه به درآمد غیر فعال و فعال است. همه ما باید درآمد فعال خود را به حداکثر برسانیم. سپس به فکر ایجاد درآمدهای غیر فعال بسیاری باشیم.

 

 

بهانه های خطرناک

متاسفانه بیشتر افراد هر چیزی را که آموزش می بینند، ابتدا دنبال بهانه هستند تا دلیل برای کار کردن. این مورد کاملا عادی است زیرا بیشتر آنها از کودکی همه چیز برایشان آماده بوده و بدون چالش زندگی کرده اند. تلاش کردن و چالش را نه در مدرسه، نه در دانشگاه و نه در خانه یاد گرفته اند و نه تجربه کرده اند. متاسفانه اکثریت مردم اینگونه هستند. بهانه های زیر را صد درصد در این مسیر می شنوید. کسانی که چالش گریزند و هر چیزی را بدون بها دادن می خواهند. شما که در حال آموزش دیدن هستید به ندرت شامل این افراد می شوید. مراقب بهانه های خطرناک زیر باشید:

 • من کارمندم…
 • وقت ندارم…
 • آنهایی که وضع مالی خوب دارند، کلاهبردارند!
 • شانس ندارم…
 • این کار، پارتی می خواهد…
 • این کار پول می خواهد…
 • مدرک تحصیلی می خواهد…

اکثریت ثروتمندان دنیا نه مدرک تحصیلی دارند و نه از ابتدا پول کافی داشتند. آنها با تلاش و ایجاد درآمدهای غیرفعال و رفع نیاز مردم به ثروت رسیدند. در دوره کسب درآمد، انواع و اقسام روش های مختلف کسب درآمد که بدون سرمایه اولیه و یا با سرمایه اولیه خیلی کم قابل انجام است؛ آشنا می شوید. این دوره توسط یاسین هدایتی فر تالیف شده است.

فروش و شغل دوم

همه ما به نوعی فروشنده هستیم. معلم به نوعی اطلاعات خود را می فروشد. پزشک تخصص و تجارت خودش را می فروشد. حتی بچه ای که با پدر و مادرش بازی می کند، در حال فروش است. فروش، مهارتی است که همه ما به آن نیاز داریم. حتی در شرایط سخت نیز می توان فروخت.

یک فروشنده واقعی حتی می تواند یخ را به اسکیمو بفروشد.

معلم زبان می‌تواند به کامپیوتر آگاه باشد و در کنار کار خود، آن را آموزش بدهد. یا یک منشی در کنار کار خود می تواند مهارت های دیگر را یادبگیرد تا در کنار کارش آنها را انجام دهد. در کنار هر شغلی که داریم می‌توانیم مهارت های مهم مانند فروش، بازاریابی، ارتباطات و … را یاد بگیریم تا در کنار کار اصلی خود از این مهارت ها نیز پول دربیاوریم.

قانون پارتو

قانون پارتو یا قانون ۲۰/۸۰ قانونی است که می گوید تغییرات کوچک سبب تاثیرات بزرگ می‌شود. ۲۰ درصد تغییرات، سبب ۸۰ درصد دستاورد و نتیجه می شود. کدام مهارت، کدام ارتباط، کدام انتخاب، کدام تغییر را در زندگی داشته باشید تاثیر گذار می شود؟

 

 

یافتن شغل دوم

یافتن شغل دوم یکی از راه های مهم برای افزایش درآمد می باشد. برای داشتن شغل دوم بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

1- تا حدی شبیه به شغل اوتان باشد.

2- باعث ضعیف شدن شما نشود.

3- فکر شما را درگیر نکند تا لطمه ای به شغل اولتان وارد نشود.

4- از نظر مکانی نزدیک منزل تان باشد تا اتلاف وقت نداشته باشید.

5- از انرژی شما زیاد نکاهد.

6- طوری باشد که گاهی بتوانید از راه دور نیز انجام دهید تا مدیریت کنید.

7- کم کم در آن رشد کنید و آن را گسترش دهید.

8- از همسر خود برای کنترل و مدیریت کردن شغل دومتان (اگر می توانید) استفاده کنید. ( همانطور که در درس اول توضیح داده شد، همسر شما می تواند هم تیمی و فرد مهمی در رسیدن موفقیت شما باشد)

ماشین موفقیت مالی

همانطور که در عکس مشاهده می کنید، ماشین موفقیت مالی شامل ۴ چرخ می باشد:

چرخ اول: پس انداز

چرخ دوم: افزایش درآمد (فعال و غیرفعال)

چرخ سوم: بودجه بندی مالی

چرخه چهارم: سرمایه گذاری (در مسکن)

 

همانطور که گفته شد، خانه دار شدن و خرید مسکن به زیرساخت ها نیاز داشت. در این سلسله درس ها به این زیرساخت ها رسیدگی کردیم. در مورد هدف گزاری، باورها، بازسازی افکار، مدیریت مالی، دارایی، بدهی و… صحبت کردیم.

از جلسات بعدی تخصصی وارد بحث مسکن و خانه دار شدن می شویم. نکات مهم و راهکارهای عملی بسیاری را خدمت شما می گوییم. در قسمت های بعدی تمرین عملی نیز خواهیم داشت. با ماه همراه باشید.

 

تمرین
۱-چه کارهایی برای دو یا  سه برابر کردن درآمد خود انجام دادید؟<br />
۲-چند با در  راه افزایش درآمد شکست خوردید؟<br />
۳-درآمد غیر فعال دارید؟<br />
۴-چه مهارتهای جدید یاد گرفتید و چقدر از آن درآمد به دست می آورید؟<br />
۵-چه مهارتی یاد بگیرید درآمد شما خیلی خیلی زیاد می شود؟<br />
۶-شغل دوم دارید؟<br />
۷-نگاه آدم های فقیر، متوسط و ثروتمند  به پول،تخصصی و زمان چه تفاوتی با هم دارند؟

 

دیدگاه شما چیست؟